ÜST
çocuklara seyahati

Çocuklara Seyahati Sevdirmek ve Seyahatin Çocuklara Faydaları

Seyahat hepimiz için farklı anlamlar ifade etse de birçoğumuz için bir tutku ve seyahat tutkusu genellikle çocukken oluşmaya başlıyor. Çocuklarla yolculuk yapmak ebeveynler için kimi zaman düşündürücü olabiliyor ancak çocuklara seyahati sevdirmek büyük önem taşıyor çünkü seyahat etmenin çocuklar için pek çok faydası var.

Seyahatin faydaları göz önünde bulundurulduğunda çocuklara seyahati sevdirmenin ne kadar önemli olduğu daha da iyi anlaşılıyor. Peki seyahat etmek çocuklara neler kazandırıyor? Gelin hep birlikte göz atalım…

1.Farklı kültürlerle tanışmak

çocuklara seyahati

Seyahat etmek farklı kültürlerle tanışmayı sağlar ve farklı kültürlerle tanışmak da çocukları kendi sınırlı dünyalarından çıkararak bakış açılarını genişletir, farklılıklara ve yeni deneyimlere açık, önyargıdan uzak olmalarını sağlar; pratik hayat bilgisi edinmelerini kolaylaştırır, uyum kabiliyetlerine katkıda bulunur, genel kültürlerini artırır, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştirir.

Çeşitli kültürlerle ve insanlarla karşılaşan çocuklar ilerleyen zamanlarda daha duyarlı ve empati kurabilen bireyler olurlar. Çocukken farklı yerlerde bulunmak ve çok sayıda farklı insanla karşılaşmak, çeşitli yemekleri tatmak, bu çocukların hem çocukluk dönemlerinde hem de ilerleyen yıllarında kendilerini her yerde evlerinde ve güvende hissetmelerine yardımcı olur.

Gidilen yerleri fotoğraf veya video yoluyla kayda almak da çocukların küçük yaşta seyahat ettikleri yerleri gelecek dönemlerde hatırlamalarına yardımcı olur. Hatta çocuklarınıza anılarını kendi gözlerinden ve bakış açılarından kaydetmelerine de fırsat vermelisiniz. Bunun için Blue Inter Mini Çocuklar için Dijital Fotoğraf Makinesi alıp hediye ederek küçük yaşta fotoğraf çekme alışkanlığı edinmelerine ve bakış açılarını geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

2.Özgüvenli olmak

Seyahat etmenin çocuklara faydaları arasında en önemlilerinden biri de çocukların özgüvenli olmalarına sağladığı katkıdır. Bilinmeyen yerlere yapılan yolculuklar, küçük yaşta deneyim kazanmanın en güzel yollarından biridir ve bilinmezliklerle mücadele etme, problem çözme, sorunlarla başa çıkma gücünü de beraberinde getirerek bilinmezliklerden, farklılıklardan korkmamayı öğretir; başarabildiğini görerek özgüven geliştirmeyi destekler.

3.Karar verme becerisi kazanmak

Seyahat boyunca plan dışı gelişmeler, beklenmedik sürprizler olabilir ve bu değişiklikler karşısında plan değişikliğine giderek o anki şartlara uyum sağlamak gerekebilir. Ebeveyn olarak böyle durumlarda çocuklarınıza olumlu rol model olmanız, çocuklarınızın hem beklenmedik durumlara uyum sağlamaları hem de hızlı karar verebilme alışkanlığı kazanabilmeleri açısından çok faydalı olacaktır.

4.Sorumluluk sahibi olmak ve hedef belirlemek

Seyahat etmek ebeveynlerin çocuklarına sorumluluk vermeleri halinde, sorumluluk sahibi olmalarını kolaylaştıracaktır. Örneğin çocukların kendi bavullarını kendilerinin hazırlamasına izin vermek, seyahat için harçlık vererek para yönetimini öğrenmelerini sağlamak, seyahat süresince bazı kararları kendilerinin almalarına müsaade etmek onların sorumluluk sahibi olmaları bakımından çok önemlidir. Aynı zamanda seyahatin çocuklara faydaları içinde erken yaşta kendilerine hedef koyma konusunda sağladığı katkı da yer alır.

5.Dil geliştirmek

çocuklara seyahati

Farklı dillerin konuşulduğu ülkelere seyahat etmek çocukların dil becerilerini geliştirir. İlgili dilleri konuşmaya çalışmadan sadece dinlemek bile faydalıdır. Üstelik farklı dillere maruz kalmak o dillere yatkınlık geliştirmenin ötesinde ana dilin gelişimini de destekler. Özellikle İngilizce gibi yaygın olarak konuşulan dillerin olduğu ülkelere gitmek çocuklarınız açısından faydalı olacaktır.

Giderken yanınıza çocuklarınız için Redhouse Yayınları İlköğretim Resimli Sözlük (Türkçe İngilizce – İngilizce Türkçe) almanızda da yarar vardır.