Akrilik Boya

Akrilik boya; su bazlı, çabuk kuruyan, toksik çözücüler içermeyen ve çeşitli yüzeylere uygulanabilen bir boya çeşididir. Renkleri ışığa dayanıklı ve kalıcıdır. Sadece su ve sabun ile yüzeylerden temizlenebilir. Islakken silindiğinde kalıcı lekelere neden olmaz. Akrilik boyalar; resim çalışmalarında, ahşap boyamada ya da deri gibi farklı malzemelerden yapılan el sanatları projeleri için kullanılabilir. Fırça, rulo, airbrush ve boya bıçağı gibi aletlerle uygulanabilir.

Akrilik Nasıl Bir Boyadır?

Tüm boyalar pigmentlerden, bağlayıcı maddelerden ve çeşitli katkı maddelerinden yapılır. Bağlayıcı, boya kuruduğunda pigmentleri yerine sabitleyen şeydir. Akrilik boya söz konusu olduğunda pigmentler, su buharlaştıktan sonra yüzeyde bir film oluşturan sentetik bir bağlayıcıyla formüle edilir.

Akrilik boyaları diğer boyalardan farklı kılan en önemli özelliği çabuk kurumasıdır. Akrilik, suyun buharlaşmasıyla hızla kuruduğundan, birkaç dakika içinde yüzeylerin üzerinde bir film tabakası oluşturur. Öte yandan kalın bir boya tabakasının tamamen kuruması daha uzun sürebilir. Kurutma işlemi tamamlandıktan sonra, boya kimyasal olarak kararlılığını korur.

Akrilik Boya Hangi Yüzeylere Uygulanır?

Akrilik boyalarla çalışmanın avantajlarından biri uygulama çeşitliliğidir. Dokulu ve pürüzlü yüzeylerden parlak ve cam yüzeylere kadar hemen hemen her yüzeye uygulanabilir. Ahşap gibi su emici yüzeylerin, boyadan önceden astarlanarak suya dayanıklı hale getirilmesi gerekir. MDF ve sunta gibi kaplama yüzeylerde, boya tutuşunu artırmak için yüzey hafifçe zımparalanabilir.

Akrilik ile Boyama Nasıl Yapılır?

Akriliklerin diğer sanat malzemeleri ve medium'ları ile nasıl karıştığını bilmek, başarılı bir uygulama yapabilmek için çok önemlidir. Akrilik boyalar, polimer baz özellikleri nedeniyle yağlı boyanın tercih edildiği kalın katlı boya uygulamalarında kullanılabilir. Boyalar aksi belirtilmediği sürece suyla veya uygun bir medium ile inceltilebilir. Sulu boyalarla karıştırılarak kullanılabilir. Jeller, macunlar ve medium'larla kullanıldığında, yağlı ya da sulu boya çeşitleri ile elde edilemeyen etkili efektler yaratılabilir. Akrilik boyalar, su bazlı olduğu için yağ bazlı boyalarla kimyasal olarak uyumsuzdur ve beraber kullanılamaz.

Akrilik boyaların hızlı kuruma süresi nedeniyle yağlı boya tekniğinden daha farklı boyama teknikleri uygulanır. Örneğin, ıslak boyama tekniklerini akriliklerde uygulamak daha zordur. Öte yandan sulu boya ve akrilik boya nispeten hızlı kuruduğundan, geleneksel sulu boya tekniklerinin çoğu akrilik boya ile kullanılabilir. Bununla birlikte sulu boyaların aksine akrilik boyalar kuruduktan sonra tekrar sulandırılamaz.

Akrilik Boyada Hangi Fırçalar Kullanılır?

Boya fırçaları söz konusu olduğunda hayvan kıllarından elde edilen doğal fırçalar her zaman en iyi sonucu verir. Ancak akrilik boyalarda bu durum geçerli değildir. Akrilik boyalarda doğal fırçaları kullanmak, fırçanın suya değdiğinde kabarmasına ve şeklini yitirmesine neden olduğu için önerilmez. Akrilik boya için en iyi fırça naylon gibi sentetik malzemelerden yapılmış fırçalardır. Fırçalar uygulama yapılacak yüzeyin özelliklerine göre sert ya da yumuşak olabilir. Sert fırçalar, kalın katlar halinde uygulanması gereken projeler için daha iyidir. Yumuşak ve esnek fırçalar ise inceltilmiş boya uygulamalarında en iyi sonuçları almayı sağlar.

