ÜST

DC Comics evreninin kahramanları ve süper güçleri

Çizgi roman sayfalarından beyaz perde ve televizyon ekranlarına transfer olan süper kahramanların genellikle çıktığı iki büyük şirket var: Marvel Comics ve DC Comics.

Marvel Comics’te olduğu gibi Jack Kirby ya da Stan Lee gibi ikonik isimlerin kurmadığı DC Comics’in temelini atan isim Malcolm Wheeler-Nicholson. 1934 yılında bir çizgi roman şirketi kuran Wheeler-Nicholson bundan üç yıl sonra Detective Comics adı altında yayın yapmaya başladı. Bir süre sonra DC Comics halini alan kuruluşta Wheeler-Nicholson’a Bob Kane, Jerry Siegel, Bill Finger ve Joe Shuster gibi parlak yazar ve sanatçılar destek verdi. 

Öyle ki Batman’i yaratan Bob Kane ve Bill Finger ve Superman’i yaratan Jerry Siegel ve Joe Shuster ile birlikte DC Comics büyük bir atılım yaptı. Günümüzde dünyanın en büyük medya kuruluşlarından biri olan Warner Bros.’un bünyesi altında olan DC Comics karakterleri de günümüzde ikonik bir hale büründü.

Gelin birlikte DC Comics karakterlerine ve süper güçlerine yakından bakalım:

Batman

Süper kahraman denilince herkesin aklına gelen Batman’in aslında etten ve kemikten yapılma sıradan bir insan olduğunu biliyor muydunuz? Gerçekten de Gotham’ın en köklü ailelerinden biri olan Wayne ailesinin hayattaki tek üyesi olan Bruce Wayne, ailesinin bir saldırı sonucu ölmesi sonrasında süper kahraman olmaya karar veriyor. 

Elindeki sınırsız parayı hem teçhizatlara hem de eğitimine harcayan Bruce Wayne, genç yaşlardan itibaren Uzak Doğu sporları eğitimi alırken, aynı zamanda öngörüleri ve zekasını da keskinleştirmeyi başardı. 1939 yılından beri çizgi roman hayranlarının sevgisini kazanan Batman, o zamandan beri başta Joker, Korkuluk, Zehirli Sarmaşık ve İki-Yüz gibi düşmanlarını alt etmeyi başardı. Fakat Batman’in bu özelliği sağlıklı ve fit bir birey olarak fiziksel gücü, keskin zekası ve Batmobil gibi araçlarının yanı sıra Batarang, Bat-Grapple, Bat-Lasso gibi ekipmanları en büyük destekçileri. 

Bu arada hem Batman’e hem de Bruce Wayne’in savaşlarda başarıya ulaşmasının arkasında ise bir ekip çalışması olduğunu da es geçmemek gerek. Hem Wayne Malikanesi’nin uşağı Alfred, hem de Batman’in sağ kolu olan Robin hikayelerde en çok öne çıkan isimler oluyor. 

Bruce Wayne’in Batman’e dönüşürken yaşadığı zorluklar ve mücadeleleri mercek altına alan Batman: İlk Yıl, kült karakterin aslında sıradan bir insan olduğunu okuyucuya çok iyi yansıtıyor. 

Superman

O bir kuş mu? O bir uçak mı? O Superman!

Ünü çizgi roman sınırlarını geçerek birçok felsefe kitabına, çizgi filme, diziye, filme ve modacıya ilham kaynağı olan Superman 1938’de ortaya çıktı… Action Comics bünyesinde ortaya çıkan Superman, Kripton gezegeninden kurtulan son canlı olarak Dünya’ya geliyor… Şehirden uzaktaki bir kasabada Martha ve Jonathan Kent çiftinin çiftliğine düşen mekikten kurtulan minik uzaylı bebek ailenin bir ferdi oluyor. Minik bebeğe Clark adını veren çift, yıllar sonra çocuklarının aşırı kuvvetli olmasını şaşkınlıkla izlemeye başlıyor. 

Ergenlik çağlarında gücünü keşfetmeye başlayan Clark, hem yükseğe sıçrayabiliyor hem çok hızlı koşabiliyor hem de çok kuvvetli bir yapıya sahip oluyor. Gözündne lazer de çıkarabilen Clark, Metropolis kentine taşındıktan sonra Superman kimliğine sarılıyor ve başta Lex Luthor, Bizarro, Darkseid ve Doomsday gibi düşmanlarıyla mücadele ediyor. 

Mavi taytı ve üzerinde kırmızı ve sarı renklerle “S” yazan kostümüyle düşmanlarına korku salan Superman yıllar içerisinde uçmayı da öğrendi, duvarların arkasını görmeyi de ya da kilometrelerce uzaktaki bir nesneyi görmeyi de. Ayrıca aşırı kuvvetli olduğu istediği takdirde bir nefesiyle de fırtına yaratabiliyor. 

Superman’in hayatımıza kattığı ‘S’ harfini hemen hemen her şey üzerinde görmek mümkün. En temel hallerinden biri ise Fandomya Superman Hero Mavi Tişört.

Peki bu kadar çok süper gücü olan bir süper kahramanın hiç mi zayıf noktası yok diye sorabilirsiniz… Elbette Superman’in de merhameti ve insancıllığının yanı sıra çok büyük bir zayıf noktası bulunuyor. Superman, Kripton gezegeninden çıkarılan Kriptonit isimli bir materyale karşı çok duyarlı. Kriptonit’in en ufak bir parçası bile Superman’i etkisiz hale getirebiliyor. 

