ÜST

Dünya Denizcilik Gününün Önemi

Dünya üzerinde dış ticaretin yapılmış olduğu birçok farklı taşımacılık türü bulunur. Genellikle taşımacılık türü açısından en çok tercih edilen taşımacılık türleri daha hızlı ve daha ekonomik olan taşımacılık türleridir. Dünya üzerinde birbirinden farklı olarak yapılmış olan birçok taşımacılık çeşidi bulunsa da, özellikle tüm zamanların en çok tercih edilen ve en ekonomik taşımacılık türlerinden bir tanesi, deniz yolu taşımacılığıdır. Ticaret gemileri ile birlikte yapılmış olan birbirinden farklı birçok taşımacılık çeşidi bulunsa da, genellikle kargo taşımacılığı olarak geçen deniz taşımacılığı daha daha fazla tercih edilir. Deniz yoluyla yapılan taşımacılıklığa bakıldığı zaman, 70.000 aşkın ticaret gemisinde çalışan 1.500.000’dan fazla denizci bulunur. Ticaretin yapılabilmesi için gemilerde ihtiyaç duyulan iş gücünü sağlamakla birlikte bu işçilerin çalışması düzen açısından çok önemlidir.

Deniz yolu taşımacılığı için dünyanın bir ucundan diğer bir ucuna taşımacılık yapmak çok basittir. Deniz yolu ile yapılan ticaretler, daha rahat ve daha sorunsuz bir şekilde ilerleyebilir. Ekonomi açısından hem ülkelere hem de taşımacılık ücreti olarak daha uygun olan deniz yolu taşımacılığı, zahmetli bir iş olarak bilinir. Denizlerde bulunan kişileri anımsatmak için düzenlenmiş olan dünya denizler günü bulunur. Bu özel gün denizciler adına adandı için sadece yük taşımacılığına değil küçük denizcilerde de çok fazla tercih edilir.

Dünya Denizcilik Günü Nedir?

Dünya üzerinde her yıl 25 Haziran’da Dünya denizciler günü olarak ilan edilmesi ile bilinir. 2010 yılından bu yana Türkiye’de her yıl farklı bir temayla kutlanan dünya denizciler günü, bu yılda aynı coşku ve heyecan ile kutlanmaktadır. Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün deniz insanlarının ekonomiye olan katkısını dünya kamuoyuna sürekli olarak anımsatması için planlamış olduğu bu özel gün, sadece büyük çaplı gemiler değilde bir diğer yandan balıkçı gemileri için de geçerlidir.

Denizcilik sektörünün, dünya ticaretinin büyük bir bölümünü taşıyan ve ekonomisi için hayati bir rol oynayan önemli bir sektördür. Dünya Denizcilik Günü, bu sektörün küresel ekonomisini ve ticaretteki rolünü ön plana çıkartır. Çevre ve deniz güvenliği konularında büyük bir sorumluluk taşıyan denizcilik sektörü, farkındalığı her alanda arttırmaya amaçlar. Denizlerin korunması, deniz kirliliğinin önlenmesi ve denizcilik güvenliği ile ilgili farkındalıkların artırılması için Dünya Denizcilik Günü kutlanır.

Denizciler, gemi mürettebatını denizcilikle ilgilenen herkesin çalışmalarını takdir etmek ve denizcilik mesleğine saygı göstermek için olan özel gündür. Dünya Denizcilik Günü denildiği zaman zor şartlarda çalışmış olan denizcilerin ve gemi mürettebatının çalışmalarının takdir edildiği bir gün olarak tarihe geçer. Her yıl farklı bir tema etrafında odaklanan Dünya Denizcilik Günü, denizcilikle ilgili çeşitli sorunları tartışma ve bu sorunlara çözüm arama fırsatı sunabilir.

Denizcilerin İşgücü Zorlukları Nelerdir?

Denizcilerin iş gücü ve gelişimi açısından birçok farklı çalışma koşulu bulunur. Denizcilerin çalışma koşullarına bakıldığı zaman, zor şartlarda ve minimalist yaşam şartları arasında çalıştığı bilinir. Genellikle denizcilerin çalışma koşullarından bahsedildiğinde geminin boyutuna veya çalışmış olduğu alana göre değişkenlik gösterebilir. Vardiyalı sistemlerle çalışan denizciler uzun yolculuklarda daha farklı sistemlere dönüş yapılabilir. Denizcilikte iş gücü ve mesleki gelişim çok önemlidir. Mesleki gelişim fırsatları günden güne kendini geliştirmiş olan ve sürekli olarak geliştiren denizciler de daha yaygın bir şekilde görülür. Denizcilerin uzun bir zaman deniz üzerinde kalması ve yoğun bir şekilde çalışması genellikle çok zor bir durumdur.