Akrilik Boya Nasıl İnceltilir?

Akrilik boyalar, markadan markaya değişebilen çeşitli yoğunluk seviyelerine sahiptir. Yumuşak veya orta gövdeli boyalar sıvı, kremsi ve pürüzsüzdür. Daha yoğun ve ağır gövdeli boyalar daha kalındır. Yoğun kıvamlı akrilik boyalarda fırça darbelerini gizlemek zordur. Ancak yoğun formül, çeşitli efektler uygulamak için ideal bir kıvam sunar. Akrilik boyaları inceltmek için su ya da medium kullanılabilir. Bununla birlikte boyanın nasıl inceltebileceği üreticiye bağlıdır. Hobi kategorisinde yer alan birçok ürün kullanıma hazır olarak satışa sunulur ve boyanın su ile inceltilmesi önerilmez. İlave su eklemek, boya özelliklerinin değişmesine ve renk örtücülüğünün azalmasına neden olabilir.

Akrilik Boya

Boyama yapmak renklerle yaşam alanlarını canlandırmasının yanında güzel bir uğraş olma özelliğine sahiptir. Uygulandığı yüzeye renk veren boyama işlemi esnasında uygulanan fırça darbeleri terapötik bir etki sağlar. Sanatın farklı disiplinlerinde kullanılan boyalar mekanları ve objeleri renklendirir. Bunun yanında eskimiş mobilyalara da yeni bir kimlik kazandırır. Bu bakımdan boyalar, hobi olarak en çok tercih edilen malzemelerdendir ve akrilik boya da en çok tercih edilen boya türleri arasındadır. Ahşap yüzeyleri boyamaya ilgi duyuyor ve eski mobilyaları atmak yerine yenilemeyi tercih ediyorsanız ya da fırçayla tuval üzerinde kaybolmayı seviyorsanız akrilik boya tercih edebilirsiniz.

Akrilik Boya Nedir?

Akrilik boya, sulu boya parlaklığına sahip ancak yağlı boya kıvamında su bazlı bir boya türüdür. Yapısındaki elastik pigmentler yardımıyla dış etkenlere karşı yağlı boyadan daha dayanıklıdır. Tuval üstünde çatlama yapmadığı için genellikle ressamlar tarafından tercih edilir. Bunun yanında ahşap deri, taş ve cam boyama gibi hobi çalışmalarında da kullanılır. Akrilik boyalar kokusuz ve hızlı kuruyan yapıya sahiptir. Sağlığa zararlı madde içermeyen yapıdaki tüm akrilik boyalar CE & EN 71 normlarına uygun bir içerikte üretilir. Hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilen akrilik boyalar, kolay uygulanır. Sünger ya da fırça yardımıyla tek bir darbede uygulanabilen akrilik boyalar dayanıklı bir yapıya sahiptir. Yapısı gereği fazla sulu olmayan kremsi formda olan akrilik boya bulaşma yapmadan keyifli bir boyama deneyimi sunar. 12 ml, 50 ml, 70 ml ve 500 ml gibi farklı büyüklükte satılan akrilik boyalar her türden ihtiyaca en renkli yanıtı verir. 

Akrilik Boya Çeşitleri

Akrilik boya çeşitleri renk ve ambalajlama olarak farklılık gösterir. Bunun yanında marka özelinde farklı içeriklere sahip akrilik boyalara da rastlamak mümkün. Bazı markalar tarafından metalik bitiş sağlayan akrilik boya türleri de üretilir. Her yüzeyde rahatlıkla kullanabileceğiniz akrilik boya ile dilediğiniz yenilemeyi ve boyama tekniğini kullanabilirsiniz. Plastik akrilik reçinesinden üretilen ve farklı formlardaki akrilik boyalar, boyama yaparken canlı renkler elde etmenizi hayalinizdeki kompozisyonu daha iyi yansıtmanızı sağlar. Farklı renkleri dilediğiniz gibi karıştırıp boyamanız da mümkün. Ancak akrilik boya hızlı kuruyan bir yapıda olduğundan bu işlemi oldukça hızlı yapmanız gerekir. Karıştırma esnasında fazla yoğun ya da kurumuş yapıdaki akrilik boyayı az miktarda su ile kolay bir şekilde inceltebilirsiniz. Kullandığınız su miktarına göre de mat ya da parlak bitişli bir boya elde edebilirsiniz. Akrilik boyaların sunduğu zengin renk çeşitleri incelendiğinde göz alıcı kırmızılar, canlı toprak tonları, mavinin huzur veren tüm renkleri, romantik detaylar sunan pastel renkler başta olmak üzere çok sayıda çeşide sahip olduğu görülür. Tekli renk halinde satışa sunulan akrilik boyaların yanı sıra altılı ve on ikili setlere de rastlamak mümkün. Bu akrilik boya çeşitleri arasından ihtiyacınıza göre seçim yapabilirsiniz.

