ÜST

Her Motosiklette Mutlaka Olması Gereken Aksesuarlar

Motosiklet aksesuarları belirli gruplar halinde toplayabiliriz. Motosiklet kıyafetlerinden ekipmanlarına kadar pek çok aksesuar, bu başlık altında değerlendirilebilir. Dolayısıyla her motosiklette mutlaka olması gereken aksesuarlar listesi oluştururken sınıflandırmaya gitmek gerekir. Aksesuarları incelemeye başlayalım.

Motosiklet Kıyafetleri

Söz konusu motosiklet kıyafetleri olunca paraya acımamanız gerekir çünkü motosiklet kıyafetleri güvenlik açısından hayati öneme sahiptir. Gerekirse motor bütçesinden çalın, ancak motosiklet aksesuarlarından en önemlisi olan “kıyafetler” kategorisinde ucuza kaçmayın.

  • Kask: Beyin, en kritik bölgemizdir. Kafa bölgesi ise motor kazalarında sıkça yaralanan bölgelerden birisidir. Başka bir deyişle vücudumuzun en iyi şekilde korumamız gereken parçasını beyin oluşturuyor. Kask, beynimizi ve kafa bölgesini korumak için oldukça ideal bir seçim olacaktır! Kafa bölgesini korumak önemliyken kasklar da aynı öneme sahip oluyor. Dolayısıyla doğru ürünü seçmeniz gerekmektedir. Renginden tasarımına, kullanılan malzemesinden dayanıklılığına kadar birçok faktöre dikkat ederek satın almanız gerekir. Rüzgârın kask içerisinde uğultu yaptığını unutmayın. Tercihlerinizi buna göre yapabilirsiniz.
  • Korumalı Eldiven: Olası kaza senaryosunda yere temas edecek ilk bölgelerden birisi de ellerimiz. Örneğin kuru bir zeminde 100 km/s hızla giderken yere düştüğünüzde asfalta olan sürtünmeden dolayı çıkan ısı 770 derecedir. Elinize 770 derecenin temas ettiğini düşünün. Bu durumda kas, deri, kemik kaybı yaşamak olası olacaktır. Bu kötü senaryonun çözümü için korumalı eldiven takılması şarttır. Hatta bazı modellerin içerisinde serçe parmağın kırılmaması için demir atel bulunur. Bu derece koruma oranı yüksek bir üründür. Kışlık ve yazlık olmak üzere iki çift eldiven satın alabilirsiniz. Parmaksız eldivenleri tercih etmeyin. Bu sadece elinizin bir bölümünü koruyacaktır. Bilek korumalı, parmak koruması tam olan, avuç alanı ekstra güçlendirilmiş modelleri tercih edebilirsiniz. Bazı eldivenler kumaştan üretilmiştir. Olası kaza durumunda bu eldivenler koruma noktasında yetersiz kalacaktır. Bu nedenle kalın plastik içeren modellere yönelmenizi öneriyoruz. İllaki kumaş türü tercih edecekseniz, dayanıklılığı ile ön plana çıkan “deri eldiven” modellerini tercih edin.
  • Korumalı Pantolon: Kullanılması zahmet içeren motosiklet aksesuarlarından birisidir. Günlük yaşamda tüm aksesuarlardan kurtulabilirsiniz ancak pantolon ile yolunuza devam etmek zorundasınız. Son zamanlarda bu yöndeki sıkıntıları görüp uygun ürünler üreten markalar ortaya çıktı fakat bu konuda hâlâ eksikliklerin olduğunu söyleyelim. Cordura pantolonlar, genelde eşofman görünümünde olurlar ve giyiminizi fazlasıyla kısıtlarlar. Güvenlik olarak da en iyi olduğunu söyleyemeyiz. Bu nedenle önermiyoruz. Deri pantolonlar, görsel olarak hoşunuza gidebilir. Koruma olarak hakiki deri modellerin oldukça iyi seviyede olduğunu söyleyebiliriz ancak yazın kullanılması sonucunda pişik olmanız olasıdır. Kışın kullanırken de her ne kadar rüzgârı içeri geçirmese de soğuğa karşı davetkâr olacağını hesaba katın. Kevlar pantolonlar, motosiklet kıyafetlerinde teknolojinin geldiği son nokta diyebiliriz. Günlük giyiminiz bozulmasın diyorsanız her türlü alternatifi sunan bir kumaş tipine sahiptir. Koruması da oldukça iyi durumdadır. Yaz aylarında kullanıldığında terletmez.
  • Korumalı Ceket: Hayat kurtarıcı motosiklet aksesuarlarından bir diğeri korumalı ceketlerdir. Kumaş tipi olarak yazlık ve kışlık kullanım şeklinde diğer kıyafetlere göre çok fazla farkı bulunmuyor. Bütçe ayırıp yazlık ve kışlık model tercihinde bulunmanız önerilir. Ceket fiyatları ise markalara göre değişiklik göstermektedir. İlgili ürünlerin dirseklerde iki, omuzlarda iki, sırt bölgesinde bir olmak üzere beş koruma unsuru barındırması gerekmektedir. İlgili korumaların CE onaylı olmasına özen gösteriniz. Açık renk olmasına özen gösterin. Şıklık elbette önemli ancak önceliğiniz trafikte diğer sürücülerin görmesini sağlamak olmalıdır. Reflektör kumaş içermesi gerekir. Bu sayede gece araç farlarında parlayacaktır.
  • Motosiklet Botu: Genel olarak motosiklet aksesuarları için fazla önemsenmeyen bir üründür ancak gerek şıklık, gerek konfor, gerekse de koruma açısından oldukça önemlidir. Motosiklet kazası sonrasında ayaklarından darbe almayan kişi sayısı oldukça azdır. Günlük kullanım için çok fazla pratik değildir fakat zahmetine katlandığınıza değecek bir üründür. Kısa bot yerine uzun ve korunaklı bir bot almanız daha iyi olacaktır. Arazide sürüş gerçekleştiriyorsanız arazi için özel olarak üretilmiş cross botları kullanmanız daha iyi olacaktır.

