ÜST
halı yıkama makinesi

Halı yıkama makinesi ile derinlemesine temizliğin püf noktaları

Yani bir halı yıkama makinesi satın aldınız, ancak makinenizden mümkün olan en iyi temizleme performansını nasıl alacağınızı biliyor musunuz? Eğer doğru bir planlama yapmazsanız, emilmeyen deterjan kalıntıları, lekeler veya nemli ve küflü alt tabaka ile halılarınız eskisinden daha kötü bir duruma düşebilir. Ayrıca yazın yaklaştığını göz önünde bulundurursak daha sıcak aylar halı temizliği için en iyi zamanlardır çünkü onları daha iyi kurutmak için pencereleri açabilirsiniz.

Odanızı temizlik için nasıl hazırlayacağınızı ve halı yıkama makinenizi iyi en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı bu püf noktalarıyla öğrenebilirsiniz.

Temizliğinizi planlayın

halı yıkama makinesi

Bu, asla son dakikada yapılacak bir iş değildir. Halılarınızı yıkayacaksanız ilk yapmanız gereken plan yapmaktır. İşi bitirdikten sonra halı birkaç saat daha ıslak kalacaktır. Kaliteli bir temizleyici kullanırsanız ve halıyı fazla ıslatmazsanız, en iyi tahminle beş veya altı saatte kuruyacaktır. Ancak tamamen kuruması 24 saat kadar sürebilir. En iyi seçenek, zemini gece boyunca kurumaya bırakmaktır.

Aksi takdirde, mobilyayı tekrar yerleştirdiğinizde, mobilyanın kapladığı veya zemine temas ettiği yerler nemli kalacaktır. Bu da halının havlarını etkiler ve halıyı küflenme tehlikesiyle karşı karşıya bırakabilir. Halıyı temizlerken yapabileceğiniz en büyük hata, fazla ıslatmaktır. Halı temizleyiciler, halının üst kısmındaki kiri temizlemek için kullanılırlar, daha fazlası için değil. Alt katmanı da çok fazla ıslatırsanız, küf oluşumunu tetiklemiş olursunuz.

Mobilyalarınızı odadan çıkarın

Mümkünse halılarınızı oda oda temizleyin. Bir oda seçin ve o odadaki tüm mobilyaları kaldırın. Eğer her şeyi çıkaramıyorsanız, odayı bölümler halinde temizleyin. Ayrıca, halı hala ıslakken evcil hayvanların üzerinde dolaşmalarını istemezsiniz, bu yüzden onları bir süre dışarıda tutmaya çalışın.

Süpürün

Boş alanı güzelce temizledikten sonra halıyı iyice süpürün. İdeal olarak, iki kez üzerinden geçebilirsiniz. İlk seferde, sanki yüzüyormuşsunuz gibi odanın diğer ucuna uzunlamasına gidin. Ardından da bir köşeden çapraz olarak süpürün. Buradaki fikir, halıyı ıslatmadan önce üzerinde bulunan tozları süpürmek ve halıdaki kir, kıl ve tüyleri mümkün olduğunca çıkarmaktır.

Kullanım kılavuzunu okuyun

Çoğumuz elektronik aletleri kullanırken bu adımı atlıyoruz, ancak halı yıkama makinesi kullanacaksanız kullanım kılavuzu ve talimatları okuduğunuzdan emin olmanız gerekiyor. Daha önce halı yıkama makinesi kullanmış olsanız bile kullanacağınız deterjan miktarı ve türü marka ve modele göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca makinenizi tavsiye edilen ölçülere göre deterjan ve su ile doldurmalısınız.

Halınız çok kirliyse, daha fazla deterjan eklemeye kalkışmayın, çünkü halınızın üstünde arındıramayacağınız bir sabun katmanı oluşabilir. Makine düzgün çalışmayabileceğinden su tankını aşırı doldurmadığınızdan da emin olun. Ilık veya soğuk su kullanmanız gerekip gerekmediğine ilişkin talimatları mutlaka okuyun.

Su ve deterjan

Halınızı makine ile temizlerken en iyi sonucu ılık su verir. Asla çok sıcak su kullanmamalısınız. Kullanım kılavuzlarının çoğu, çok sıcak olan su makinenize veya size zarar verebileceğinden, tanka kaynamış su koymamanızı söyler.

Eğer saf yün veya yün karışımı halılarınız varsa daha soğuk su kullanmalısınız. İpek, jüt veya deri yüzeye sahip halılar üzerinde halı temizleyicileri kullanmamalısınız.

Bazı makineler temiz su deposuna ayrıca deterjan eklemenizi gerektirebilir. Diğerlerinin ise ayrı bir deterjan bölmesi olabilir. Tavsiye edilen özel bir deterjan markası kullanmanız da gerekebilir. Örneğin asla bulaşık deterjanı ile halı temizlemeye kalkmamalısınız. Bu girişiminiz temiz bir halı yerine asla arındıramayacağınız çok sabunlu bir halıyla sonuçlanabilir.

Ön işlemden geçirme

Halının üzerinde kirli ve lekeli bölümler olup olmadığına bakın. Eğer varsa onları ön işlemden geçirmeniz gerekir. Halı yıkama makineniz, merdivenleri ve döşemeleri temizlemek için hortuma benzeyen bir aksesuara sahip olabilir. Bu aksesuarı lekeler üzerinde de kullanabilirsiniz.

halı yıkama makinesi

Ana temizliğe başlamadan beş dakika önce halınızı ön işlemden geçirin. Eski, kurumuş lekeleriniz varsa, Vanish Kosla Oxi Action Leke Çıkarıcı Halı Spreyi gibi ayrı bir leke çıkarıcı kullanmak daha etkili olabilir. Bu lekeli kısımları çok ıslatmamaya çalışın. Daha sonra neme bağlı leke ve küf oluşabilir.

Temizleme yöntemi

Temizliğe başlamaya hazır olduğunuzda makinenizi kapıdan en uzak noktaya götürün. Herhangi bir alanın üzerinden iki kez geçmek istemezsiniz. Ayrıca ıslak halıda geçirdiğiniz süreyi en aza indirmeniz gerekir. Örneğin durulamak için geri döndüğünüzde üzerinden bir kez daha geçmeniz gerekir ve bu da halınızın daha uzun süre neme maruz kalmasına sebep olur.

Sahip olduğunuz halının cinsine ve kirlilik derecesine göre halı yıkama makinesi muhtemelen farklı ayarlara sahip olacaktır. İnsanların sık sık yürüdüğü yerler için daha yüksek bir ayar ve odanın kenarlarındaki alanlar için daha hafif bir ayar kullanmak isteyebilirsiniz.

Odanın köşesinden başlayın ve karşı duvara kadar uzanan düz bir çizgide temizleyin. Sonra arkanızı dönün ve ters yöne doğru temizleyin. Çim biçiyormuşsunuz gibi şeritler halinde temizlik yapmanız daha verimli bir temizlik sağlayacak.

Su tankındaki suyu değiştirin

Su deposuna dikkat edin. Kirli su deposu dolduğunda çoğu halı yıkama makinesi uyarı verir. Boşaltmak için makineyi durdurun ve su tankını temiz suyla yeniden doldurun. Temizlemek istediğiniz alanın ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak, tankı birden fazla kez değiştirmeniz gerekebilir. Fantom Robotix CC-9500 Su Filtreli Halı Yıkama Robotu 9 lt. kirli su tank kapasitesi ve 4 lt. temiz su tank kapasitesi ile kesintisiz bir temizlik sağlıyor.