Taş Boyama Seti 

Her yaş grubu tarafından kullanılabilen bu akrilik boya çeşidi set halinde satılır. Keyifli bir el becerisi deneyimi sunan akrilik taş boyama setinde özel boyama taşları, ortalama altı renk akrilik boya, boyama fırçası, tutkal ve mdf bulunur. Taş renklendirme için ihtiyaç duyacağınız tüm malzemeleri bir arada sunan bu set ile keyifli bir deneyim yaşayabilir ve ev dekorasyonuna renk katabilirsiniz. 

Akrilik Boya Seti

Canlı renkler sunan on farklı akrilik boya rengine sahip bu set ile tüm ahşap yüzeyler, kağıt, karton, cam, seramik, ve metal yüzeyleri boyayabilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm temel renkleri sunan bu hazır set ile hayal gücünüzü dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu set çeşitleri, sağlığa zararlı madde içermez. Uygulandığı yüzeyde parlak bitiş sağlar ve kolay bir şekilde uygulanır.

Akrilik Eskitme Kremi

Akrilik eskitme kremi tüm craft yüzeylere uygulanabilir. Su bazlı olan eskitme kremi kolay uygulanan bir yapıya sahiptir. Vintage bir bitiş istenilen boyamalardan sonra kullanılır. Solma yapmayan bu eskitme kremi, tüm yüzeylerde gerçekçi bir eskitme dokusu sağlar. Fırça ya da sünger yardımıyla uygulanabilir. 

Akrilik Boya Ayna Efekti

Cam yüzeylere ve objelere tersten ayna efekti veren akrilik boya çeşididir. Dekoratif objelerde harika sonuçlar yaratır. Uygulama yapılacak yüzeyin tozdan arındırılmış ve kurutulmuş olması kusursuz bir uygulama açısından oldukça önemlidir. İnce bir tabaka halinde uygulanan akrilik boya ayna efekti kısa sürede kurur. 

Akrilik Tuval Boyası

Tuval boyamaya özel içeriği ve renk seçenekleriyle satışa sunulur. Temel renklerden oluşan bu boyalar set halindedir ve boyama esnasında ihtiyaç duyulabilecek tüm fırça türlerini de sunar. 

Akrilik Boya Verniği

Mat ya da parlak bitiş sunan akrilik boya verniği su bazlı bir formüle sahiptir. Çatlatma teknikleri haricinde tüm boyama tekniklerinde yüzeyi koruma amacıyla tercih edilir. Genel olarak iki kat uygulanır. Su geçirmez özelliğe sahiptir. Uygulandığı yüzeyi çizilme, akma, solma gibi dış etkenlerden korur ve rengin daha canlı görünmesini sağlar. Sağlığa zararlı madde içermez ve nemli bir bez yardımıyla kolaylıkla temizlenebilir.

İdeal Bir Akrilik Boya Nasıl Olmalı?

İdeal bir akrilik boyanın yüksek pigmentasyon özelliğine, pürüzsüz ve kremsi bir yapıya sahip olması gerekir. Pigment boyaya örtücülük kazandırdığı için akrilik boyanın pigmentasyon özelliğinin yüksek olması bu bakımdan önem taşır. Akrilik boya yaşam alanlarında her yüzeyde ve her objede kullanıldığından sağlığa zararlı madde içermemesi ve CE & EN 71 normlarına uygun olması gerekir. Ayrıca akrilik boyaların, kullanıldığı yüzeye de zarar vermemesi önemlidir. Bunun yanında akrilik boyaların raf ömrü uzun olmalı ve her kullanımda aynı etkiyi vadetmeli. Çabuk kuruyup bozulmayan yapıda olması akrilik boyaların kullanışlılığını artırır. İdeal bir akrilik boyanın her yüzeye kolaylıkla uygulanması ve kuruduktan sonra kolaylıkla temizlenebilmesi aranan özellikleri arasındadır. Akrilik boyalar, uygulandıkları alanlarda leke bırakmamalı, deformasyon oluşturmamalı. Kullanıcılar ideal bir akrilik boyayı bu özelliklerle ayırt edebilir.

