ÜST

Ebeveynler için çocuk kitabı seçmenin püf noktaları

Hayatındaki bütün ilkleri yetişkinliğe uzanan yolda anne ve babasıyla yaşar bütün çocuklar. Bunu daha iyi anlamak için sadece gözlerinizi kapayıp biraz geçmişi hatırlamanız yeterli. İşte tam olarak yaşadığınız ilklerdeki duygu sizi bugün siz yapan şey. Bu arada çocukluğunuzu hayal ederken arkada duran çocuk kitabı gözünüze ilişti değil mi?

Kitaplar ve çocuklar

Çocuklarınızın iyi birer yetişkin olmalarını istiyorsanız, onların yetişkinliğe uzanan serüveninde olabildiğince yanında olmanız en iyisi. Unutmayın seçtiğiniz bir kitap bile çocuğunuz üzerinde çok olumlu sonuçlara neden olur. 

İnsanlar ve kitapların arası aslında en başından beri oldukça iyidir. Ta ki teknoloji kitaplarla olan bağımızı kesene kadar. Çocuğunuza doğumdan kısa bir süre sonra hediye ettiğiniz kitaba olan ilgisi sizi şaşırtmasın; çünkü çocuklar ve kitaplar arasında görür göremez başlayan bir dostluk vardır. Bu dostluğun en iyi şekilde başlamasını da ancak siz ebeveynler sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz için doğru çocuk kitabını seçmeniz bu açıdan oldukça önemli!

Çocuk kitabı seçerken…

Çocuğunuza bir çocuk kitabı hediye etmek için girdiğiniz kitapçıda ya da online alışveriş sayfasında karşılaşacağınız manzara sizi korkutmasın. Günümüzde oldukça bol seçenekli çocuk kitabı bölümleri bir yandan yüzümü güldürürken diğer yandan kâbusumuz olabilir.

Çocuk kitabı seçmek, onlar hatta yüzlerce seçenek arasından oldukça zor. Fakat dikkat edeceğiniz birkaç püf noktayla çocuk kitabı seçmek kâbusunuz olmaktan çıkabilir. 

Çocuk kitabı alırken dikkat edilmesi gerekenler

 • Çocuğunuz için çocuk kitabı alışverişi yapmak istiyorsanız; mutlaka çocuğunuz da yanınızda olsun. Bu hem onun isteklerini dinlemek için iyi bir fırsat hem de seçim yapabilme, sorumluk alabilme gibi becerilerinin gelişimini desteklemek için önemli.
 • Küçük yaş gurupları için seçtiğiniz çocuk kitapları; daha sert kapaklı, yıpranmaya daha dayanıklı kitaplar olmalı. Yıpranmaya dayanıklı çocuk kitapları, çocuğunuzun seçtiğiniz kitapla arasındaki dostluğunun uzun süreli olmasına sağlar.
 • Sakın iyi resimlenmiş ama kötü yazılmış kitap tuzağına düşmeyin!

 • Çocuğunuz için alacağınız çocuk kitabı ister masal ister öykü olsun doğru bir dil kullanıldığından ve Türkçeye hâkim olduğundan emin olun. Feridun Oral’ın “Her güne Bir Masal” Minik bebeğinize her gece yatmadan okuyabileceğiniz iyi bir seçenek olabilir.

 • Bir çocuk kitabının asli görevi çocuğun hayal dünyasını geliştirmektir. Yaratıcılığı destekleyecek ve onu teşvik edecek çocuk kitapları seçmeniz önemli. “Minik Köpek” mükemmel çizimleriyle çocuğunuzun hayal dünyasına giriş kapsısı olabilir. 

 • Resimli çocuk kitapları çocukların ilgisini daha çok çeker. Resimli kitap seçiyorken hem iyi çizimli çocuk kitaplarını seçmeniz gerekli hem de resim ayrıntılarının bol olması gerekli. Resimler ne kadar ayrıntılı olursa çocuğun ilgisini o derece çeker. “Alışverişe Çıkan İnek” şaşırtıcı hikayesi ve çizimleriyle çocuğunuzun başucu kitabı olacak.
 • Hangi çocuk kitabını seçerseniz seçin çocuğunuzdan önce mutlaka önce siz okuyun.

Yaşlara göre çocuk kitabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

8-12 Yaş

 • Çocuğunuz artık kendi kitabını seçebilecek bir yaşta.
 • Bulmacalı, problem çözümüne odaklanmış çocuk kitapları bu yaş için oldukça uygun.

5-8 Yaş 

 

 • Bol resimleri olan çocuk kitapları bu yaş çocuğu için vazgeçilmezdir.

 

 • Yeni bir şeyler öğrenmenin ve hayata adapte olmanın tam zamanı. Bu yaş çocuk kitapları yeni bilgilerle dolu olmalı.

 

 • Sadece doğru olanı değil yanlış olanın da anlatıldığı çocuk kitapları, bu yaş çocuğun kişilik gelişiminde oldukça önemlidir.

 

3-5 Yaş 

 

 • Hayal gücünü hareketlendirecek resimler içerin çocuk kitapları, bu yaş çocuğunun hem hayal dünyasını genişletecek hem de sosyal bir ortama hazırlayacaktır.

 

 • Masallar ya da gündelik basit hikayelerden oluşan çocuk kitapları bu yaş çocuğu için oldukça uygun.

 

0-3 Yaş

 

 • Bu yaş çocuğu parlak nesnelerden gözlerini alamaz. Seçeceğiniz çocuk kitabı mutlaka parlak renkli olmalı.

 

 • Bol resimli; fakat resimlerin olabildiğince basit olduğu çocuk kitapları, bu yaş çocuklar için dünyaya alışma sürecinde oldukça yardımcı olacaktır.  

 

 • Kelimler ve kelimelerin basit karşılıklarının yer aldığı çocuk kitapları, bu yaş çocuğunun ilk öğretmeni olacaktır.

 

Nasıl çocuğunuzun geleceği şakaya gelmezse çocuk kitapları da şakaya gelmez. Çocuğunun ilk öğretmeni olan çocuk kitaplarını seçerken oldukça dikkatli olmakta fayda var.

Çocuğunuzda gelişmesini istediğiniz her yönü için iyi ve doğru bir kitap mutlaka vardır. Çocuğunuza paylaşmayı öğretmek isterseniz Paylaşmayı Öğreten Çocuk Kitapları yazımıza göz atabilirsiniz. 

Tavsiyeleri aldığınıza göre çocuğunuz için kitap seçmeye hazırsınız demektir. Çocuk Kitapları kategorisinde listelenen yüzlerce eserden birinin minik dostumuz için uygun aday olacağına eminiz.