Sanatçı & Yazar Biyografileri

Biyografi, eski çağlardan bu yana, kişilerin davranışlarının ve karakterlerinin önem kazanmasıyla birlikte tarih ve hitabetin önemli bir kolu olarak gelişmiştir. Bazı felsefi, siyasi ve dinsel görüşler yaşam öyküleri olarak halka benimsetilmiş ve çağımıza kadar sanatı da kapsayarak gelmiştir.

Biyografik kitaplar sanatçılardan yazarlara, sporculardan bilim adamlarına, müzisyenlerden siyasetçilere kadar tanınmış ve yaşadığı döneme damga vurmuş simaların hayatlarını ele alır. Kitaplar arasında derlemeler de bulunur. Yazar ya da şairin farklı kaynaklarda yayımlanan eserlerini tek kitapta bir araya getiren derlemeler kütüphaneler için zengin bir kaynaktır. Tanınmış bir yazarın başka bir yazar ya da şairin hayatını anlattığı biyografik kitaplar ise derin bir okuma yapmak için idealdir.

Tanınmış bir kişiliğin hayatının önemli noktalarını ya da tamamını yazı türüne aktaran biyografide, yazarın okuyucuya aktardığı ve okuyucunun kıstas belirleyeceği unsurlar kronolojik bir sıraya yer verilmesi ve kitabın kurguya değil gerçeklere dayalı olmasıdır.

Sanatçı Biyografisinde Kronolojik Sıra Nasıl Takip Edilmeli?

Yazar kitabının giriş bölümünde biyografisini yazdığı kişinin doğum yılından, yaşadığı coğrafyaya kadar temel bilgilere yer verir. Yazılan sanatçının ailesi ve yakın çevresinin anlatıları somut belgelere dayandırılır ve okuyucuya açık bilgi verilir. Gelişme bölümünde sanatçının eğitim ve öğretim hayatı, özel arkadaşlıkları, başarıları ve zamanla oturmaya başlayan kişiliğinden bahsedilir. Sonuç bölümünde ise sanatçının iş yaşamı, ürettikleri, evlilikleri, aşkları kısacası özel hayatından bahsedilir. Sosyal toplum içinde sanatçının nasıl bir yol, iz bıraktığı detaylıca anlatılır.

İyi Sanatçı Biyografisi Nedir?

Somut belgelere dayanan sanatçı biyografisinde, yazar yorumu okuyucuya bırakır. Biyografi yazarı sanatçının ilgili verilerini seçmekte titiz davranır. Anlattığı kişiyle ilgili bütün belge ve bilgileri toplamaya çalışır. Sanatçı biyografisi yazarı, yazdığı kişiyi duygularına göre değil, belgelere dayanmak suretiyle okuyucuya tanıtmaya ve tıpkı tarih araştırmalarında olduğu gibi her türlü belgeden, hatıra ve mektuplardan faydalanmaya uğraşır.

Sanatçı Biyografisinde Ayırt Edicici Özellik Nelerdir?

Sanatçı hakkında daima gerçek bilgilere dayanan yazar, dedikodu ve söylentilerden uzak durur. Sanatçının hayatını küçümseyerek veya abartarak okuyucuya aktarmaz. Yazarın sanatçı biyografisindeki amacı sanatçının biyografik olgularını yakalaması ve olgularla övgü ve yerginin arasını bulmasıdır. Yazar eleştirel bir yaklaşım ile bilimsel serinkanlılığı elinde tutar.

Sanatçı biyografisinde yazar, hayatı yazılan sanatçının kendisi tarafından değil; sanatçının hayatına tanıklık etmiş, yakınlık kurmuş kişiler tarafından biyografisini ele alır.

Yazarın Sanatçı Biyografisine Yaklaşımı Nedir?

Yazar sanatçı biyografisini anlatışında tarafsızdır. İfadede açıklık ve sadeliği esas alır. Yazarın sanatçıya biyografik yaklaşımı gerçekçi olmasına rağmen, bazı psikolojik gerçeklere önem vermez. Yazar biyografisinde hayatını yazdığı sanatçının gerçek yaşayışından ziyade, hayatını yazdığı sanatçıyı nasıl algıladığını ortaya koyar. Sanatçının önemini ve değerini okuyucuya aktarır. Yazarın, yaşadığı dönemde buluşlarıyla, eserleriyle, çalışmalarıyla ön plana çıkan kişileri tercih etmesi gerekir.

Sanatçı Biyografisinde Nasıl Bir Dil Kullanılır?

Yazar sanatçının kronolojik hayatını, yaşadığı dönemin diğer sanatçılarından olan farkını, diğer sanatçıları yersiz yere övmek ve germekten kaçınarak gayet yalın ve sade bir dille aktarır. Yazar sanatçı biyografisini öyküleyici bir anlatımla yazar fakat bunu kuru bir anlatımla değil bir sanatçı tutarlılığı ve titizliliği ile dile getirir.

Sanatçı Biyografisi Okuyucuya Ne Katar?

Çeşitli alanlarda başarı sağlamış, yaşadığı dönemin ilerisinde düşünen sanatçının aştığı zorluklar, dayandığı acılar ve bütün bunların getirisi kazandığı ünün nasıl geldiği okuyucuya aktarılır. Okuyucu sanatçının yaşadığı döneme, o dönemin zorluklarına, tarihine bir aşinalık kazanır ve sanatçının o zaman diliminde eserlerini nasıl ürettiğinin farkına varır.

 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sanatçı Biyografisi

1746 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 1746 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/9930/1501513