Akrilik Boyanın Sunduğu Avantajlar

Tek bir katta bile yüksek pigment sunan akrilik boya hemen hemen her yüzeye kolaylıkla uygulanabilir. Özel bir uygulama stili ya da bilgisi gerektirmeyen bu boyalar ile herkes dilediği yeri ve objeyi kolaylıkla boyayabilir. Akrilik boyalar kokusuz bir yapıya sahip olduğu için kapalı mekanlarda da kolaylıkla uygulanabilir. Uygulandığı andan itibaren hızlı kuruyan bir yapıya sahip olması nedeniyle de yenilenmek istenen eşyalarda ve yüzeylerde pratik bir işlem sunar. Eskimiş, çizilmiş ve boyası dökülmüş ahşap eşyalar başta olmak üzere tuval, cam objeler ve hatta duvarlarda bile kullanılabilen akrilik boyalar geniş renk seçeneğine sahiptir. Kullanıldığı farklı renkleri kolay bir şekilde karıştırmaya imkan tanıyan akrilik boya, boya silme işlemine gerek duymadan da her türlü boya üzerine uygulanabilir. 

Hangi Yüzeylerde Akrilik Boya Kullanılmalı?

Dayanıklı yapısı, uygulama kolaylığı sunması ve uygulandığı yüzeyde parlak bir bitiş sağlaması nedeniyle el sanatlarının hemen hemen hepsinde akrilik boya tercih edilir. Akrilik boyaların ahşap yüzeylerde de kullanımı kolaydır ve kalıcı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Sıcaklık ve nemdeki dalgalanmalar ahşabın genleşmesine ve daralmasına neden olarak zamanla çatlaklara veya düzensiz yüzeylere neden olabilir. Bu nedenle, ahşap üzerinde kullanılan boyaların da minimum çatlama veya soyulma ile genişleyebilmesi ve büzülebilmesi gerekir. Bu bakımdan akrilik boya ahşap yüzeyler için en ideal boya türüdür. Genel olarak diğer boyalara göre daha dayanıklı bir yapıya sahiptir ve soyulma yapmaz. Akrilik boya küflenmeye karşı daha fazla direnç sağladığı için ahşap yüzeylerde tercih edilir. Yapısındaki az yağ oranı yüksek su bazlı formülü nedeniyle bu etkiyi göstermez. Ahşap yüzeylerin yanı sıra cam, metal, tuval, kağıt ve porselen gibi yüzeylerde de kullanılabilir.

Akrilik Boyama İçin Gerekli Olan Malzemeler 

Akrilik boyama yapmak için temelde boya fırçası, boyanın döküleceği bir kap, fırçanın ıslatılması için su dolu bir bardak, yüzey koruma örtüsü ve elleri koruyan bir eldiven gerekir. Ancak fırça seçiminin uygulanacak yüzeyin türüne ve boyutuna göre seçilmesi oldukça önemlidir. Bu bakımdan çok sayıda seçenek sunan boyama fırçaları arasından seçim yaparken neyi seçtiğinizi bilmeniz gerekir. Genellikle sert bir yapıda olması gereken akrilik boya fırçaları, geniş yüzeyin boyanmasında kullanılacaksa büyük boyutlu, dar yüzeyin boyanmasında kullanılacaksa küçük boyutlu seçilmesi doğru uygulama yapmak adına oldukça önemlidir. Detayı çok olan yüzeylerin boyanmasında kesik açılı akrilik boyama fırçasının da malzemeler arasında olması gerekir. 

Akrilik Fırça Türleri

Akrilik Yıkama Fırçaları

Akrilik yıkama fırçaları büyük boyutlu ve oldukça kalın yapıda fırçalardır. Bu özellikleri nedeniyle akrilik yıkama fırçalarına bol miktarda boya yükleyebilirsiniz. Bu fırça türleri, tuval veya kağıdı hızlı bir şekilde örtmek için tercih edilir. Kuru şekilde de kullanılabilen akrilik yıkama fırçaları, hızlı bir şekilde yüksek kapama sağlamak adına önce bir miktar suya batırılarak da kullanılır.

