ÜST

Çocukla yolculuğa çıkarken mutlaka yanınızda bulunması gerekenler

Ünlü evrensel ebeveyn atasözünü duymuşsunuzdur: Çocuklu tatil, tatil değildir! Çocuklarla tatilin organizasyonu, valiz toplaması, koşturması derken bunun böyle olacağını aşağı yukarı tahmin etseniz de biliyorsunuz ki o tatile gidilecek. Çocuklarla yolculuğun olabilecek en iyi şekilde geçmesi için neler yapabilir?

Tatil, biz yetişkinler için dinlenme, keşif gibi anlamlar ifade ederken çocuklar için düzenlerinin değişmesi demektir. Bilirsiniz ki çocuklar düzen aşığıdırlar ve bu bozulunca bir Chucky’ye de dönüşmeleri an meselesi. Durun, moralinizi bozmayın hemen. Tam da bunun olmaması için yazıyoruz bu yazıyı.

Öncelikle tatil fikrine çocuğunuzu yavaş yavaş hazırlayın ve heyecanlanmasını sağlayın. Bunun için boyamalı, sticker’lı, koparmalı interaktif bir takvim hazırlayabilir ve yolculuğa kaç gün kaldığını eğlenceli bir şekilde takip etmesini sağlayabilirsiniz. Tatil konusunu ara ara açıp yolculuk esnasında nelerle karşılaşacağını, tatilde neler yapacağınızı anlatabilirsiniz. Böylece yolculuk ve tatil bilinmezlerle dolu olmaktan çıkar.

Sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın   

Yolculuğunuzu çocuğunuzun yemek düzenini çok fazla sekteye uğratmayacak şekilde ayarlamanızı öneririz. Özellikle bazı çocuklar yemek saatleri konusunda daha hassastır. Acıktıklarında huysuzluk katsayıları artabilir. Bu yüzden yanınızda kuruyemiş, meyve, evde yaptığınız kurabiye gibi kan şekerini hızla yükseltebilecek sağlıklı atıştırmalıklar bulundurabilir ve olası açlık krizlerinin önünü kesebilirsiniz.

Zaman kavramını görselleştirin

Çocuğunuz eğer saat okumayı bilmiyorsa yolculuğun süresindeki belirsizlik onun canını sıkabilir. Zamanı ister anlatarak ister bir maketle ya da oyuncak saatle görselleştirerek yolculuğun ne kadar süreceğini anlamasına yardım edebilirsiniz.

Sevdiği oyuncak ve nesneleri unutmayın

Çocuklar oyuncaklarıyla farklı bir bağ kurarlar. Bu bağ sayesinde kendilerini güvende hissederler. Özellikle uyku oyuncağı ya da battaniyesi gibi nesneleri yanınıza aldığınızdan muhakkak emin olun. Oyuncakların bir kısmı mutlaka kolay erişiminizin olduğu bir noktada hazır olmalı. İster kendi aracınızla ister otobüs, uçak gibi araçlarla seyahat edin bu oyuncaklar çocuğunuzun dikkatini dağıtmaya çalışırken can simidi olacak.

Yolculuk sürecini içselleştirmesi için ona basit sorumluluklar verebilirsiniz. Örneğin sevdiği ve yanına almak isteyeceği oyuncakları kendisinin bir çantaya koymasını ve yolculuk süresince o çantaya göz kulak olmasını isteyebilirsiniz.

Tuvalet ihtiyacı ve hastalıklara karşı…

Hava değişimi, ortamdaki mikroplar vb. yüzünden yolculuklar çocukların sıklıkla ishal olduğu zamanlardır. Bu yüzden çocuğunuz bezlediğiniz bir yaştaysa alt değiştirme için yanınıza ıslak mendil, kullan-at alt değiştirme pediyle birlikte bolca yedek bez ve giysi almayı unutmayın. Tuvalet eğitimi almışsa ve henüz işler tam olarak rayına girmemişse kötü sürprizler için yanınıza yine de yedek bez almanızda fayda var. Katlanabilir portatif tuvaletler de yine kazalar için kurtarıcınız olabilir. Erkek çocukları bir parça daha şanslılar, boş plastik şişeler tam da bu beklenmeyen tuvalet ihtiyaçları için biçilmiş kaftan! Daha büyük çocuklar için yol üstündeki kamuya açık tuvaletlerin hijyen sorununa karşı tuvalet adaptörü ya da kullan-at klozet örtülerinden faydalanabilirsiniz. Her şekilde ıslak mendil şart tabii!

Araba tutması, hastalanma gibi durumlarda çocukların kusma ihtimali de oldukça yüksek oluyor. Kolayca ulaşabildiğiniz bir noktada altı delik olmayan sağlam bir plastik poşetin varlığı yolculuğun geri kalan kısmını nasıl geçireceğinizi belirleyebilir.

Her ihtimale karşı ilkyardım çantası

Hastalık, yaralanma gibi durumlara karşı valizinize attığınız alerji ilacı, ateş düşürücü, ateş ölçer, güneş kremi, antiseptik solüsyon, yara bandı gibi tıbbi malzemeleri de yine yakınınızda bulundurursanız iyi olur. Böylece eğer valiziniz bir sebeple kaybolursa da sıkıntı yaşamamış olursunuz.