ÜST
otomobil müzeleri

Dünyanın en iyi otomobil müzeleri

Otomobiller benim en büyük tutkum diyenler için otomobil müzelerini ziyaret etmek adeta bir zorunluluktur. İster otomobil tarihinden, yarış arabalarından veya Art Deco döneminden hoşlanıyor olun, ister en özel, benzersiz ve ilginç araçları görmek istiyor olun, her ilgi alanı için bir otomobil müzesi var. Bu müzelerde en muhteşem koleksiyonları, en ünlü arabaları bulacak ve otomobillerin muhteşem tarihine kendinizi kaptırabilirsiniz. O zaman gelin dünyanın en iyi otomobil müzeleri listemize beraber bakalım…

Petersen Otomotiv Müzesi (ABD)

otomobil müzeleri

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en ünlü otomobil müzeleri arasında yer alan Petersen Otomotiv Müzesi, 1994 yılında Los Angeles, California’da kuruldu. Petersen Müzesi, etkili tasarımı, teknolojik yeniliği ve otomobil kültürünün önemini keşfeden küratörlü sergileriyle ünlüdür.

Petersen Müzesi, pahalı arabaları, tarihi roadster’ları, ünlü, paha biçilmez ve zarif tasarımlı araçları bulabileceğiniz bir müzedir. Tıpkı Elvis Presley’in De Tomaso Pantera’sı, BMW sanat arabaları, Ford GT 40 Le Mans arabaları ve klasik Porsche’ler gibi… Ayrıca Petersen’in altında, sergilenmeyen arabalar ve atölyeler yatıyor. 250’den fazla aracın bulunduğu bu yer, Rolls-Royce’lar, Ferrari’ler, yarış arabaları, özel hot rod’lar ve film arabalarını içeriyor. Ünlü aktör Steve McQueen’in kişisel 1956 Jaguar XKSS’i de burada yer alıyor. Bu araba dünyanın en değerli arabalarından biri.

Mercedes-Benz Müzesi (Almanya)

Almanya Stuttgart’taki Mercedes-Benz Müzesi’nin ziyaretçileri genellikle turlarına müzenin en üst katından başlıyor. Bu katta, bir beygir gücünü temsil eden tek bir beyaz at sergileniyor. Ziyaretçiler bu 9 katlı binadan aşağı inerken, Mercedes’in ikonik tarihini keşfetme şansına sahip oluyorlar. 1886 Daimler motorlu vagon tipi araç ve 300SL gibi eski modellerin yanı sıra B-Sınıfı B F-Cell gibi modern modeller de dahil olmak üzere çok çeşitli Mercedes araçlarını burada görebilirsiniz.

Autoworld 1202 1/18 1967 Shelby GT350 Araba Modeli araba tutkunları ve koleksiyon sahipleri için harika bir ürün.

Cıte de l’Automobıle (Fransa)

Fransa’ya seyahat edecekseniz, otomobil müzeleri arasında önemli bir yere sahip olan Cité de l’Atomobile müzesini ziyaret etmek için Mulhouse’dan geçtiğinizden emin olun. Otomobil severler, bu özel müzenin dünyanın en büyük otomobil koleksiyonlarından birine ev sahipliği yaptığını bilir. Müze, 98 farklı otomobil üreticisinden 520 araba içeriyor.

Müze Schlumpf Otomobil Koleksiyonu’na da ev sahipliği yapıyor. Schlumpf Collection’ın hikayesi, otomobillerin kendisi kadar inanılmaz ve emin olun keşfetmek için harcadığınız zamana değer. Müze, savaş öncesi otomobillere odaklanan muhteşem yol ve yarış arabası koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor. Arabalar döneme göre düzenlenmiş ve ilk Grand Prix yarış arabaları kesinlikle müzenin yıldızları arasında. İlk Bugatti Veyron da dahil olmak üzere dünyanın en büyük Bugatti koleksiyonu da burada yer alıyor.

Museo Ferrarı (İtalya)

Museo Ferrari şimdiye kadar üretilmiş en iyi arabalardan ve F1 arabalarından bazılarını görebileceğiniz yer. İtalya, Maranello’daki Ferrari Fabrikası’nın yakınında bulunan müze, önemli yol arabaları, Formula 1 araçları ve spor yarış arabaları koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Müze, yarış tarihinin ve hatta takım için yarışan bazı kahraman sürücülerin belirli bir yönüne odaklanarak sergilerin temalarını düzenli olarak değiştiriyor. Müze ayrıca ziyaretçilerin şirketin yol veya yarış arabalarından birinde sürmenin nasıl bir şey olduğunu denemelerine olanak tanıyan bir sürüş simülatörüne de ev sahipliği yapıyor.

BMW Müzesi (Almanya)

otomobil müzeleri

BMW fabrikasının Münih’teki genel merkezinin kalbinde, BMW müzesi yer alıyor. Son teknoloji ürünü kompleksin mimarisi özenle tasarlanmış ve içinde, şirketin uzun geçmişinden 120’den fazla otomobil ve motosikleti barındırıyor. Bunların yanı sıra tüm BMW modellerini görebileceğiniz, dokunabileceğiniz ve deneyimleyebileceğiniz alanlar da bulunuyor.

1936 328 ve 1956 507 gibi önemli modeller, BMW’nin motor sporları tarihinin ünlü M serisi arabaları ve tur arabaları ile birlikte sergileniyor. Ayrıca asla üretime geçmemiş prototipleri görebilir ve nasıl çalıştıklarını anlamak için kesilmiş arabaları ve motorları görme şansı da bulabilirsiniz.

Şanghay Otomobil Müzesi (Çin)

2007’de açılan müzede, Çin otomobil tarihinin yanı sıra dünyanın dört bir yanından önemli araçlar sergilenen 70’in üzerinde araba bulunuyor. Ferrari, Jaguar, Porsche ve Mercedes-Benz’den klasikler, kaslı Amerikan arabaları ve eski model araçlar müzede yer alıyor. Müzenin odak noktası otomobilin tarihi ve kültürü ve sergiler, farklı temaları ve etkinlikleri tanıtmak için düzenli olarak değiştiriliyor.

Maisto 1/24 Bugatti Divo Model Araba koleksiyon sahipleri için hoş hediyelerden bir diğeri. Diğer ürünleri görmek için Model Araba kategorimize göz atabilirsiniz.