Kesik Açılı Akrilik Boya Fırçası

Kesik açılı akrilik boya fırçaları eğimli ve açılı bir uca sahiptir. Bu tür fırçalar genellikle eğimli ve kıvrımlı detayları boyamak için tercih edilir. Şövalede dik bir tuval üzerinde resim yaparken kullanılan kesin açılı boya fırçaları ahşap boyamada da tercih edilir. Ahşap boyama esnasında genel olarak çekmece kenarları, mobilyanın oymaları gibi detayları renklendirir. 

Düz Fırça

Yıkama fırçasına benzeyen düz fırçalar, ince yapıları ve kıllarının kenarlardan yuvarlak olmasıyla ayırt edilir. Geniş konturlarda mükemmel uygulama sağlar. 

Yelpaze Fırça

Yelpaze fırçalar çalıları, ağaçları ve akrilik boyamalarda yapılan soyut sulu tasarımları renklendirmek için tercih edilir. Fan şeklinde bir uca sahip olan yelpaze fırçalar, tuval üzerinde arka planları detaylandırma yapmada ve koyu alanlara ince vurgular eklemede yüksek performans sunar.

Yuvarlak Uçlu Fırça

Küçük boyutlara ve yumuşak bir dokuya sahip olan yuvarlak uçlu fırçalar, akrilik boya ile yapılan resimlerde ayrıntıları vurgulamada maksimum kontrol sağlar. Dar yapıda sapa sahip olan yuvarlak uçlu fırçalar, ergonomik bir tutuş deneyimi yaşatır. Boyamaya ayrıntı eklemek ya da boyanın boyutunu ayarlamak için bu fırçaları tercih edebilirsiniz.

Çizgi Fırçası

Çizgi fırçası uzun kıllara sahip ince yapılı bir fırça türüdür. Boyamada ince ayrıntılar yaratmak için tercih edilir. Bunun dışında yazıda da kullanılır. Birçok sanatçı sanat eserlerini imzalarken bu fırçayı tercih eder.

Spatulalar ve Palet Bıçakları

Teknik olarak fırça olmayan spatula ve palet bıçakları, tuvale boya uygulamada yaygın olarak kullanıldığından fırça türleri arasında yer alır. Çoğu sanatçı, resimlerine farklı efekt ve dokular eklemek adına palet bıçaklarını tercih eder. Temizleme kolaylığına sahip olan spatula ve palet bıçaklarını farklı dokular yaratmak adına tercih edebilirsiniz.

Akrilik Boya Nasıl Uygulanır?

Boya tercih edilirken çok sıvı yada katı olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer boya çok sıvı formda olursa uygulama yapacağınız yüzey boyayı emmez ve boya akar. Boya gereğinden fazla katı olursa da kolay uygulanmaz ve boyama yapılan yüzeyde kusurlu bir görünüm elde edilir. Ardından boyama yapılacak yüzey tozdan ve kirden arındırılmalıdır. Bu işlem pürüzsüz bir uygulamanın yapılmasını sağlar ve boya yüzeye daha çok tutunur. Boyama uygulaması sonrasında boya kuruduğunda zımpara işlemi uygulanır ve yüzey düzleştirilir. Yüzey boyanırken fırçanın yatay pozisyonda tutulması önemlidir. Yatay fırça pozisyonunda boyama işlemi şeritler halinde tamamlanır. Her şerit tamamlandıktan sonra ortalama 20 dakika kadar kurumaya bırakılır. Akrilik boya uygulamasında tek kat yeterlidir ancak yüzeye ve tercihinize göre iki ya da üç kat uygulama yapabilirsiniz. 

