ÜST
buhurdanlık

Buhurdanlık Kullanımı ve Yağları

Buhurdanlık, içinde uçucu yağ yakmaya yarayan kap olarak tanımlanabilir. Aromaterapi için kullanılan uçucu yağlar buhurdanlık sayesinde kolaylıkla yakılabilir ve vücut yoluyla tüketilmek istenmiyorsa bu şekilde hava yoluyla tüketilebilir.

Uçucu yağları buhurdanlık yardımıyla tüketmek oldukça pratiktir ve bu nedenle kullanımı gelenekselleşmiştir. Peki bu yağlar nasıl kullanılır ve hangileri uygundur, gelin birlikte inceleyelim…

Buhurdanlık ne işe yarar?

buhurdanlık

Buhurdanlık ne işe yarar ya da bir diğer deyişle ne amaçla kullanılır diye soracak olursanız; uçucu yağların yaşam alanınıza eşit olarak yayılmasını sağlamasıyla, yaşam alanınızı rahat nefes alabileceğiniz bir ortama dönüştürmenize yardımcı olur diyebiliriz. Böylece sakinleştirici bir ortam yaratabilir, stresten arınarak rahatlayabilirsiniz.

Buhurdanlık kullanımı için hangi malzemelere ihtiyaç vardır?

Buhurdanlık kullanımı için ihtiyaç duyacağınız malzemeler;

 • Mümkün olduğunca ısınmaz bir malzemeden buhurdanlık
 • Doğal tealight mum (balmumu veya soya mum tercih edebilirsiniz)
 • Zevkinize göre bir aromaterapi uçucu yağı (dilerseniz birden fazla yağı karıştırarak kullanabilirsiniz)
 • Su
 • Çakmak ya da kibrit

Buhurdanlık nasıl kullanılır?

Buhurdanlıklar cam, metal, ahşap malzemelerden üretilseler de, genellikle ısıya dayanıklı seramikten yapılırlar. Tek parça olabildikleri gibi, iki parçadan da oluşabilirler. Buhurdanlıklarda bir mumluk alanı ile suyu ve uçucu yağı koymaya yarayan bir hazne bulunur. Buhurdanlığın su haznesine suyu taşmayacak miktarda koyduktan sonra uçucu yağı 3-4 damla olmak üzere damlatmanız yeterlidir.

Sıcak su tercih etmeniz, yağın odaya dağılma süresini hızlandıracaktır ancak, kokunun daha uzun süre ortamda kalmasını istiyorsanız soğuk su kullanmanızda fayda vardır. Ardından tealight mumu yakarak buhurdanlığın mumluk alanına, kaymayacak ve akmayacak şekilde yerleştirebilirsiniz. Kullanım sonrasında ısınan buhurdanlığa bir süre dokunmamanızı, soğumasını beklemenizi hatırlatmak isteriz.

Buhurdanlık alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Buhurdanlık alırken ısıya dayanıklı seramik gibi bir malzemeden yapılmış olmasına dikkat etmenizde yarar vardır. Model olarak zevkinize hitap eden modeli seçerken mumluk alanının ve su haznesinin boyutlarına dikkat edebilir, kolay temizlenebilir bir buhurdanlık seçmeye özen gösterebilirsiniz.

Lara Karma Seramik Yaprak Detaylı Kırmızı Buhurdanlık yaşam alanınıza şıklık katacaktır. Buhurdanlıklar kategorimizden diğer modelleri de inceleyebilirsiniz.

buhurdanlık

 • Buhurdanlıkta kullanacağınız mumun doğal mum olması ve parafin, paraben gibi kimyasallar içermemesi önemlidir. Balmumu veya soya mum kullanabilirsiniz. Petekoğlu Arıcılık Sarma Tealight 6 Adet Doğal Petek Balmumu’na göz atmanızı öneririz.
 • Tercih edeceğiniz yağ, mutlaka uçucu yağ olmalıdır. Koku yoğunluğunu artırmak için yağ miktarını artırmamalısınız. Eğer daha yoğun bir koku istiyorsanız farklı noktalara birden fazla buhurdanlık koymayı deneyebilirsiniz.
 • Buhurdanlığa yerleştireceğiniz mumu devrilmeyecek ve akmayacak şekilde yerleştirmelisiniz.
 • Buhurdanlığı kolay alev alabilecek eşyalardan, çocuklardan, evcil hayvanlardan uzakta tutmalısınız.
 • Buhurdanlıktaki uçucu yağı teneffüs etmenin size zarar vereceği bir sağlık probleminiz olduğundan endişe ediyorsanız, kullanım öncesinde doktorunuza danışmalısınız. Kısa süreli kullanımda baş veya boğaz ağrısı, nefes darlığı gibi bir sorun yaşamıyorsanız daha uzun süreli kullanımda bulunabilirsiniz.

Buhurdanlıkta kullanılan yağlar nelerdir?

Buhurdanlıkta hangi yağlar kullanılır diye merak ediyorsanız; en çok kullanılan uçucu yağların kekik, nane, biberiye, rezene, adaçayı, okaliptüs, ardıç, lavanta, limon, paçuli ve ylang ylang olduğunu söyleyebiliriz. Dilerseniz birden fazla yağı karıştırarak zevkinize uygun özel bir karışım da elde edebilirsiniz.

Buhurdanlık yağları arasından seçim yaparken, amacınızı göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Konsantrasyonunuzu artırmak için tercih edeceğiniz uçucu yağ kekik veya biberiye olabilecekken, rahatlamak ve güzel bir uyku çekmek amacıyla seçeceğiniz yağ lavanta yağı olabilecektir. Hangi yağın hangi amaca hizmet ettiğine dikkat etmenizde bu açıdan fayda vardır.

Buhurdanlık nasıl temizlenir?

Buhurdanlığı her kullanım sonrasında temizlemenize gerek yoktur fakat su haznesindeki suyu boşaltarak dökülmesinin önüne geçebilirsiniz. Buhurdanlığa dokunmadan önce soğuduğundan emin olmalısınız.

Temizleme yapmayarak, bir önceki yağın kokusu ile bir sonrakinin karışmasını özellikle sağlayabilirsiniz. Kokuların karışması sizi rahatsız ediyorsa doğal bir sabundan faydalanarak temizliği yaptıktan sonra nazik hareketlerle kurulayabilirsiniz. Deterjan ve bulaşık makinesi kullanmamanız, buhurdanlıkta kimyasal kalmaması bakımından faydalı olacaktır.