ÜST

En iyi 10 polisiye roman

Polisiye roman tutkusu bir başka… Bir kez bu tutkuya kendini kaptırınca vazgeçmek mümkün olmayabiliyor. O zihninizi sürekli zinde tutan heyecan, her satırla alevlenen merak duygusu polisiye romanları ayrı bir zevkle okumanızı sağlıyor.

Polisiye roman tutkunu olunca kitaplar bir solukta bitiverdiği için daha fazla iyi polisiye roman önerisine ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Sizin için son zamanlarda gündemde olan en iyi 10 polisiye romandan bir seçki yaptık.

Polisiye roman serilerinin en unutulmazı: Sherlock Holmes – Sir Arthur Conan Doyle

polisiye roman

Polisiye roman okumayı seviyorsanız Sherlock Holmes serilerinden en az biri kesinlikle gözünüze çarpmıştır. Polisiye romanlara yeni merak salanlar için yine de biraz bahsedelim. Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes karakteri 1887 ‘de ilk kitap yayınlandığı günden beri yaratılan en güzel kurgusal karakterlerden biri olarak edebiyat dünyasına damgasını vurmuş etkili kitap kahramanı.

Çözülmesi imkânsız gibi görünen olayları sonuca kavuşturan ve suçluları adalete teslim eden iyi huylu bir sosyopat olan Holmes, her kitapta yepyeni bir macerayla okurlarının karşısına çıkıyor. Sherlock Holmes’u okudukça, onu tüm zamanların en iyi dedektifi yapan keskin gözlem gücüne ve kıvrak zekâsına hayran kalacaksınız.

Kibar Hırsız Arsen Lüpen – Maurice Leblanc

polisiye roman

Maurice Leblanc’ın 20. yüzyılda yarattığı Arsen Lüpen karakteriyle İngiliz meslektaşı ve Sherlock Holmes’un yazarı Arthur Conan Doyle’e selam gönderiyor. Tıpkı Sherlock Holmes gibi heyecanın daima dorukta olduğu bu polisiye seriyi diğerlerinden ayıran nokta ise zamanla efsaneye dönüşen usta hırsız Arsen Lüpen karakterinin kanunun yanında değil suçlu tarafta bulunması. 

Ancak hırsız olması kibar Arsen Lüpen’in ilkesiz biri olduğu anlamına gelmiyor. Lüpen esprili, zeki, oldukça centilmen ve özgüvenli bir hırsız olarak soyulmayı hak eden kişileri hedefine alarak okuyucunun gönlünde taht kuruyor.

Türk polisiye romanlarında gerçekçi bir yaklaşım: Inferis – Mahfi Eğilmez

polisiye roman

Türk polisiye romanlarının önemli yazarı Mahfi Eğilmez, Inferis adlı romanında kamu ihalelerindeki yolsuzlukları araştıran bir maliye müfettişini, o yolsuzluklarla bağlantılı görünen cinayeti aydınlatmaya çalışan polis komiserini, aynı konuyu farklı açıdan soruşturan savcıyı ve olayların peşinden koşan bir gazeteciyi nefes nefese bir takip içinde buluşturuyor. Türkiye’nin her daim çalkantılı günlerine adeta bir atıf gibi…

Aklından Bir Sayı Tut – John Verdon

John Verdon’un ilk roman çalışması olan Aklından Bir Sayı Tut, aynı zamanda yazarın büyük ses getiren polisiye roman serisinin de ilk kitabı olma özelliği taşıyor. John Verdon, serinin başlangıcı olan kitabında okuyucularını, serinin ana karakteri Dedektif Dave Gurney ile tanıştırıyor.

Tansiyonun bir an olsun düşmediği bir polisiye-gerilim romanı olan Aklından Bir Sayı Tut’un dedektifi, kısa zamanda bir efsaneye dönüşüyor. Zeki ve geride iz bırakmayan sıra dışı bir katilin peşine düşen Dave Gurney’in macerasına ortak oldukça her satırda adrenalininizin arttığını hissedeceksiniz.

Porsuk Ağacı Cinayeti – Agatha Christie

Polisiye roman seçkisi yapıp Agatha Cristine’nin başyapıtlarından örnekler vermemek mümkün değil. Üstelik bu kitabın kahramanı bir kadın karakter. Porsuk Ağacı Cinayeti tümü aynı aileden olan pek çok zanlı içerisinden suçluyu arayan Miss Marple’nin hikâyesini anlatıyor. 

Zengin bir işadamı olan Rex Fortescue son zamanlarda parasını anlaşılmaz işlere harcamaya başlamıştır. Bu garip tavrı çevresinin de dikkatini çekmektedir. Fortescue bir gün ansızın zehirlenerek öldürülür. Cinayeti çözmek ise Miss Marple’a düşer.

Üçüncü Kız – Agatha Christie

Polisiye roman seçkisi yapıp Agatha Christie’den tek bir öneri sunmak olmazdı. Sunday Telegraph’ın birinci sınıf bir Agatha Christie romanı olarak nitelendirdiği Üçüncü Kız, Londra’da bir apartman katında yaşayan üç genç kızın hayatından kesitlerle başlıyor. Birbirinden farklı meslekleri olan kızlardan biri sanat galerisi yöneticisi diğeri yetenekli bir özel sekreterdir. Üçüncü kız ise…

Hercule Poirot her zamanki gibi kakaosunu içerken üçüncü kız karşısına dikilip bir cinayet işlediğini söyler ve oradan uzaklaşır. Poirot bu olayın ardından genç kızı ve ailesini araştırmaya başlar. Bu arada genç kız ortadan kaybolmuştur. Gitgide karmaşıklaşan olaylar Poirot’yu cevapları bilinmeyen soruların peşine düşürür. Kız suçlu mu, masum mu ya da deli mi? 