Wonder Woman

1940’ta çizgi roman okurunun karşısına çıkan Wonder Woman, piyasadaki ilk kadın süper kahramanlardan biri… Bir Amazon savaşçısı olan Wonder Woman, görünmez uçağı, kuvveti, çevikliği ve doğruluk halatı ile birlikte hem çizgi roman tarihinin önemli karakterlerinden biri olan dikkat çekiyor hem de bir feminist ikonu haline geldi. 

Superman kadar kuvvetli olan ve Batman kadar da korkusuz olan Wonder Woman’ı yaratan isim ise William Moulton Marston isimli bir psikolog. Dünyanın ilk yalan makinesini geliştiren Marston, Wonder Woman’ı yaratan isim olarak da tarihe geçti. 

Gücünü doğrudan Yunan tanrılarından ve tanrıçalarından alan Wonder Woman’ın gündelik hayatta kullandığı isim Diana Prince. İkinci Dünya Savaşı’ndan beri düşmanlarını alt eden ve dünyayı kurtaran Wonder Woman, DC Comics’in süper kahramanlarından oluşan Justine League’in de uzun süredir asli üyelerinden biri. 

Flash

1940 yılında okurun karşısına çıkan The Flash kendine has süper yeteneğiyle dikkat çekiyor… 80 yılı aşkın bir süredir düşmanlarını yenen ve hem televizyonda hem de sinemada parlayan Flash’ın en büyük özelliği aşırı hızlı olması. Çok hızlı koşabilen, hareket edebilen, düşünebilen ve üstün insan özelliklerine sahip olan Flash fizik kurallarını da ortadan kaldırabiliyor. 

Yazar Gardner Fox ve çizer Harry Lampert tarafından yaratılan Flash, aşırı refleksleri sayesinde de birçok macerada günün kahramanı olmayı başarıyor. Fakat çizgi roman alemi içerisinde Flash’ın farklı alt kimlikleri bulunuyor. Üniversitede bir sporcu olan Jay Garrick, adli tabip Barry Allen, Allen’ın yeğeni Wally West ve Barry’nin torunu Bart Allen farklı zamanlarda Flash kostümünü giyerek süper güçleriyle dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeyi başardı. 

Her farklı dönemde de Flash Justice Society of America, Justice League ve Teen Titans gibi süper kahraman topluluklarında farkını ortaya koydu.

Aquaman

DC evreninde sadece uzaylılar ya da süper zengin adalet savaşçıları yok… İlk olarak 1941 yılında okurun karşısına çıkan Aquaman çizgi roman aleminin en dikkat çeken karakterlerinden biri. DC dünyasındaki en önemli süper kahraman ekibi Justice League’in kurucu arasında yer alan Aquaman, su altı yaşamının hükümdarı konumunda. Doğaüstü kuvvetinin yanı sıra deniz canlılarıyla telepatik olarak iletişime geçerek onlara yön verebilen Aquaman aynı zamanda fırtına ve kasırga da yaratabiliyor. 

Bu güçlerinin yanı sıra üç uçlu mızrağa sahip olan Aquaman birçok dizi ve filmde de yer aldı. Gündelik yaşamında Arthur Curry isimli bir alt kimliğin arkasına gizlenen Aquaman, yakın zamanda beyaz perdede de yer aldı. Atlantis’in kralı olan Aquaman karakterini son dönemin popüler oyuncularından Jason Momoa canlandırdı. 

Cyborg

Özellikle ABD’de bir hayli popüler olan ve kült kategorisine terfi eden çizgi dizi Teen Titans ile birlikte tanınmaya başlayan ve kendine has bir hayran kitlesi elde eden Cyborg, DC’nin son yıllardaki en bilinen karakterlerinden biri. 

Çok korkunç bir kaza geçirdikten sonra gelişmiş bir teknoloji sayesinde hayata tutunan Vic Stone’un dönüştüğü Cyborg bir insandan daha çok bir makine gibi görünüyor. Teknolojinin bütün avantajlarını kullanan Cyborg hem kuvveti hem de gelişmiş silahlarıyla düşmanlarına korku, müttefiklerine adeta güven veriyor.

Cyborg’un en önemli özelliklerinden biri ise bilgisayar ağlarına kolaylıkla girerek bilgilere erişmesi ve düşmanların zayıf noktasını bulması. Teen Titans’taki popülaritesinin ardından DC’nin New 52 serisi çizgi romanları ve Justice League filmiyle birlikte uzun yıllar Vic Stone’u ve Cyborg’un adını duyacağız gibi görünüyor.

Cyborg’ün figürleri koleksiyonerlerin vitrinlerinde çoktan yerini almaya başladı. Kotobukiya Cyborg Art Fx+ da o figürlerden sadece biri.

DC evreninin içine daha fazla girmek ve süper kahramanların mücadelesine yakından tanık olmak için birçok çizgi roman seçeneği mevcut. Fakat DC karakterlerini daha iyi tanımak için Justice League serisini tavsiye ederiz. 

Marvel Comics ve Marvel Comics’in en dikkat çekici karakterleri ile ilgili daha kapsamlı bilgi almak isterseniz, kısa bir süre önce yazdığımız geniş ve keyifli makaleye göz atmanızı tavsiye ederiz. Bu yazıda Marvel Comics’in en popüler karakterlerinin özelliklerini ve geçmişlerini mercek altına almıştık.