ÜST

Cildi Besleyen Kış Çayları

Soğuk havalarda sağlığınızı korumak adına atabileceğiniz önemli adımlar arasında yer alan bitki çayı tüketiminin size verdiği keyfi başka pek az şeyde bulabilirsiniz. Her biri damağınızda bambaşka aromalar bırakırken; dışarıdaki soğuğa inat içinizi ısıtan sıcacık bitki çaylarının sağlığınız için faydaları saymakla bitmiyor. Kış aylarının vazgeçilmezi ve her türlü derde deva bitki çayları, sağlığınızın yanında güzelliğinizi korumaya da yardımcı oluyor.

Cilt bakım ritüellerinize destek olacak şekilde tüketebileceğiniz bitki çayları, cildinizin çok daha canlı ve bakımlı görünmesini sağlıyor. Kış çayı şeklinde tüketilen her bir bitkinin cildiniz için ayrı bir faydası bulunuyor. Cildin en doğal yollarla beslenmesine yardımcı olan bitki çaylarını daha yakından tanıyarak sağlığınıza sağlık, cilt güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

Cilt için hayati önem taşıyan su ihtiyacı bitki çayları aracılığı ile karşılanabiliyor.

Bitki Çayları Cilde Nasıl İyi Gelir?

Bitki çayları cildinize iki farklı yolla sağlık kazandırıyor. Bu çayları düzenli olarak içtiğinizde de, posasını maske haline getirip cildinize doğrudan uyguladığınızda da söz konu faydaları cilt sağlığınız üzerinde hissedebilirsiniz. Bitki çaylarının hazırlanışı ile ilgili farklı tarifler bulunuyor. Kimi bitkilerin kısa bir süre kaynatılması tavsiye edilirken; kimilerinin de kaynatıldığında özelliklerini yitirdikleri için demleme yöntemiyle tüketilmesi öneriliyor. Kaç dakika kaynatılacağı ya da nasıl demleneceğine dair her bitki için farklı bilgi ve öneriler bulunuyor.

Bitki çaylarının cildiniz için yararlarını en genel şekilde şöyle sıralayabiliriz:

  • Cilt için hayati önem taşıyan su ihtiyacı bitki çayları aracılığı ile karşılanabiliyor. Düzenli olarak tüketildiğinde günlük su ihtiyacını gidererek, cildin nem kazanmasına yardımcı oluyor.
  • Bitki çayları, sahip oldukları zengin vitamin içeriği sayesinde cildinizi besleyerek daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlıyor. Ayrıca bazı vitamin içeriklerinin tedavi edici özellikleri de bulunuyor.
  • Antioksidan özellikleri ile öne çıkan bitki çayları cildinizi güçlendirerek çok daha genç bir görünüme kavuşturuyor.

Genel sağlık ve cilt sağlığı açısından pek çok faydası bulunan kış çaylarının etkileri kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Kişinin genel sağlık durumu, bağışıklık sistemi, sahip olduğu cilt problemleri gibi kriterler birbirinin aynı olmadığı için bitki çaylarının hangi oranda yarar sağlayacağı da kişiden kişiye göre değişebiliyor.

Anti-aging özelliği ile öne çıkan biberiye, cildinizin sıkılaşmasına katkıda bulunuyor.

14 Bitki Çayı ve Giderilmesine Yardımcı Olduğu Cilt Sorunları

Zencefil Çayı: Demleme yoluyla hazırladığınız zencefil çayının içine birkaç dalma limon ilave ederek tüketebilirsiniz. Zencefil, cildinizin nem dengesinin korunmasına yardımcı oluyor. Ayrıca özellikle yaşla birlikte görülme sıklığı artan cilt lekeleri için de tedavi edici özelliği bulunuyor.

Nane Çayı: Terlemeyi arttırıcı etkisi ile bilinen ve bu nedenle bilhassa soğuk algınlığı vakalarında akla ilk gelen alternatif tedavi yöntemleri arasında yer alan nanenin cilt için de çok sayıda faydası bulunuyor. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan nane çayı, cildin kendi kendini yenileme kabiliyetini de arttırıyor.

Papatya Çayı: Papatya çayının cilde faydaları çok fazladır. Papatya çayı cildi yenileyici etkisinin yanında akne ve sivilcilerin giderilmesinde de etkili olduğu söylenebilir. Cilt kuruluğuna bağlı olarak ortaya çıkan cilt tahrişleri için de düzenli papatya çayı tüketimi tavsiye ediliyor.

