ÜST
adaların

Günübirlik rotalar: Adaların tadını çıkarın

Adalar, muhteşem konumu ve doğası sayesinde şüphesiz İstanbul’un eşsiz güzellikleri arasında yer alıyor. Adalar, şehre çok yakın olması nedeniyle İstanbullular tarafından sıkça ziyaret edilmekte ve özellikle bahar ve yaz aylarında görülecek birçok güzelliğe ve yapılacak aktivitelere sahiptir.

Kışın sonuna yaklaşırken, pek çok kişinin Adaları ziyaret etmek için güneşli bir gün beklediğine eminiz! Bu ziyaretin detaylarını son dakikaya bırakmak istemedik ve Adalar gezisinde mutlaka yapılması gerekenleri sıraladık. İşte Adaların tadını çıkaracağınız ve mutlaka yapmanız gereken 6 keyifli aktivite…

Leziz bir kahvaltı

adaların

Adalardan hangisini ziyaret ederseniz edin, yapmanız gereken ilk şey güzel bir ada kahvaltısının tadını çıkarmak. Deniz kenarındaki çay bahçelerinde çayınızı yudumlarken simit ve açma gibi hamur işlerini yiyebilirsiniz. Ayrıca hangi adada olursanız olun tarihi pastanelerde veya şirin kahvaltı dükkanlarında kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Piknik yapın veya yüzün

Adalarda yapılabilecek en keyifli aktivitelerden biri de pikniktir. Çünkü adaların her biri yemyeşil bir doğa içinde piknik alanlarına sahiptir. Sandviçlerinizi hazırlayın ve çocukluğunuzda gittiğiniz pikniklerin nostaljisini yaşamak için bu piknik alanlarından birinde sevdiklerinizle birlikte bir gün geçirin.

İstanbul’un aksine adanın etrafındaki su temizdir ve keyifli vakit geçirebileceğiniz çok sayıda plaj bulunur. Büyükada’nın en popüler plajı, şezlong, şemsiye, duş ve yiyecek, içecek sunan bir restoranı da bulunan Nakibey Plajı’dır. Homelover Siyah-Beyaz Çizgili Plaj Havlusu’nu yanınıza almayı unutmayın!

Adanın etrafını bisikletle turlayın

Adaların en büyüğü olan Büyükada bile bisikletle rahatlıkla gezilebilecek büyüklüktedir. Bu nedenle hangi adada olursanız olun, adanın etrafında kolayca dolaşabilir ve gününüzü keyifli hale getirebilirsiniz. Bisiklet turu ile hem adaların eşsiz güzelliklerine şahit olacak hem de gününüze renk katacaksınız.

Tarihi bir gezi

Adalar en çok muhteşem konaklarıyla ünlüdür. Burada bulunan tarihi ve rengarenk konaklar, size yüksek katlı İstanbul binalarını unutturacak. Ayrıca adaların çoğunda Rum okulları gibi tarihi yerler de bulunmaktadır. Adalar geziniz sırasında bu konakları takip ederek yürüyüş yapabilir ve ziyarete açık olanların içine girebilirsiniz.

Güzel ada sokaklarında dolaşın

adaların

Ada sokakları denilince akla ilk gelen kuşkusuz tarihi köşklerin yanı sıra rengarenk çiçekler ve ağaçlarla kaplı sokaklardır. Çünkü Adaların her birinde böyle sokaklar yer alıyor. Böylece Adalar geziniz sırasında yürüyüş yaparak ada sokaklarının eşsiz güzelliğini keşfedebilirsiniz.

Deniz ürünlerini denemeyi ihmal etmeyin

Adalarda yapılması gereken bir diğer aktivite ise balık yemektir. Adalarda deniz kenarında çok güzel balık lokantaları bulunur. Deniz kenarında deniz ürünlerinin tadını çıkarmak için bu lokantalardan birini deneyebilir ve bu kez İstanbul’a karşıdan bakabilirsiniz.

Büyükada’da Ne Yapılır?

