ÜST

Seramik Boyama Nasıl Yapılır? Teknikler ve İpuçları

Yeni bir hobi keşfetmenin heyecanını yaşıyorsanız konuyla ilgili birçok şeyi aynı anda öğrenmeye çalışarak kendinizi yıpratmayın. Teknikleri yavaş yavaş öğrenin ve sakin bir şekilde uygulamaya geçin. Seramik boyama yaratıcı ve rahatlatıcı bir zanaattır. İster evinizi dekore ediyor ister benzersiz hediyeler yapıyor olun, bu benzersiz sanat eseri ilham almanın ve yaratıcı kalmanın harika bir yoludur.

Seramik eşyaları boyamak, eski ev dekorunu yenilemenin veya kişiselleştirilmiş bir hediye veya süs yaratmanın eğlenceli ve ucuz bir yoludur. Seramik karo ve seramik tabakların veya çömleklerin boyanması işlemi, projelerin büyüklüğüne bağlı olarak birkaç küçük değişiklik dışında genellikle aynıdır. Seramiğe elle veya sprey boya ile boya uygulayabilir, boya fırçaları ve kalemleri ile eğlenceli detaylar katabilirsiniz. Seramiği zımparalarken ve boyarken güvenlik için daima iyi havalandırılan bir alanda çalışın.

Yeni başlayanlar için seramik boyama tekniklerini öğrenmek istiyorsanız çömlekçilik dersleri becerilerinizi geliştirmenin en iyi yollarından biridir. Uzman sanatçılar, kil ile çalışmaktan sırlı çömleklere kadar, çarpıcı vazolar ve kupalar gibi güzel parçalar yaratma konusunda size rehberlik edecektir. Bu sanatın her kademesinden sanatçıları ve sanatçıların işlerini takip ederek ilham alabilirsiniz. 

Seramik Boya Teknikleri

Seramik boyarken bazı farklı yaklaşımlar benimsenebilir. Seramikler tamamen renkli olarak boyanabileceği gibi çeşitli renkler kullanılarak da boyanabilir. Seramik parçalar çok basit bir parça olabileceği gibi, içinde çok fazla detay da bulunabilir. Bir uygulamanın seçimi, elde edilmeye çalışılan etkiye ve seramik parçanın tasarımına bağlı olacaktır. Seramik boyama malzemeleri seramik mağazalarında, bazı el sanatları mağazalarında ve internette mevcuttur.

Seramik boyamak biraz eğlenmenin ve yaratıcı olmanın harika bir yoludur. Pişmiş seramiklerin nasıl boyanacağını öğrenmek istiyorsanız ya da boyamaya hazır seramiklerden satın alın, bu hobi gevşemenin rahatlatıcı ve heyecan verici bir yoludur. Seramik boyamanın çeşitli yöntemleri olsa da, sırlı ve sırsız arasındaki farkı bilmek ve parçanızı nasıl düzgün bir şekilde boyayacağınızı anlamak, yüksek kaliteli ve uzun ömürlü bir tasarımı garanti edecektir.

Seramikte Kullanılan Sırlar

Seramiklerde kullanılan birkaç çeşit sır vardır. Seramik parçasında sır altı kullanabilirsiniz. Sır altı, yeşil eşyalara uygulanan seramik sırdır. Greenware pişirilmemiş bir seramik parçasıdır. Sıraltı yeşil malzemeye uygulanıp kurutulduktan sonra fırında pişirilir. Sır üstü seramikler, pişirilmiş bir seramik parçası üzerinde kullanılan ve daha sonra tekrar fırında pişirilen seramik boyalardır. Altın cilası gibi lüsterler, bir parça sırlı seramik üzerine boyanabilen ve daha sonra düşük sıcaklıkta tekrar pişirilebilen düşük alevli seramik boyalardır.

Oksit Lekeleri

Oksit lekeleri, akıcı çizgileri boyamak ve geniş renk alanları eklemek için harikadır. Hem daha güvenli hem de kimyasal olarak daha net hale getirmek için sıklıkla fritli malzeme kullanan, ticari olarak hazırlanmış boyaları kullanma seçeneğiniz vardır. Lekeler suya karıştırılmış toprak oksitler olabilir ancak bunlarla ilgili olarak üzerine hangi cilanın sürüleceğini iyi bilmeniz gerekir. Bazı oksitler kararsızdır ve sırdaki diğer elementlere bağlı olarak rengi önemli ölçüde değiştirir. Örneğin, krom oksit genellikle yeşil renklendirici olarak kabul edilir ancak sırda kalay varsa pembeye dönebilir.

Akrilik Boyalar

Akrilik boyalar su bazlı olup, fırında pişirilmeden seramik parçaya uygulanabilen boyalardır. Akrilik boyalar ucuzdur ve kolayca satın alınabilir. Online veya el sanatları mağazalarında çeşitli renk ve markalar bulunur. Akrilik boya uygulanmadan önce normal olarak bir baz astar kat kullanılır. Bu, akrilik boyanın seramik parçaya emilmesini önler. Baz kat, boyayı uygularken de düzgün bir uygulama sağlayacaktır. Akrilik boya kuruduktan sonra parlak veya mat bir kapatıcı kullanılabilir.