Kızıl Nehirler – Jean-Christophe Grange 

Gerilim türünde eserler veren Jean-Christophe Grange’nin ikinci kitabı olan Kızıl Nehirler,  iki polisin iş birliği ile çözülen gizemli bir cinayeti anlatıyor. Bir kurgu dehası olan yazarın bu kitabında da asıl soru katilin kim olduğudur. Sırlarla dolu bir kasabada sıradan bir kütüphane görevlisi olan Remy Caillos’un cansız bedeni, bir dağın tepesindeki kayalıkların arasında bulunur. Cesedi bulan kişi, kütüphanenin bulunduğu üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışan Fanny Fierray’dır.

Cesedin üstünde birçok darp ve işkence izine rastlanır. Mesleğindeki başarıları ile ünlenmiş polis Pierre Niémans, başarısının yanı sıra sık sık şiddete başvurması ile de nam salmış biridir. Remy Caillos’un öldürülmesindeki sır perdesini aralamak üzere ortağı Karim Abdouf ile birlikte göreve atanan Niémans, cinayeti araştırmaya devam ettikçe kasaba halkı ile ilgili birçok çarpıcı gerçeğe ulaşırlar. 

Nemesis – Jo Nesbo

polisiye roman

Dünya sıralamasında İskandinav polisiye romanlarının 15 milyon sattığını biliyor muydunuz? Jo Nesbo, Nemesis adlı polisiye romanında okuyucularını çağdaş polisiyenin en etkileyici başkahramanlarından Harry Hole ile tanıştırıyor. Harry Hole’nin baş karakter olduğu hikaye Oslo’da geçiyor.

Bir banka soygunu sırasında banka görevlisi öldürülünce, Dedektif Harry Hole soruşturmaya dâhil oluyor. Harry, hiçbir iz bırakmayan soyguncunun peşindeyken, eski kız arkadaşı Anna’nın yemek davetini kabul etmesiyle kördüğüm başlıyor. Hole, akşam yemeğinin ertesinde kendi evinde uyandığında, son 12 saatti anımsayamadığını fark ediyor. Sevgilisi Anna ertesi gün ölü bulunuyor. O geceden haberdar olan biri Harry’yi tehdit etmeye başlıyor. Harry Hole hem kendini temize çıkarmak, hem de devam eden banka soygunlarını durdurmak zorunda. Toplam süresi saniyelerle sınırlı ve salisesine kadar hesaplanmış bir banka soygunu ve tıkır tıkır işleyen soygunun doğal akışını bozan bir hareketle başlayan olaylar dizisini soluksuz okuyacaksınız.

Birimiz Yalan Söylüyor- Karen M. McManus

polisiye roman

Karen M. McManus’ın 2017’de yayımlanan Birimiz Yalan Söylüyor romanı dört genci ve bir ölümü konu alıyor. Okuru heyecan verici ve gizemli bir maceraya sürükleyen Birimiz Yalan Söylüyor, farklı anlatım ve ölümün yarattığı şüphelere yaklaşma tarzıyla dikkat çekiyor.

Romanın çarpıcı konusu, hızlı ilerleyişi, ilgi uyandırıcı karakterlerle birleşince heyecan verici, tek seferde bitirilecek bir gerilim meydana getiriyor. Yazar McManus bir esrarı nasıl yaratacağını iyi biliyor ama romanın asıl cazibesi, her karakterin çıktığı yolculukta yatıyor. Yazar stereotiplerden ustaca kaçınarak karakterlerine nüanslar eklerken, ara ara ilgi çekici ayrıntıları da kurguya yerleştirmeyi başarıyor.

Kırlangıç Çığlığı – Ahmet Ümit

Türk polisiyesi denilince elbette akla ilk gelen yazarlardan biri Ahmet Ümit. Kırlangıç Çığlığı dolambaçlı kurgusu ve yüksek temposuyla tipik bir Ahmet Ümit romanı olsa da toplumsal sorunlara karşı gösterdiği hassasiyet ve tepkiselliğiyle yazarın eserleri arasında özel bir yer edinmeyi başarıyor. Roman, adeta ışık hızıyla değişen ülke gündemine direniyor; fark etmemiz ve değiştirmek için eyleme geçmemiz gereken yönlerimizi gözlerimizin önüne seriyor.

Kurbanlarını çocuk tacizcileri arasından seçen Körebe lakaplı bir seri katil, 2012 yılında işlediği on iki cinayetin ardından kayıplara karışmıştır. Ancak çocuk tacizleri artınca Körebe, yeniden öldürmeye başlar. Katilin, adalete duyulan güvenin yerini linç kültürünün aldığı bir devirde gizli bir kahraman olarak görülmesi onu çok büyük bir tehdide dönüştürür. Ahmet Ümit bu romanında, bireyler kendi yöntemleriyle adaleti sağlayabilirler mi konusunu sorguluyor.

Okumayı çok seviyorsanız ve daha fazla kitap önerisine ihtiyacınız varsa “Kitaplığa dönüş: Sonbaharda mutlaka okumanız gereken 10 kitap” başlıklı yazımızı okuyabilir ve romanlar dünyasında büyüleyici yolculuğunuza devam edebilirsiniz.