Akrilik Boya Uygulanmış Yüzeyin Bakımı

Birçok uygulamada kullanılabilen akrilik boyalar su bazlıdır ve çabuk kuruyan bir yapıya sahiptir. Diğer boyalarla karşılaştırma yapıldığında yüzey üzerinde çatlama yapmaz ve bu nedenle uygulandığı yüzeyde uzun yıllar aynı parlaklıkta kalır ve toz tutmaz. Ancak yine de akrilik boya uygulaması yapılmış yüzeyin düzenli olarak temizlenmesi boyanın kendisini göstermesi adına önemlidir. Akrilik boya uygulanmış yüzey ahşap ise hafif nemli bir bezle silinmesi ve sonrasında kurulanması yeterli olur. Bunun yanında akrilik boya uygulanmış cam yüzeylerin temizliğinde de hafif sabunlu bez ve ardından nemli bezle silinebilir. Bunun dışında farklı bir uygulama istemeyen akrilik yüzeyler canlı renk ve parlak detaylarıyla uzun yıllar her türlü yüzey üzerinde kalır. 

Akrilik Boya Fırçasının Temizliği

Akrilik boyamada kullanılan fırçaların boyama işlemi esnasında ve hemen sonrasında temizlenmesi uzun süreli kullanım adına oldukça önemlidir. Kısa sürede kuruyan bir yapıya sahip olan akrilik boya fırça yüzeyinde de hızlı bir şekilde kurur ve fırçada kabuk bırakır. Bu nedenle boyama işlemi bittikten sonra fırça yüzeyinde kalan boyanın önce kağıt havlu ile alınması gerekir. Kalan fazla boyanın alınması fırçanın yıkama işlemini kolay bir hale getirir. Sonrasında fırçayı elinizde sabunla birlikte ovalayarak ya da bir bardak suda bekletip sonrasında arındırarak yıkayabilirsiniz. Büyük boyutlarda bir fırça yıkıyorsanız sabunun iç kıllara da ulaştığından emin olmanız gerekir. Fırçanın içinde ve uçlarında boyanın kalması boyanın daha sonra kuruyup sertleşmesine neden olur ve bu şekilde kurumuş bir fırçayı yeniden kullanamazsınız. İyice temizledikten sonra fırçayı yatay bir şekilde kurumaya bırakabilirsiniz. 

Akrilik Boya Nasıl Muhafaza Edilir?

Farklı ihtiyaçları karşılamak adına boya üretici markalar akrilik boya çeşitlerini farklı boylarda üretir. Akrilik boyalar uygulama sonrasında saklanabilen, raf ömrü uzun olan boyalardır. Ancak artan boyayı saklarken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Artan akrilik boya ve diğer boya türlerinin tamamı, havanın boya ile temas edip kurumasını engelleyen sıkı kapaklı kutularda saklanması gerekir. Boyayı kullanıp kalan miktar üzerini streç filmle sarın ardından kapağını sıkıca kapatmanız bu nedenle oldukça önemli bir işlemdir. Sonrasında tekrar kullanırken doğru uygulama yapmak adına kapattığınız son tarihi üzerine yazabilirsiniz. Kapağı sıkıca kapatılan akrilik boyanın saklanacağı ortam da raf ömrü açısından oldukça önemlidir. Akrilik boyanın sıcaklığı sabit olan ve güneş ışığından uzak kapalı bir dolapta saklanması gerekir. Bu noktalara dikkat ettiğinizde artan boyayı uzun süre kullanabilirsiniz.

Akrilik Boya Fiyatları

Akrilik boyalarda fiyatlar markaya, boyanın kalitesine, boyanın boyutuna ve diğer özelliklere göre farklılık gösterir. Çok sayıda ürün seçeneğinin yer aldığı online platformlarda kullanıcılar ürünün fiyatı ve performansı doğrultusunda tercihte bulunur ve kullanıcıların satın alma alışkanlıkları incelendiğinde fiyat, alışveriş kararını etkileyen en önemli faktör olarak öne çıkar. Bu bakımdan akrilik boya üretici markalar herkes tarafından ulaşılabilir fiyat aralıkları sunar. Her bütçeye hitap eden akrilik boyalar en kaliteli materyallerle üretilir ve kullanıcılardan tam not alır. Kullanıcı beğenilerinin bir kanıtı olan ürün yorumları da alışveriş kararlarını belirleyen diğer faktör olarak dikkat çeker. Kullanıcılar beğendikleri ve kararsız kaldıkları ürün özelinde yapılan kullanıcı yorumlarını okuyarak kapsamlı bilgi edinebilir. Siz de çok sayıda akrilik boya seçeneği arasında kararsız kaldığınızda ürün özelinde yayınlanan kullanıcı yorumlarını okuyabilir ve sağlıklı bir fiyat/performans değerlendirmesi yapabilirsiniz. 

