Akrilik boya; su bazlı, çabuk kuruyan, toksik çözücüler içermeyen ve çeşitli yüzeylere uygulanabilen bir boya çeşididir. Renkleri ışığa dayanıklı ve kalıcıdır. Sadece su ve sabun ile yüzeylerden temizlenebilir. Islakken silindiğinde kalıcı lekelere neden olmaz. Akrilik boyalar; resim çalışmalarında, ahşap boyamada ya da deri gibi farklı malzemelerden yapılan el sanatları projeleri için kullanılabilir. Fırça, rulo, airbrush ve boya bıçağı gibi aletlerle uygulanabilir.

Akrilik Nasıl Bir Boyadır?

Tüm boyalar pigmentlerden, bağlayıcı maddelerden ve çeşitli katkı maddelerinden yapılır. Bağlayıcı, boya kuruduğunda pigmentleri yerine sabitleyen şeydir. Akrilik boya söz konusu olduğunda pigmentler, su buharlaştıktan sonra yüzeyde bir film oluşturan sentetik bir bağlayıcıyla formüle edilir.

Akrilik boyaları diğer boyalardan farklı kılan en önemli özelliği çabuk kurumasıdır. Akrilik, suyun buharlaşmasıyla hızla kuruduğundan, birkaç dakika içinde yüzeylerin üzerinde bir film tabakası oluşturur. Öte yandan kalın bir boya tabakasının tamamen kuruması daha uzun sürebilir. Kurutma işlemi tamamlandıktan sonra, boya kimyasal olarak kararlılığını korur.

Akrilik Boya Hangi Yüzeylere Uygulanır?

Akrilik boyalarla çalışmanın avantajlarından biri uygulama çeşitliliğidir. Dokulu ve pürüzlü yüzeylerden parlak ve cam yüzeylere kadar hemen hemen her yüzeye uygulanabilir. Ahşap gibi su emici yüzeylerin, boyadan önceden astarlanarak suya dayanıklı hale getirilmesi gerekir. MDF ve sunta gibi kaplama yüzeylerde, boya tutuşunu artırmak için yüzey hafifçe zımparalanabilir.

Akrilik ile Boyama Nasıl Yapılır?

Akriliklerin diğer sanat malzemeleri ve medium'ları ile nasıl karıştığını bilmek, başarılı bir uygulama yapabilmek için çok önemlidir. Akrilik boyalar, polimer baz özellikleri nedeniyle yağlı boyanın tercih edildiği kalın katlı boya uygulamalarında kullanılabilir. Boyalar aksi belirtilmediği sürece suyla veya uygun bir medium ile inceltilebilir. Sulu boyalarla karıştırılarak kullanılabilir. Jeller, macunlar ve medium'larla kullanıldığında, yağlı ya da sulu boya çeşitleri ile elde edilemeyen etkili efektler yaratılabilir. Akrilik boyalar, su bazlı olduğu için yağ bazlı boyalarla kimyasal olarak uyumsuzdur ve beraber kullanılamaz.

Akrilik boyaların hızlı kuruma süresi nedeniyle yağlı boya tekniğinden daha farklı boyama teknikleri uygulanır. Örneğin, ıslak boyama tekniklerini akriliklerde uygulamak daha zordur. Öte yandan sulu boya ve akrilik boya nispeten hızlı kuruduğundan, geleneksel sulu boya tekniklerinin çoğu akrilik boya ile kullanılabilir. Bununla birlikte sulu boyaların aksine akrilik boyalar kuruduktan sonra tekrar sulandırılamaz.

Akrilik Boyada Hangi Fırçalar Kullanılır?

Boya fırçaları söz konusu olduğunda hayvan kıllarından elde edilen doğal fırçalar her zaman en iyi sonucu verir. Ancak akrilik boyalarda bu durum geçerli değildir. Akrilik boyalarda doğal fırçaları kullanmak, fırçanın suya değdiğinde kabarmasına ve şeklini yitirmesine neden olduğu için önerilmez. Akrilik boya için en iyi fırça naylon gibi sentetik malzemelerden yapılmış fırçalardır. Fırçalar uygulama yapılacak yüzeyin özelliklerine göre sert ya da yumuşak olabilir. Sert fırçalar, kalın katlar halinde uygulanması gereken projeler için daha iyidir. Yumuşak ve esnek fırçalar ise inceltilmiş boya uygulamalarında en iyi sonuçları almayı sağlar.

Akrilik Boya Nasıl İnceltilir?

Akrilik boyalar, markadan markaya değişebilen çeşitli yoğunluk seviyelerine sahiptir. Yumuşak veya orta gövdeli boyalar sıvı, kremsi ve pürüzsüzdür. Daha yoğun ve ağır gövdeli boyalar daha kalındır. Yoğun kıvamlı akrilik boyalarda fırça darbelerini gizlemek zordur. Ancak yoğun formül, çeşitli efektler uygulamak için ideal bir kıvam sunar. Akrilik boyaları inceltmek için su ya da medium kullanılabilir. Bununla birlikte boyanın nasıl inceltebileceği üreticiye bağlıdır. Hobi kategorisinde yer alan birçok ürün kullanıma hazır olarak satışa sunulur ve boyanın su ile inceltilmesi önerilmez. İlave su eklemek, boya özelliklerinin değişmesine ve renk örtücülüğünün azalmasına neden olabilir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Akrilik Su Bazlı Boyalar

7.253 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Rich
  2. Cadence
  3. Artdeco
  4. Craft
  5. Amsterdam
  6. Daler Rowney
  7. Talens
  8. Winsor & Newton
  9. Bianca
  10. Artebella
  11. Botz
  12. Pebeo
  13. Lukas
  14. Edding
  15. Liquitex
  16. Nova Color
  17. Schmincke
  18. Lefranc&Bourgeois
  19. Flame
  20. Bigpoint
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483643/21027386/80158003/292969
Başa dön