ÜST

Elma Sirkesi Zayıflatır mı? & Elma Sirkesinin Özellikleri Nelerdir?

Elma sirkesi, özellikle salata soslarında keyifli bir lezzet dokusu için tercih ediliyor. Ayrıca bazı gıdaların uzun süre korunması için de elma sirkesi kullanılıyor. Elma sirkesinin antioksidan etkileri de halk arasında çok iyi bilinir. Peki, elma sirkesi zayıflatır mı? Zayıflamak için elma sirkesi içmek üzerine bilgi arıyorsanız, içeriğimiz tam size göre. Akademik çalışmalardan yararlanarak elma sirkesi tam olarak nedir, ne gibi etkileri vardır ve elma sirkesinin kilo vermedeki etkisi nasıldır araştırdık. İşte detaylar…

Elma Sirkesinin Özellikleri

Sirke, bazı özel mayalar tarafından fermente edilebilen meyvelerle yapılır. Üzüm, elma, armut, ayva en çok tercih edilen sirke ham maddeleridir. Fermante olan yapı, etanole dönüşür ve ardından da etanol, asetik asit bakterileri tarafından okside olur. Bu oksidasyon ile üç farklı çeşit fenolik bileşen ortaya çıkar. Söz konusu fenolik bileşenler, insan sağlığına olumlu etkiler sunar. Elma sirkesi de bu özelliklere sahiptir. Peki, elma sirkesinin içindeki maddeler, kilo vermeye nasıl yardımcı olur?

Elma Sirkesinin Kilo Vermeye Etkisi

Tek bir besinle zayıflamak çok doğru bir yöntem değildir. Kilo verme ve ideal kiloya ulaşma süreci, sağlıklı beslenme, egzersiz ve sıvı tüketimi gibi dengeli bir yöntemin sonucudur. Ancak bazı besinlerin kilo vermeye yardımcı olduğu biliniyor. Bunlardan biri de elma sirkesi. Elma sirkesi içmek zayıflatır mı, sorusunun yanıtı için elma sirkesinin insan vücudundaki etkilerine bakmak gerekir. 

  • Metabolizma Hızlandırıcı

Elma sirkesinin tokluk hissi vermesi, onun kilo vermeye yardımcı olmasının anahtarı. Bilinçli şekilde kaliteli elma sirkesi tüketimi ile sürekli tokluk hissetmek ve belki, oburluktan kaçınmak mümkün olabilir. Ayrıca metabolizmayı hızlandıran etkisinin olması da yine kilo vermeye yardımcıdır. Bilinir ki; hızlı metabolizma, besinlerin yağ olarak depolanmasını önler. Öyle ise metabolik hızlanmaya yardımcı olan prebiyotikler, sebzeler, meyveler ve sirke kilo vermeye de yardımcı olur. 

  • Yağ Yakıcı Etki

Elma sirkesinin en önemli etkilerinden biri yağ yakmaya yardımcı özelliklere sahip olmasıdır. Yağ yakıcı bu özellikler sayesinde elma sirkesi içmek, kilo vermeye yardımcı olarak tercih edilebilir. 

  • Ödem Attırıcı 

Ödem atmak, kilo vermenin ilk adımı olarak bilinir. Gerçekten de kilo vermek için çıkılan yolda önce ödem atılır. Bu şekilde kişi, kilo kaybı için daha yüksek motivasyona da sahip olur. Ödem atmak için egzersiz yapmak ve bol su içmek önemlidir. Diğer yandan elma sirkesi de ödem atmaya yardımcı bir besindir. Vücuttaki toksinlerin ve ödemin atılmasına yardım eder. 

 

  • Düşük Kalorili İçecek

Düşük kalorili yiyecek ve içecekler tüketmek, kilo kaybına kısa sürede etki eder. Elma sirkesi de çok düşük kalorili bir besindir. Elma sirkeli su içmek, düşük kalorisi ile tok tutan yapısı ile metabolizmayı da hızlandırarak zayıflatabilir. 

 

Zayıflamak için elma sirkesi içmek, giderek çok tercih edilen bir yöntem oldu. Kan şekerini düzenlemeye olan etkisi ve sindirime yardımcı olması,  elma sirkesinin bu alanda inceleme alınmasının nedenleri. Yapılan çalışmalar, her gün sabah aç karnına elma sirkesi ile karıştırılmış su içenlerin göbek çevresinde daralma olduğunu göstermiş. Ödeme atmaya olan etkisi ile kilo kaybı da olmuş. Denekler üzerinde yapılan araştırmalarda iki grup alınmış. Bu grupların her ikisine de her gün aynı miktarda aynı besinler verilmiş. İki grup da hiç egzersiz yapmamış ve aynı saatlerde uyumuş. Tek fark, bir gruba sabah aç karnına elma sirkesi içeren su vermek olmuş. 2 hafta sonunda elma sirkesi içen grubun 1,5 ile 2,5 arasında değişen oranda kilo kaybı yaşadığı görülmüş. Ayrıca bel çevresi ölçümlerinde de göbek çevresinin farklı oranlarda daraldığı tespit edilmiş. 

Elma Sirkesi Nasıl Tüketilmeli?

Elma sirkesi zayıflamaya yardımcı bir ürün olarak tüketilebilir. Ancak elma sirkesini tüketirken dikkatli olmak önemli. Peki, elma sirkesi içerken nelere dikkat etmeli?

  • Miktara Dikkat Edin!

Elma sirkesi içerken günde 3 çorba kaşığı geçmeyin! Çünkü içerdiği asitler, mideye ve diş minesine zarar verebilir. 

  • Suyla Birlikte İçin!

Elma sirkesini doğrudan içmek yerine bir bardak suya karıştırarak içmek daha kolaydır. Sirkenin keskin koku ve tadını kırar. Ayrıca yoğun asit etkisini de dengeler. 

  • Salatalarda Tercih Edin!

Doğrudan elma sirkesi içmek ya da suya karıştırıp içmek zor gelebilir. Geleneksel olarak mutfaklarda sa sirke, salatalar aracılığıyla tüketilir. Siz de salatalarınıza elma sirkesi ile lezzetli soslar hazırlayabilirsiniz. 

  • Çocuklar İçin Zararlı Olabilir!

Elma sirkesi, çok faydalı bir besin olmasına rağmen küçük çocuklar için önerilmez. Çocukların henüz gelişen mideleri ve hassas süt dişleri için zararlı olabilir. Bu konuda dikkatli davranmak gerekebilir. 

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Sirek yapmak kolaydır ama asit dengesindeki ve fermente süresindeki hatalar, sirkenin insan sağlığı için tehlike oluşturmasına da yol açabilir. Bu nedenle sürekli analiz ve testlerle ölçümleri yapılan hazır sirke çeşitleri bu anlamda daha güvenli olabilir. Kendi elma sirkesini yapmak isteyenler için elma sirkesi tarifi şöyle:

 

İlk adım ezilmiş elma ve kabuklarının mayalanmaya bırakın. Mayalanma sırasında elmanın içeriğinde bulunan şekerler fermente olacaktır. Daha sonra içine bakteri eklenerek  asetik asit ve diğer şeker asitlerine dönüşme sağlanır.