ÜST

Laptop Hızlandırma Taktikleri & Laptop Yavaşlama Sebepleri

Yetiştirmeniz gereken acil bir ödeviniz varsa veya son dakika ortaya çıkan online bir toplantıya katılmanız gerekiyorsa, yavaş bir laptop en büyük kabusunuza dönüşebilir. Çok sinir bozucu olsa da endişelenmeyin! Laptop’ı hızlandırmanın birkaç yolu var. Üstelik dizüstü bilgisayarını çok kötü durumda değilse, bu yöntemler sayesinde bilgisayarınızı hızlandırabilir ve yeni bir tane satın almanız gerekmez. 

Yepyeni iş dizüstü bilgisayarınızı ilk satın aldığınızda, muhtemelen içindeki her şey ışık hızında çalışıyormuş gibi görünüyordu ancak zamanla yaşını göstermeye başladı. Artık bilgisayarınızın kapanması yıllar alabilir. Tıkladığınızda bir şeyin gerçekleşmesini sonsuza kadar bekleyebilirsiniz. Ya da belki eskisi kadar hafızası yok gibi görünüyor. Her şey çok sinir bozucu. İşte iyi haber: Bilgisayarınıza yeni bir soluk getirmenin yolları var. Bu makalede, dizüstü bilgisayarınızın eskisi gibi performans göstermesini sağlamanın yollarını göstereceğiz. 

Laptoplar, masaüstü bilgisayarlara göre daha küçük ve daha az güç tüketen cihazlardır. Bu da onları daha taşınabilir hale getirir ancak aynı zamanda performanslarını da sınırlayabilir. Laptopunuzun performansını iyileştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var! Dizüstü bilgisayarınızı nasıl daha hızlı hale getireceğinizi merak mı ediyorsunuz? Cihazınızın tekrar hızlanmasını sağlamak için sizler için bazı ipuçlarını bir araya getirdik.

Laptop Yavaşlama Sebepleri

Sabit sürücünüzde daha fazla dosya, uygulama ve program biriktirdikçe dizüstü bilgisayarınız yavaşlamaya başlayabilir veya yanıt vermemeye başlayabilir. Bu sorunlar hemen ortaya çıkmaz ancak düzenli kullanım, zorlu yazılım güncellemeleri ve eskiyen bilgisayar parçaları zamanla dizüstü bilgisayarınızı durdurabilir ve performansına zarar vererek günlük görevleri tamamlamayı zorlaştırabilir

Yaşlanma faktörü insanlarda olduğu kadar makinelerde de oldukça belirgindir. Dizüstü bilgisayarın etkisi, yapılandırma, bileşenlerin sağlığı, yüklü programlar, kullanım kalıpları vb. gibi birçok faktöre bağlıdır. Genel performans ve deneyim üzerinde en belirgin etkiye sahip olan yaştır. Dizüstü bilgisayarlarımızda yavaşlamayla karşılaştığımız anda iç dünyamız, kaybettiği ihtişamını geri getirecek ilgili yükseltmeleri aramaya başlar. Yükseltmeler performansı önemli ölçüde artırıp kullanıcı deneyimini geliştirse de, dizüstü bilgisayarınızı güncel tutmak için yine de birçok yükseltmeye ihtiyacınız olacak. Yavaşlayan ve donan eski bir dizüstü bilgisayarınız varsa, performansını artırmak için kullanabileceğiniz bazı kolay düzeltmeler ve yöntemler burada verilmiştir.

Laptop Performansını İyileştirmenin Yolları

Laptopunuzun performansını iyileştirmek için bu ipuçlarını takip ederek, cihazınızı daha hızlı ve daha verimli hale getirebilirsiniz.

  • Laptopunuzu temizleyin. Laptopunuzun içinde toz ve kir birikmesi, ısınmasına ve performansının düşmesine neden olabilir. Laptopunuzu temizlemek için, bir elektrik süpürgesi veya basınçlı hava kullanabilirsiniz. 
  • Gereksiz uygulamaları kapatın. Laptopunuzu kullanmadığınızda, arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatın. Bu, sistem kaynaklarını serbest bırakır ve performansı artırabilir. 
  • Başlangıçta açılan uygulamaları devre dışı bırakın. Laptopunuz her açıldığında, başlangıçta açılan bazı uygulamalar vardır. Bu uygulamalar, performansı düşürebilir. Başlangıçta açılan uygulamaları devre dışı bırakmak için, Ayarlar > Uygulamalar > Başlangıç’a gidin ve devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamaların yanındaki kutuları işaretleyin. 
  • Depolama alanını boşaltın. Depolama alanı dolu olan bir laptop, performansı düşük olacaktır. Depolama alanını boşaltmak için, kullanmadığınız dosyaları silin veya buluta aktarın. 
  • İşletim sisteminizi güncelleyin. İşletim sisteminizdeki güncellemeler, performansı iyileştirmek için genellikle iyileştirmeler içerir. İşletim sisteminizi güncellemek için, Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update’e gidin. 
  • Donanımınızı yükseltin. Laptopunuzun donanımını yükseltmek, performansı önemli ölçüde artırabilir. Bu genellikle pahalı bir işlemdir.

Laptop Hızlandırma Taktikleri

İster PC’de ister Mac’te olsun, bunlar yürütülmesi birkaç dakikadan az süren hızlı işlemlerdir. Bu rutin bakımı zaman zaman gerçekleştirerek dizüstü bilgisayarınızın elinden gelen en iyi performansı göstermesini sağlayabilirsiniz. 