Kaynak: s1.1zoom

Melisa Çayı: Kış çayları arasında sıklıkla tercih edilen melisa çayı, cildinizin yağ ve nem oranını korumaya yardımcı etkisiyle biliniyor. 10 dakika kadar demledikten sonra tüketebileceğiniz melisa çayı ile daha dengeli bir cilt yapısına sahip olabilirsiniz.

Kuşburnu Çayı: Gerçek bir C vitamini kaynağı olan kuşburnu çayını düzenli olarak tükettiğinizde pek çok cilt hastalığından korunmanız mümkün hale geliyor. Cildi her anlamda besleyen melisa, akne ve sivilcelere karşı da önleyici tedavi aracı olarak kullanılabilir. Kuşburnunu çay olarak tüketebileceğiniz gibi cilt temizleme ürünü olarak da yararlanabilirsiniz.

Adaçayı: Yine en çok bilinen ve tercih edilen kış çayları arasında yer alan adaçayının cilt üzerinde sayısız olumlu etkisi bulunuyor. Cildin kendini yenileme mekanizmasını kayda değer oranlarda güçlendiren adaçayı, cilt lekelerine, çatlaklara, akne ve sivilcelere karşı işlevli bir silah olarak kullanılabilir. Detoks etkisi yaratan içeriği ve güçlü antioksidan etkisiyle adaçayı kış boyunca başucunuzdan ayırmamanız gereken çaylar arasında yer alıyor.

Kaynak: foodrevolution

Yasemin Çayı: Yasemin çayı, cildinize canlılık ve parlaklık kazandırıyor. Cilt deformasyonlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olan yasemin çayı, pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyenler için gerçek anlamda şifalı bir kış çayı olabilir.

Rezene Çayı: Terleme yoluyla vücudunuzdaki ve beraberinde cildinizdeki toksinlerin atılmasına yardımcı olan rezene çayı, ciltteki yağ ve nem dengesinin muhafaza edilmesini sağlıyor.

Yeşil Çay: Kepeklenme, kuruma gibi çok sayıda cilt hastalığının bertaraf edilmesine destek olan yeşil çay, cilt yaşlanmasına bağlı etkileri geciktiriyor. Cildin esnekliğini korumasına yardımcı olan yeşil çay, güneş koruyucu kremlerin içeriğinde de bulunabiliyor.

Isırgan Otu Çayı: İçerdiği demirle kan dolaşımının hızlanmasını sağlayan ısırgan otu, cildinizin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı oluyor. Ciltteki ölü derinin temizlenmesinde etkili rol üstlenerek cildin kendini yenileme hızını arttırıyor.

Biberiye Çayı: Anti-aging özelliği ile öne çıkan biberiye, cildinizin sıkılaşmasına katkıda bulunuyor. Düzenli olarak biberiye çayı tükettiğinizde cilt kırışıklıklarını geciktirebilir, daha genç bir cilt dokusuna sahip olabilirsiniz.

Lavanta Çayı: Lavanta çayı, mantar, egzama gibi can sıkıcı cilt problemleri için destekleyici tedavi olarak uygulanabiliyor. Söz konusu rahatsızlıkların belirtilerinin azaltılmasında etkin rol üstleniyor.

Kaynak: dlyarostavolos

Ihlamur: Kış çayı deyince akla ilk gelen bitkilerin başında ıhlamur geliyor. Genel sağlığınıza sağladığı faydaların yanında cilt tahrişlerini engelleyici ve iyileştirici niteliği ile cilt sağlığı için de etkili bir bitki olma özelliği taşıyor.

Ginseng Çayı: Yaşlanma karşıtı özellikleriyle bilinen ginseng çayı cildinizin daha sağlıklı, canlı, parlak ve genç görünmesine yardımcı oluyor. Ayrıca ciltteki renk bozukluklarının ve lekelenmelerin giderilmesinde de etkili olduğu biliniyor.

Varlığı neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan bitki çayları, asırlardır sağlığın önemli anahtarları arasında kabul ediliyor. Soğuk kış günlerinde evde, ofiste veya dışarıda, bulunduğunuz her yerde elinize alıp içeceğiniz bir fincan bitki çayı ile sağlığınız ve cilt güzelliğiniz adına ne büyük bir yol kat edebileceğinizi unutmayın.

Hepsiburada, bitkisel çaylar kategorisi altında bir araya getirdiği binlerce alternatif ile sağlığınızı ve güzelliğinizi korumanıza destek oluyor. Hemen harekete geçin ve doğanın mucizevi etkilerini cildinizde görmeye başlayın.