Adalar’ın en büyüğü olan Büyükada, en fazla cazibe merkezi ve aktiviteye sahip olan adadır. Adada dolaşmanın en iyi yolu yürümek, bisiklet sürmek ya da son zamanlarda hayvan hakları aktivistlerinin mücadelesiyle atlı arabaların yerini alan elektrikli arabalarla dolaşmaktır.

 • Aya Yorgi Kilisesi & Yücetepe: 203 metre yüksekliğindeki Yücetepe’nin tepesinde muhteşem Marmara Denizi ve ihtişamlı Rum Ortodoks Aya Yorgi (Aziz George/Hagios Georgios) Kilisesi’ni kaçırmayın.
 • Ahşap konaklar: Büyükada, hala iyi korunmuş olan ve adaların şehir manzarasına hâkim olan Viktorya döneminden kalma konaklarla doludur. En güzellerini ana cadde Çankaya Caddesi’nde bulabilirsiniz.
 • Eski Merkez: Eski merkezde ve begonvil ile kaplı taş sokaklarda dolaşın. Burada ada meydanını, 20. yüzyılın başlarından kalma bir saat kulesini ve birçok mağazayı keşfedebilirsiniz.
 • Merkez Eczanesi: 1870 yılına kadar uzanan bir geçmişe sahip Merkez Eczanesi adı verilen bu eski eczane, görülmesi gereken yerlerden biridir.
 • Troçki Evi: En ünlü yerlerden biri Troçki’nin Hamlacı Caddesi 4’te yer alan eski villasının kalıntılarıdır. Rus devrimci lider Leon Troçki, 1929’dan 1933’e kadar adada sürgünde yaşamıştır.
 • Rum Ortodoks Yetimhanesi: 1898 yılında inşa edilen eski Rum Yetimhanesi Prinkipo, Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük ahşap yapısıdır.
 • Kiliseler: Adada Agios Dimitrios ve Panagia Rum Ortodoks Kiliseleri, Rum Ortodoks Hristos Manastırı, San Pacifico Roma Katolik Kilisesi ve Surp Asdvadzadzin Ermeni Katolik Kilisesi gibi birçok güzel kilise bulunmaktadır.
 • Hamidiye Camii: Eşsiz mimarisi ile bu cami 19. yüzyılın sonlarında yapılmıştır. Baskın neo-klasik ve imparatorluk tarzı süslemelerle birleştirilmiş Türk unsurlarına sahiptir.

Heybeliada’da Ne Yapılır?

Heybeliada sessiz ve yemyeşil doğasıyla sizi büyüleyecek. Komşu adası gibi bu adada da araba kullanılmıyor.

adaların

Adalar turunuzun tadını çıkarırken güneşten korunmayı unutmayın. Sebamed Sun Koruyucu Güneş Losyonu SPF 50 ihtiyacınız olan korumayı sağlayacak 50 faktöre sahip.

 • Aya Triada Manastırı: İki tepe arasında yer alan Aya Triada, manastır, kız okulu, yetimhane ve ilahiyat okulu olarak hizmet vermiştir.
 • Kiliseler: 1857’den kalma Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi veya Bizanslılar tarafından inşa edilen son kilise, 1341 yılına dayanan Panagia Kamariotissa Kilisesi gibi adanın güzel kiliselerini keşfedebilirsiniz.
 • İbadet yerleri: Bet Yaakov Sinagogu ve Heybeliada Camii görülmeye değer diğer ibadet yerleri arasında yer alıyor.
 • Halki Enstitüsü: Bir başka popüler cazibe merkezi, 11. yüzyılda inşa edilen Halki Ortodoks İlahiyat Enstitüsü’dür.
 • Doğa: İnsanların yaşadığı en yeşil ada olan Heybeliada, doğanın güzelliğini yaşamak için sakin noktalarla doludur. Çam ormanları ve Değirmenburnu Tabiat Parkı sizi huzurlu bir doğa yürüyüşüne davet ediyor.
 • Plaj: Heybeliada, Değirmenburnu plajı veya Aqua Green Beach Club gibi ormanlarla çevrili harika plajlara sahiptir.
 • Müze: Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi, Türk romancı Hüseyin Rahmi Gürpınar’a adanmıştır.