Dizüstü bilgisayarınızın kullanımını olabildiğince keyifli hale getirmek için başlangıç ​​görevlerini sınırlayarak, kullanılmayan uygulamaları kaldırarak ve düzenli disk temizleme işlemleri gerçekleştirerek proaktif olun. Aksi takdirde daha fazla alan ve bellek satın almayı düşünebilirsiniz.

Laptop’u temizleyin

Toz, dizüstü bilgisayarlarımızın ve masa üstü bilgisayarlarımızın en büyük düşmanıdır. Toz, dizüstü bilgisayarlarımıza havalandırma deliklerinden girer ve zamanla soğutma fanları, soğutucular ve diğer bileşenler üzerinde birikir. Tıkanmış toz, zayıf hava akışına yol açarak ısınma sorunlarına neden olabilir ve sonuçta dizüstü bilgisayarın performansını düşürebilir. Dizüstü bilgisayarınızı bir süredir temizlemediyseniz arka paneli çıkarmanın ve bulduğunuz kirleri temizlemenin zamanı gelmiştir. Dizüstü bilgisayarınızı açma ve temizleme konusunda deneyiminiz yoksa bu konuda size yardımcı olabilecek bir profesyonele de götürebilirsiniz.

Kötü yazılımlara karşı dikkatli olun

Dizüstü bilgisayardaki casus yazılım veya kötü amaçlı yazılım, sistem performansının düşmesine neden olabilir. Bunun nedeni, bellek kullanımını en yüksek seviyelere çıkararak diğer işlemleri yavaşlatmaları veya tamamen durdurmalarıdır. Bu nedenle gizliliğinizi ve verilerinizi bu tür kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak için dizüstü bilgisayarınızda her zaman güvenilir bir virüsten koruma yazılımının yüklü olması gerekir.

Laptop’ı yeniden başlatın

Her ne kadar klişe olsa da; tekrar kapatıp açmayı denediniz mi? Hayat koşturmacası için iş, ödev veya başka bir görev için laptop’ı kullandıktan sonra genelde kapatıyor musunuz, yoksa çoğunluk gibi uyku moduna mı alıyorsunuz? Alışkanlıklar yüzünden genelde laptopla işimiz bittiğinde ekranı kapatır devam ederiz. Bu alışkanlık bir süre sonra bilgisayarınızı yıpratmaya başlayabilir. Gelen güncellemeler de birikince laptop’ta yavaşlamalar hatta donmalar ortaya çıkabilir. Bu yüzden öncelikle bilgisayarını kapat ve bir süre dinlenmesine müsaade et. Açtıktan sonra her şeyin daha farklı olduğunu kullandıkça fark etmeye başlayacaksın.

Başlangıç ​​uygulamalarını temizleyin

Yeni bir laptop aldığınızda fark ettiyseniz eğer Windows bazı uygulamaların yüklü olduğunu gösteren bir ekranla karşılar sizi. Bilgisayarı açtığınızda da bazen bu ekranla karşılaşabilirsiniz. Bu siz fark etmeden bilgisayarda hayatını sürdüren uygulamalar siz bilgisayarı kullandıkça kendi kendine güncellenir, büyür ve zaman içinde tahmin edemeyeceğiniz şekilde laptop’ınızda yer kaplamaya başlar. Başlangıç uygulamalarını şimdiye kadar hiç kontrol etmediyseniz, şimdi göz atmanın tam zamanı.

Windows Ayarları uygulamasını açarak başlangıç ​​uygulamalarını temizleyebilirsiniz. Ayarlar’ı açın, ardından “Başlangıç ​​uygulamaları” için hızlı bir arama yapın. Başlangıçta başlatılan uygulamaların bir listesini göreceksiniz (sürpriz!). Her uygulamanın yanındaki geçiş düğmeleri, onları etkinleştirmenize veya devre dışı bırakmanıza olanak tanır. Windows’un önyükleme sürelerini ne kadar etkilediğine dair bir tahmini bile var. 

RAM’i boşaltın

Görev Yöneticisi ile RAM’i boşaltmak bir yara bandıdır. Laptopunuzu nasıl hızlandırırsınız? Yavaşlama sebepleri ve çözüm yolları için bu rehberi inceleyin. ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir, ancak açtığınız uygulamaların bir nedenden dolayı açık olması muhtemeldir. Yine de, daha az bellek kullanan alternatif uygulamalar ararken veya bellek yükseltmesi planlarken bu yöntem işe yarayabilir.

Kullanılmayan uygulamaları silin

Zamanla dizüstü bilgisayarlarımıza birçok program ve uygulama indiririz ancak yalnızca bir avuç dolusu programı düzenli olarak kullanırız. Dahası, bilgisayarınız muhtemelen hiçbir zaman açmadığınız önceden yüklenmiş uygulamalarla birlikte gelmiştir. Yer açmak ve hızlı bir hız artışı sağlamak için dizüstü bilgisayarınızı bu kullanılmayan uygulamalardan kurtarın.

İnternet önbelleğini temizleyin

Sabit sürücünüzü tıkayan sinir bozucu dosyalar gibi, internet önbelleğinizde yer kaplayan ve dizüstü bilgisayarınızı yavaşlatan çok daha fazla gizli öğe vardır. Bunları düzenli olarak temizlemek, birkaç gigabaytlık depolama alanında yer açabilir ve bilgisayarınızı gözle görülür şekilde hızlandırabilir.