Lateks Boya

Lateks, seramik boyarken kullanabileceğiniz su bazlı bir boyadır. Daha ince bir kıvama sahiptir ve sağlam bir yüzey elde etmek için birkaç kat boya gerektirir. Lateks boya oldukça çabuk kurur ve çeşitli parlaklık seçenekleriyle sunulur. Lateks, boyamaya hazır seramikler için mükemmeldir.

Emaye Boyası

Emaye, seramik boyarken de kullanabileceğiniz yağlı bazlı bir boyadır. Son derece dayanıklıdır ve fırında veya fırında pişirirken yüksek sıcaklıklara dayanabilir. Rengi zamanla iyi tutar ve sırlı çömleklerde güzel, parlak bir doku elde etmek için mükemmeldir. Maalesef emaye boya, dayanıklı ve çarpıcı kaplaması nedeniyle pahalı olabiliyor.

Sprey Boya

Sprey boya, seramik boyamada başka bir seçenektir. Bu boya türü seramik boyarken görebileceğiniz fırça darbelerini göstermediği için popülerdir. Sprey boya hem sırlı hem de sırsız parçalar için en iyi sonucu verir. Ayrıca seramiğinizde güzel bir tasarım için parlak veya parlak kaplama arasından seçim yapabilirsiniz.

Sırlı Seramik Nasıl Boyanır?

Sırlı seramik, parlak, güzel bir doku oluşturmak için seramiklerin bir fırında pişirilmesini içerir. Seramikleri boyarken sırlı çömleklerin boyanması daha zor olabilir. Çömleğin dokusu zaten pürüzsüz olduğundan boya yüzeye kolay kolay yapışmaz. Öncelikle seramik boyamak için sırlı çömleklerinizi hazırlamanız gerekecek. Peki sırlı seramikte ne tür boya kullanıyorsunuz? En iyi boya işi için emaye boyaları kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Pişmiş seramikleri boyamanın benzersiz bir yolunu arıyorsanız, bu parçaya güzel bir görünüm kazandırmak için sprey boya da kullanabilirsiniz.

Seramiği Hazırlayın

Seramik boyamaya başlamadan önce parçanızı uygun şekilde hazırlamak isteyeceksiniz. Bir parça zımpara kağıdı alın ve seramiğinizin üzerine sürün. Bu, önceki cilanın bir kısmını ortadan kaldıracak ve boyanın yapışması için daha iyi bir yüzey oluşturacaktır. Zımparalamayı bitirdikten sonra temiz bir bezle tozu silin.

Astar Uygula

Boyamadan önce seramiği astarlamanız gerekiyor mu? Kesinlikle! Astarlar boyanın seramiğinizde yerinde kalmasına yardımcı olur. Zımparalama yöntemiyle birleştirilen astar, seramiğinizdeki boyanın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır.

Boyamaya Başlayın

Sırlı seramikleri boyamanın bir sonraki adımı, istediğiniz boya rengini ve temiz bir boya fırçasını almayı içerir. Tutarlı ve güzel bir boya işi için boya fırçanızı aynı yönde eşit hareketlerle hareket ettirin.

Seramiğin Kurumasını Bekleyin

Seramiğin birkaç saat boyunca açık havada kurumasına izin verin. Kolayca devrilmeyeceği veya hasar görmeyeceği güvenli bir alanda saklayın.

Cilalamak

Seramiği boyayıp parçanızı açık havada kurumaya bıraktıktan sonra birkaç kat sır uygulayacak ve fırında pişireceksiniz. Bu adım gerekli değildir ancak güzel parçanın daha da uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

Sırsız Seramik Nasıl Boyanır?

Sırsız seramikler, sır kaplaması olmadan pişirilen seramiklerdir. Bu boyamaya hazır seramikleri boyamak eğlenceli ve basit bir projedir. Sırsız seramikleri nasıl boyayacağınızı öğrenmeye çalışıyorsanız, akrilik boya kullanın. Çoğu akrilik boya aynı zamanda toksik değildir, bu da onları mutfakta kullanmaktan heyecan duyduğunuz kupalar veya kaseler için mükemmel kılar.

Seramiği Hazırlayın

Boyamadan önce seramiğin temiz ve kuru olduğundan emin olun. Tozu veya kiri silmek için nemli bir bez kullanın. Bu parçalar boya fırçasına karışabilir ve seramiğinizde istenmeyen dokular oluşturabilir.

Seramiği Boyayın

İstediğiniz renkleri seçin ve parçanızı boyamaya başlayın. Seramik boyamanın en iyi yöntemi az miktarda boyayı palete yerleştirmektir. Bu işlem boyayı korumanıza yardımcı olacak ve boyama sırasında palete her zaman daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Sırsız seramikleri boyarken, benzersiz bir doku oluşturmak için boya fırçası veya sünger kullanabilirsiniz. Daha fazla boya eklemeden önce her katın kurumasını bekleyin.

Tasarımı Mühürleyin

Boyama işlemi bittikten sonra şeffaf akrilik sprey kullanarak boyama işleminizi sonlandırın. Akrilik boya yüksek sıcaklıklara dayanamaz ve seramiği fırına koyarak bu işlemi bitirirseniz bozulabilir. Sprey, boyanın uzun süre dayanmasını sağlamanın en iyi yoludur.