Denizcilerin iş güçlerinin yanı sıra hava koşulları ile birlikte zorlu zamanlar geçirdiği bilinir. Deniz ürünleri ile birlikte bu zorlu hava koşulları kolay bir şekilde atlatılabilir. Deniz ürünleri tercih etmek için birçok farklı site bulunsa da özellikle son dönemlerde Efsane İndirimler ile birlikte tercih edilmiş olan Hepsiburada sitesi, denizci ürünleri satışları ile birlikte çok fazla tercih edilir. Genellikle denizci ürünlerinin birçoğu güvenilir satıcı ve kaliteli malzeme ile üretilmelidir. Hepsiburada sitesi üzerinden efsane kasım indirimleri ile birlikte, dilediğiniz denizci ürünlerine güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Denizcilik Sektörünün Küresel Ekonomiye Olan Katkısı

Ülke ekonomilerine bakıldığında, ülkelerin en büyük geçim kaynaklarından bir tanesi, denizcilik sektörü olmaktadır. Limanlar ve tersaneler, ülkelerin gemiler için sağlamış olduğu en önemli alanlar arasında yer alır. Denizcilik faaliyetlerine bakıldığı zaman gelişmiş ülkelerin birçoğu, ticari faaliyetlerini deniz yolu üzerinden yapar. Ekonomik açıdan daha uygun bir şekilde ticari ulaşım sağlamak için tercih edilen deniz yolu, denizcilik sektörü için çok önemlidir. Sadece ticari anlamda değil, denizcilik sektörünün bir diğer alanı ise, balıkçılık olmaktadır. İhracat açısından önemli olan balıkçılık, dünyanın en çok tercih edilen meslek grubu arasında yer alır.

Denizcilik sektörünün küresel anlamda ekonomiye olan katkısı limanlar, gemi inşaat Sanayi, deniz taşımacılığı, lojistik, deniz turizmi ve balıkçılık tarzında milyonlarca insana istihdam sağlar. Dünya ekonomisine önemli bir katkı sağlayan ve küresel ticaretin büyük bir kısmını taşıyan denizcilik sektörü, ekonomik rolü açısından diğer sektörlere göre daha fazla tercih edilir. Ülkelerin ekonomik seviyelerin iyi bir şekil olması için hem dış ticaret hem de iç ticaret anlamında gelişim kat etmesi gerekir. Genellikle ülkelerin ekonomik durumlarında daha iyi bir seviyeye ulaşabilmesi için özellikle denizcilik sektörüne yönelmesinde fayda vardır.

Uluslararası İşbirliği ve Deniz Hukuku

Denizler uluslararası suları kapsar ve denizcilik sektörü uluslararası işbirliğinin gerektiren bir sektördür. Genellikle ülkeler arası taşımacılıkla birçok gemi bu uluslararası suları kullanır. 

Kullanılmış olan uluslararası sular bir diğer yandan denizcilik iş gücününün ortaya çıkmasını sağlar. Ülkeler arasındaki işbirliğini teşvik eden ve denizcilikle ilgili uluslararası anlaşmaların önemini vurgulayan Dünya Denizcilik Günü, işbirliği açısından çok önemlidir. Şirketlerin veyahut ülke başkanlarının katılım sağlamış olduğu konferanslar sonucunda, uluslararası işbirliği ortaya konulur. Bu sayede denizcilik ile ilgili işbirlikleri ortaya sunulur.

Denizcilikte, deniz hukuku ve suların kullanımı çok önemlidir. Ülkeler arası yapılan anlaşmalar ile birlikte birbirinden bağımsız olarak birçok gemi farklı suları kullanarak ulaşım sağlayabilir. Genellikle daha fazla yol kat etmemek için kestirme ve kısa yol tercih edilerek daha hızlı bir şekilde istenilen rotaya ulaşılabilir. Bu tarz durumlarda denizcilik ile ilgili uluslararası suların kullanımı ve denizlerin hukuku çok önemlidir. Deniz hukuku sayesinde gemiler herhangi bir şekilde hukuku çiğnemeden kendi yollarından seyir yapabilir. Denizciler arasında yapılan bu anlaşmalar ile birlikte daha rahat ve daha konforlu seyahatler yapılabilir.

Sadece lojistik anlamında değil deniz taşımacılığı anlamında da bu kuralların geçtiği bilinir. Bu tarz durumlarda denizcilerin hukuka aykırı bir şekilde ilerleyip kurallara uyması öngörülebilir. İş gücü açısından en önemli sektörlerden bir tanesi olan denizcilik sektörü, Dünya Denizcilik Günü dolayısı ile deniz çevresinin korunması ve ekosistemin zarar görmemesini önemser. Deniz yaşamının sürdürülebilirliği için çevre dostu uygulamaların teşviki açısından Dünya Denizcilik Günü’nün önemi büyüktür. Farkındalık yaratmak için ve deniz kirliliğini sorunlarına dikkat çekmek için Dünya Denizcilik Günü kutlanabilir. Toplumsal ihtiyaçların temini ve tedarik zincirini sürdürülebilirliğini sağlama konusunda çok önemli görevler yapan deniz çalışanları, bu özel günde saygı gösterilmesi gerekir.