Motosiklet Ekipmanları

Motosiklet kıyafetleri konusunda bir eksiğimiz kalmadığına göre diğer motosiklet aksesuarlarına geçebiliriz. Motosiklet ekipmanlarına da birtakım harcamalar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Gelin, ilgili ekipmanları ve aksesuarları beraber inceleyelim.

  • Motosiklet Çantası: Üzerimizde onca kask, mont, eldiven varken bu eşyalar motorumuzu park ettiğimiz zaman bize yük olacaktır. Özellikle uzun yola çıkıldığında bu daha da önemli bir konudur. Çanta çeşitleri arasında doğru tercihte bulunmanız gerekmektedir. Arka çanta demirleri, birçok motosiklet için standart özellik olarak gelmektedir. Doğru boyut seçiminde bulunduğunuzda şehir içi kullanım için arka çanta modelleri uygun olacaktır. Yanlara doğru genişlik kazandıracakları için aynaların hizasını geçmemesine özen gösterin. Yan çantalar, tercih edilen bir diğer çanta modellerindendir. Arka çantada olduğu gibi genişlik kazandıracakları için ayna hizasında olmasına özen gösterin. Depo üstü çantalar, benzin deposu kapağı ile koltuk arasına sabitlenebilen çantalardır. Bu çantaların amacı yükün ağırlığını almaktan çok taşımaktır. Yapıldığı malzemesine göre de çantaları tercih edebilirsiniz. Burada kumaş çantalar, plastik çantalar, deri çantalar ve alüminyum çantalar ön plana çıkmaktadır.
  • Lastik: Aslında motorun ana bileşenlerinden birisi olduğu için aksesuar adı verilemez ancak lastiklerin motosiklet aksesuarı olarak kabul edildiğini biliyoruz. Motorunuzun kalitesi ne durumda olursa olsun mutlaka yüksek kaliteli lastik kullanmanız gerekir. Lastik boyu mutlaka motosikletinizle uyumlu olmalıdır. Arazide yumuşak lastikler işinize yaramayacaktır. Aynı şekilde asfaltta da dişli arazi lastikleri işinizi görmez. Dolayısıyla yol şartlarını da dikkate almanız gerekiyor. Lastik markasına da dikkat etmeniz önerilir çünkü kalite, markadan markaya göre değişiklik göstermektedir. Lastik hamurunun yumuşaklığını mutlaka kontrol edin. Lastik hamurunun fazlasıyla yumuşak olması iyi bir özellik sayılmaz. Toplum içerisinde bu yönde yanlış bir algı vardır. Dolayısıyla kullanım amacınıza uygun bir seçim yapmanız gerekiyor. Ayrıca lastiklerin belirli bir raf ömrü bulunur. Alacağınız lastiğin raf ömrünü tamamlamamış olması gerekiyor. Aksi halde yüksek performans alabilmeniz mümkün değildir.

  • Kilit: Motosikletlerin çalınma riski her zaman bulunuyor. Kilit alarak güvenlik önlemlerini artırabilirsiniz. Ülkemizde motosiklet hırsızlığının fazla olduğunu düşünürsek bulundurulması zorunlu olan aksesuarlardan birisi de kilitlerdir. Motosikletler için üretilen direksiyon kilitleri, oldukça etkisizdir. Yani hırsızlar tarafından kolayca çözülebilen bir yapıdadır. Motosikletinizi duvar, direk vb. sağlam bir yapıya kilitlemeniz önerilmektedir. Yeni nesil kilitler kullanabilirsiniz. Böylece motosikletin kaldırılıp çalınma riskini yok etmiş olursunuz.
  • Koruma Demiri: Bu aksesuara zararlı diyenler de olabilir ancak makul hızlarda gerçekleşecek kazalarda ayaklarınızı ve motorunuzu koruduğunu söyleyebiliriz. Riskleri göz önünde bulundurun ve motoru kullanma şeklinize göre bir koruma demiri edinin. Hazır satın alabileceğiniz gibi alanında uzmanlaşmış bir ustaya giderek istediğiniz özelliklere sahip koruma demiri yaptırabilirsiniz.