ÜST
çocuk romanı

Çocuklarınızın Mutlaka Okuması Gereken 5 Çocuk Romanı

Kitap okumanın faydaları sayamayacağımız kadar çok, bu nedenle çocuklara kitap okumayı sevdirmek ve onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak çok önemli; çünkü küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığı kazanmak çok daha kolay. Bu alışkanlık çocukken kazanıldığında ilerleyen yaşlarda devam etme olasılığı da daha yüksek. Romanlar bu alışkanlığı çocuklara kazandırmada çok ama çok etkili.

Kitaplar arasından seçeceğiniz çocuk romanları ile çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Üstelik romanlar çocukları hayata hazırlamak açısından da oldukça kıymetli. Siz de çocuğunuzun kitap okumasını istiyor fakat roman seçimi konusunda kararsız kalıyorsanız bu yazımızda size yardımcı olacağız. Önerilerimize göz atmak için yazımızı okumaya devam edin. İşte çocuklarınızın mutlaka okuması gereken 5 çocuk romanı

1.Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos

çocuk romanı

“Şeker Portakalı” kitabının yazarı Jose Mauro de Vasconcelos, bu kitap sayesinde ülkesinin en ünlü yazarlarından biri olmuştur. Bu romanı 12 günde yazdığını açıklayan yazar, onu 20 yıldan fazla bir süredir yüreğinde taşıdığını belirtiyor.

Roman, yoksul bir ailenin 5 yaşındaki üyesi Zeze’nin çocukluğunu konu ediniyor. İlk acıyı, hayal kırıklığını, hayatı öğrenmeye başlayan küçük Zeze’nin her geçen gün yeni keşiflerde bulunduğu dünyası, bir çocuk gözünden okuyucuya aktarılıyor. Yazarın çocukluk döneminden izler taşıyan kitap 16 dilde yayımlanmanın yanı sıra, en çok satanlar listesinde de kendine yer buluyor. Çocuğunuzun mutlaka okuması gereken Şeker Portakalı adlı kitabı hemen sepetinize eklemeyi unutmayın!

2.Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu – Eleanor Coerr

Ünlü yazar Eleanor Coerr tarafından kaleme alınan, 9 yaş ve üzerindeki çocuklar için yazılmış olan “Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu” başlıklı çocuk romanı İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya’ya atılan ve yüzlerce insanın hayatını yok eden; geriye kalanların ise yıllarca sürecek hastalıklarla boğuşmasına sebep olan atom bombasının Sadako isimli küçük kızın hayatını nasıl etkilediğini anlatıyor. Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu adlı unutulmaz bu kitabı çocuğunuzla buluşturmak için hemen sipariş vermenizi öneririz.

3.Charlıe’nin Çikolata Fabrikası – Roald Dahl

Büyükler için yazdığı kitaplar kadar çocuk kitapları ile de ünlü Norveç asıllı büyük yazar Roald Dahl tarafından kaleme alınan “Charlie’nin Çikolata Fabrikası” adlı çocuk romanı yazarın en sevilen çocuk romanları arasında yer alıyor. Klasikleşmiş çocuk kitapları içinde yer alan bu kitap, 1964 yılında yayımlanmasına rağmen halen dünyanın dört bir köşesinde keyifle okunmaya devam ediyor. Kitap aynı zamanda, yazarın çocukluğunda geçirdiği ilginç olaylardan izler taşıyor.

Filme de aktarılmış olan bu benzersiz hikaye; sıkıcı öğütler olmadan çocukların olaylardan dersler çıkarmalarını sağlıyor ve hayata karşı bakış açılarını değiştiriyor. Çocuğunuzun da Charlie’nin Çikolata Fabrikası adlı kitaptan faydalanmasını istiyorsanız kitabı hemen edinmelisiniz.

4.Pal Sokağı Çocukları – Ferenc Molnar

çocuk romanı

Macar edebiyatının önemli yapıtlarından olan “Pal Sokağı Çocukları”, dokunaklı hikayesiyle dikkat çeken bir çocuk romanı. Dünya çocuk edebiyatının ölümsüz klasiklerinden olan duygusal bu roman her ne kadar bir çocuk romanı olsa da; tiyatro izliyormuş hissi veren, iyi kurgulanmış sahneleri, tasvirleri ve dramatik anlatımıyla yetişkinlere de hitap eden, hayran edici bir eser.

1889 yılında Budapeşte’de geçen romanda; hikayenin başkahramanı Nemecsek ve arkadaşlarının, oyun alanı olarak kullandıkları bir arsa için başka mahallenin çocuklarına karşı yılmadan verdikleri mücadele anlatılıyor. Pal Sokağı Çocukları adlı bu kitabı mutlaka çocuğunuzla buluşturmanızı tavsiye ederiz.

5.Beyaz Diş – Jack London

Jack London “Beyaz Diş” adlı romanında; Issız Diyarı, yabanı, buz kalpli Kuzey Toprakları’ndaki hayatı konu alıyor. Bu kitapta Vahşetin Çağrısı’na kendini bırakmış bir annenin yavrusu Beyaz Diş’in diyarı anlatılıyor. Bu hikaye adeta onun hayranlık uyandırıcı zekası ve içgüdüleriyle kendini var edişinin ve insan tanrıların yaşamına geri dönüşünün enfes hikayesi… Beyaz Diş adlı kitabı hemen çocuğunuza alarak bu muhteşem romanı okumasını sağlamalısınız.