ÜST
uçak seyahati

Çocuğunuzla ilk kez uçak seyahati yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Çocuğunuzla ilk kez uçak seyahati yapmak, özellikle de yaşı küçükse ilk bakışta korkutucu gelebilir. Ancak size vereceğimiz ipuçları sayesinde yolculuğun nasıl geçtiğiniz anlamayacaksınız…

El bagajınızı hazırlarken nelere dikkat etmelisiniz?

uçak seyahati

Çocuğunuzun yaşı hazırlık aşamasında kritik önem taşıyor. Eğer anne sütüyle beslenen bir bebek ile uçak seyahati yapacaksanız uçakta çocuğunuzu nasıl besleyeceğiniz konusunda hazırlık yapmanıza gerek olmayacaktır. Ancak kalabalık ortamlarda çocuğunuzu emzirmek konusunda rahat değilseniz yanınıza önceden sağdığınız anne sütünü koruyan, buzdolabında saklanabilir ve sonrasında ısıtılabilir biberonlardan almanız gerekiyor.

Philips Avent Natural Cam Biberon tüm bu ihtiyaçları fazlasıyla karşılayacaktır. Güvenlik geçişlerinde içerisinde süt bulunan biberona izin verildiğini not düşmüş olalım.

Bebeğiniz uçuş sırasında aç olsa da olmasa da kulağındaki basıncı dengelemek için emmeye ihtiyaç duyacaktır. Eğer bebeğiniz kullanıyorsa yanınıza mutlaka emzik alın tabii ki yedekleriyle beraber…

Çocuğunuz ek gıdaya geçmiş ise yanınızda onu yolculuk boyunca oyalayacak, meyve ve meyve püresi gibi yiyecekler almalısınız. Uçuş esnasında çoğunlukla hava yolları bu gibi besinleri size temin ediyor ancak bazen sayısı yetmiyor ya da çocuğunuzun alışık olduğu markadan olmuyor, o yüzden siz yine de çocuğunuzun sevdiği yiyecekleri el bagajınıza koymayı unutmayın. Yaşça daha büyük çocuklar için meyvenin yanı sıra kuruyemiş, çubuk kraker, ev yapımı kurabiye gibi el oyalayıcı, keyifli ve kolay tüketilen ürünleri yanınıza alabilirsiniz.

Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun el bagajınıza yedek kıyafet koymayı atlamayın. Hatta bebekler için iki kat yedek kıyafet ile en sevdiği battaniyeyi hatta varsa uyku oyuncağını yanınıza almak iyi olacaktır. Çocuğunuz küçükse el bagajına kendiniz için de bir kat yedek kıyafet koymalısınız zira üzerinize kusma veya kucağınızdayken altına kaçırma gibi durumlarla karşılaşmanız oldukça muhtemel.

El bagajına ayrıca uçak seyahati sırasında çocuğunuzu oyalayacak oyuncaklardan koymalısınız. Bu bir set boya kalemi ve bir defter olabilir. Boya kalemi tercihinizi BİC Yıkanabilir Boya Kalemi’nden yana kullanırsanız çocuğunuzun etrafı boyaması durumunda bile içiniz rahat olur. Yanınıza oyuncak araba, bebek ya da hareketli bir kitap da alabilirsiniz.

İlk Öyküler: Orman Kitabı gibi hareketli kitapları özellikle küçük çocuklar çok seviyor. Büyük çocuklar için uçakta bulunan ekran ve içeriğindeki oyunlar yolculuk sırasında oyalanmalarını sağlar. Ancak küçük çocuklarda ekran fazla uyaran içerdiği ve uykularını kaçırdığı için önerilmiyor.

Pandemi öncesinde özellikle uzun uçuşlarda talep üzerine battaniye ve yastık dağıtılıyordu. Ancak pandemi koşulları nedeniyle bu uygulamada aksaklıklar yaşanıyor. Bu nedenle, özellikle uzun uçuşlar için, çocuğunuza uygun bir ince bir battaniye ile minik bir yastığı yanınıza almanızda fayda var.

Uçağa binmeden önce nelere dikkat etmelisiniz?

Eğer bebek arabası ile uçak seyahati yapmayı planlıyorsanız arabayı check-in sırasında teslim etmenize gerek yok, uçağa binene kadar bebek arabasını kullanmaya devam edebilirsiniz. İstanbul Havalimanı gibi büyük havalimanlarında uçak kapısına giderken bebek arabasının varlığı hayat kurtarıcı olabiliyor.

Ancak özellikle küçük çocuklar bebek arabasında uykuya dalıyor ve uçağa binerken onu uyandırmak zorunda kalıyorsunuz, ayrıca uçağa binerken bebek arabasını poşete koyup kendiniz teslim etmek durumundasınız ki bu durum yalnız seyahat ediyorsanız kucağınızda bir bebekle epey zor. Tam da böyle zorluklar yaşamamak için bebek arabasına ek olarak uçuşa bebeğiniz küçükse Neko-sling, altı aydan büyükse de ergonomik bir kanguru ile binmenizi öneririz.

Henüz havalimanındayken bebeğinizi Neko-sling ya da kanguruya yerleştirin. Böylece gerek güvenlik geçişlerinde gerekse uçağa binerken bebeğiniz yer değiştirmek durumunda kalmaz, uyuyorsa rahatı bozulmaz. Siz de bebek arabasını bu esnada el bagajınızı ve eşyalarınız taşımak için kullanabilirsiniz. Uçağa geldiğinizde ise iki eliniz de boşta olduğu için kolaylıkla poşetleyip görevliye teslim etmiş olursunuz.

Uçuş sırasında nelere dikkat etmelisiniz?

uçak seyahati

Özellikle iniş ve kalkışlarda hava basıncının değişmesi nedeniyle kulak zarımız dengeyi korumakta zorlanır ve bu nedenle kimi zaman tıkanır kimi zaman da baskı nedeniyle ağrır. Bu durum çocuklarda hatta bebeklerde daha belirgindir. Bu yüzden bebekler genellikle uçak seyahati sırasında iniş ve kalkışlarda zorlanır, huzursuzlanmaya veya ağlamaya başlar. Bu durumun tek çözümü bebeği iniş ve kalkış süresince emzirmek ya da biberonla beslemektir. Emme hareketi kulak basıncını dengeler ve bebeği rahatlatır.

Daha büyük çocuklarda ise sakız çiğnemek, aralıklarla su içmek basıncı dengelemeye yardımcı olur. Eğer bunlar işe yaramıyorsa iki parmağınızla burun deliklerinizi sıkın ve yutkunmasını sağlayın. İlk aşamada biraz zor gelebilir ancak kulak basıncını dengelemenin en etkili yolu budur. Bu yöntemi çocuğunuza da öğretirseniz uçuşunuz daha rahat geçer.

Uçak seyahati uzun bir uçuşsa bebeklerin rahat uyumasını sağlamak için business class bölmesinin en önüne ya da economy class bölmesinin en önüne puset takılabiliyor. Puset takılmasını kalkış tamamlandıktan sonra uçuş görevlisinden talep edebilirsiniz. Eğer check-in sırasında bu talebinizi dile getirirseniz size pusete en yakın koltuklar verilecektir. Böylece bebeğiniz pusette uyurken siz de seyahatin keyfini çıkarabilirsiniz.