ÜST

Cildinizin kalkanları: Güneş kremlerini yakından tanıyalım

Çelişkili gözükse de sağlıklı bir bronzluk için güneşten korunmaya ihtiyacımız var ve bu süreçte cildimizin en etkili kalkanı güneş kremleri…

Kış ayları boyunca dışarıda soğuk hava, iç mekanlarda kalorifere maruz kalan cildimiz kurur, parlaklığını ve rengini kaybeder, solar. Güneşli günler ise bize güzel havanın tadını çıkarmak ve bolca D vitamini almak için fırsat sunar. Ancak biraz çelişkili gözükse de sağlıklı bir bronzluk için güneşten korunmaya ihtiyacımız var ve bu süreçte kuşkusuz ki güneş kremleri cildimizin en etkili kalkanı.

Siper alın, güneş kalkanları hazır!

 

Güneşten aldığımız D vitaminine ihtiyacımız olsa da uzun süre güneşe maruz kalmak ekstra D vitamini sağlamıyor. Aksine ultraviyole ışınları cildimizi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Güneş kremi tam da bu noktada imdadımıza yetişiyor ve bizi güneşin zararlı etkilerinden koruma görevini üstleniyor.

Cildiniz açık renkse güneşte yanmanız hızlı olur ancak bu yanma daha çok kızarıklık halinde kalır, kolaylıkla bronzlaşamazsınız. Dolayısıyla en yüksek korumalı olan Sun Protection Factor (SPF)50+ ürünleri tercih etmelisiniz. Cildinizin rengi buğday tonlarındaysa güneşte haşlanmanız biraz daha zordur, bronzlaşmanız ise nispeten kolaydır. SPF 30+ güneş kremleri sizin için uygun olacaktır. Cilt renginiz koyu ise hızlıca bronzlaşabilirsiniz. Bu yüzden, SPF 20+ güneş kremi sizin için idealdir ve fakat yine de daha yüksek korumalı bir güneş kremi tercih edebilirsiniz. Hassas ciltler ve çocuklar için ise çoğunlukla SPF 50+ ürünler öneriliyor.

Yapılan başka bir araştırma ise SPF 30+ üzeri faktörlerin (SPF 50+) fazladan bir yararı olmadığını, her iki koruma faktörlü krem arasında sadece yüzde birlik bir fark olduğunu ortaya koymuş. Tercih sizin.

Peki, kalkanları en etkin nasıl kullanabiliriz?

Araştırmalar gösteriyor ki dünyada cilt kanserine yakalanma oranı gün geçtikçe artış gösteriyor. Cilt Kanseri Vakfı’na göre dünyamıza ulaşan güneş ışınlarının %95’i ultraviyole radyasyondan oluşuyor. Güneş kremi çoğunlukla bir güzellik ürünü olarak görülse de aslında cilt kanserini önlemede hayati bir rolü var. Cildimizi korumak için güneş kremini doğru kullanmak ise çok önemli.

Cildin güneş kremini emmesi için en az 15 dakikaya ihtiyacı var. Güneşe çıkmadan önce güneş kremini mutlaka tatbik etmek önemli çünkü güneş altında bunu yaptığınızda etkisi azalıyor. Eli korkak alıştırmamak gerek, zira vücudun açıkta kalan tüm alanlarına güneş kremi bolca uygulanmalı. Dudakları güneşin zararlı etkisinden korumak için ise dudak nemlendiricisi öneriliyor.

Kuru ciltler için krem, yağlı ciltler için losyon ve sütler, karma ciltler için ise sıvı krem koruyucular tercih edilmeli. Geniş vücut yüzeyi için yapılacak uygulamalarda ise kullanım kolaylığı açısından aile boyu spreyleri tercih edilebilir. Yüz için ise leke giderici ya da anti-aging güneş kremleri faydalı olacaktır.

 

Genelde bir kez uygulandıktan sonra güneş koruyucularını yenileme ihtiyacı duyulmaz. Fakat sürdüğünüz güneş koruyucu en fazla 3 saat sonra etkisini yitirecektir. Dolayısıyla güneş kreminizi gün içinde birçok kez yenilemeniz gerekir.

Güneş kremlerinin ömrü en fazla iki yıldır. Eğer iki yıl veya daha fazla süredir aynı güneş kremini kullanıyorsanız bu yaz onunla vedalaşmanın zamanı gelmiş de geçiyor demektir.

Güneş korumanızı güneş gözlüğü ve şapka ile desteklemeyi ihmal etmeyin ve güneş kreminiz olsa bile sabah 10.00 ile öğlen 16.00 saatleri arasında güneşe çıkmanın sakıncalı olduğunu unutmayın. İşte şimdi, güneşin ve yazın keyfini çıkarma, renklenme ve canlanma zamanı.