Ahşap Yüzeyler için Akrilik Boya Uygulama Aşamaları Nasıl Olmalıdır?

Akrilik boyama öncesinde gerekli olan tüm malzemeler hazır olmalıdır. Malzemelerden sonra ortam da boyamaya uygun hale getirilmelidir. Ahşap yüzeyin boyanmadan önce zımpara ile pürüzsüz hale getirilmesi boyanın kaliteli durması adına önemli bir uygulamadır. Zımparalama aşamasının ardından astar boyama uygulamasına geçebilirsiniz. Astar boya aşaması ile tüm renklendirme işlemleriniz daha uzun ömürlü olur ve kaliteli görünür. Kullandığınız rulo ya da fırça yardımıyla ahşap yüzeyine astar uygulaması yapabilirsiniz. Astar uygulamasından sonra yüzeyin kuruması için beklemeniz gerekir. Kuruma süresi boyanın yoğunluğuna ve uygulanan yüzeye göre farklılık gösterse de ortalama olarak 12 saat kadar beklemek gerekir. Sonrasında kat uygulaması aşamasına geçebilirsiniz. Tüm katları uygulayıp kuruttuktan sonra yüzeyi vernikleyerek dayanıklılık kazandırabilirsiniz.

Akrilik Boya Sadece Ahşap Yüzeylerde mi Kullanılır?

Akrilik boya her yüzey için kullanılabilen bir boya türüdür. Tuval, kağıt, tavan, duvar, cam, porselen ve ahşap olmak üzere tüm yüzeylerin renklendirilmesi ve detaylandırılmasında kullanılabilir.

Akrilik Boya Ne Kadar Sürede Kurur?

Bu süre boyanın yoğunluğuna, çevresel faktörlere ve yüzeye göre farklılık gösterse de akrilik boyalar ortalama olarak yirmi veya otuz dakika içinde tamamen kurur. Kalın uygulanmış akrilik boya katmanları ise bir veya iki saat içinde kurur. 

Akrilik Boya için Hangi Fırça Uygundur?

Akrilik boyama için en uygun fırça sentetik malzemeden üretilmiş fırçalardır. Sentetik fırçanın sertliği uygulama yapılacak yüzeye göre değişir. Sert fırçalar, kalın hatların uygulanacağı yüzeyler için tercih edilmelidir. Esnek yapılı yumuşak fırçalarda ince uygulamalar için doğru bir tercih olur.

Akrilik Boya Nasıl İnceltilir?

Akrilik boya inceltme işlemi suyla ve akrilik medyumlar ile yapılır. Su ile inceltme işlemi akrilik boyaya sulu boya görünümü verir ve mat bir bitiş sağlar. Akrilik medyumlar ile inceltme işlemi de boyanın parlak bitişli ve canlı durmasını sağlar. 

Akrilik Boya Nasıl Çıkarılır?

Akrilik boya çıkarma işlemi yüzeylere göre farklılık gösterir. Akrilik boyayı tuval üzerinden çıkarmak istiyorsanız az miktarda su ve bulaşık deterjanını karıştırıp yüzeye az miktarda uygulayıp dağılmasını beklemeniz ve sonrasında fırça yardımıyla nazik darbelerle çıkarmanız gerekir. Kumaş üzerinden çıkarma işleminde sadece su kullanmanız yeterli olur. Ancak hassas dokulu kıyafet için kuru temizleme gerekir. Uygulanan zemin üzerinden çıkarılmak istendiğinde de zemin henüz kurumamışsa nemli bir bez yardımıyla silinebilir. Kurumuş lekeleri de yağ ile yumuşatarak çıkarabilirsiniz.

Akrilik Boya Kaplama Yüzeylerde Kullanılır mı?

Kaplama yüzeylerde akrilik boya kullanılır ancak uzun ömürlü olmaz. Bu tür yüzeyleri renklendirmek istediğinizde özel içeriğe sahip akrilik boya çeşitlerini kullanmanız gerekir. 

Boyanmış Yüzeylerde Oluşan Ufak Bozulmalar Düzeltilebilir mi?

Boyanmış yüzey üzerinden oluşan herhangi bir bozulma düzeltilebilir. Bunun için inceltilmiş çok ince bir kat uygulaması yapılabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Akrilik Su Bazlı Boyalar

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Satıcı
Toplam 32 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?