ÜST

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

O kuaför koltuğuna oturup, “Sadece uçlardaki kırıkları alalım.” dediğinize pişmansınız, değil mi? Evet, kuaförler makası çok seviyor ve önlerine lepiska saçlı biri oturduğunda kendilerine hakim olamıyorlar. Bu doğru. Ama sorununuz çözümsüz değil, bu da bir gerçek! Eskilerin klişe laflarından biriyle konuyu toparlamak gerekirse, saçınızın kökü sizde! Biraz sabır ve birkaç altın değerinde tüyo ile eski uzun saçlarınıza hızlıca kavuşmanız mümkün.

Onlara Nazik Davranın

Saç uzatmak, zaman isteyen uzun bir süreç. Bu süreçte hem olabildiğince sabırlı olmalı hem de saçlarınıza son derece nazik davranmalısınız. Malum, saç uçları kırıldığında hızlı uzayamaz. Zaten kestirdiğiniz için bu kadar mutsuzken biraz da kırıklar nedeniyle sorun yaşamak istemezsiniz, öyle değil mi? Bu nedenle, banyo sonrası fırçayı elinize alıp karışmış saçlarınızı, birinden intikam alırcasına hırpalayarak fırçalamayın. Mutlaka saç kremi kullanın ve havlu ile saçlarınızın ıslaklığını iyice aldıktan sonra onu tutamlara ayırın. Ne kadar çok tutama ayırır ve ne kadar ince tutamlar halince saçınızı açarsanız saça o kadar az zarar vermiş olursunuz. Eğer çok çabuk karışan, çok işlem görmüş, boyalı ve kalın telli saçlarınız varsa banyo sonrasında kuru saçlar için üretilmiş fön sularından sıkarak saçlarınızı tarayabilirsiniz. Banyo esnasında kullanacağınız saç kremini omega içerikli olanlardan seçerseniz saçlarınızın uzama süresini bir miktar daha hızlandırmış olursunuz.

Havlu ve Yastık Kılıfları Mercek Altında

Saçlarımızın bakımı ile ne kadar ilgilenirsek o kadar hızlı şekilde uzayacağını artık anladık. O halde, şimdi size hiç aklınıza gelmemiş olabileceğini düşündüğümüz bir bilgi aktaralım. Banyo sonrası saçlarınızı sardığınız havlu ya da her akşam kafanızı koyduğunuz yastık kılıfınız, sizce saçlarınıza iyi davranıyor mu? Saçlarınızın fazla elektriklenmesine, uçlarındaki kırıkların artmasına ve cansız görünmesine niteliksiz kumaşlarla teması sebep olmuştur belki de. Bunun bir sorun olarak hayatınızın orta yerinde dikilmesini istemiyorsanız saten yastık kılıfı ve bambu havlu edinerek sorunu hızlıca çözebilirsiniz. 

Şampuan ve Bakım Kremlerinizi Değiştirin

Markete girip rengini ya da şişesini beğendiğiniz herhangi bir şampuanı sepete atma devri bitti. Hedefe ulaşıncaya, yani saçınızın yine eskisi kadar uzadığını görünceye kadar şampuan seçiminize dikkat etmelisiniz. Onarıcı özelliği olan ürünlerden tercih etmeye özen gösterin. Yıpranmış saçlarınızı canlandıracak, formülünde organik içerikler barındıran, doğal vitaminler ve yağlarla zenginleştirilmiş şampuan ve kremler artık başınızın tacı olacak. Aynı özeni saç bakım maskeleri, serumları ve yağları için de göstermeniz gerekiyor. Unutmayın; saçı doğru şekilde beslemek, bu uğurda asla atlamamanız gereken tek şey!

İçeriğinde organik yağlar, vitaminler bulunan şampuanlarla yakınlaşacağınız bir döneme giriyorsunuz! 

Kesinlikle Yapmamanız Gerekenler

Hızlı saç uzatma konusunda yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil. Bir de asla yapmamanız gerekenlere göz atalım. Mesela sıcak su ile aldığınız uzun banyolara bir mola vermelisiniz. Saç diplerinde kan dolaşımını arttırarak saçlara canlılık vermek için hiç değilse son birkaç dakika, duşun soğuk tarafını açarak suyu bol bol saçınıza akıtın. Belki soğuk kış günleri için pek heveslendirici bir aktivite değil, ama kan dolaşımının artması saçlarının uzmasına destek olacaktır. Ayrıca sıcak su dışında her türlü ısıya da bir müddet ara vermelisiniz. Fön makinesi, düzleştirici ve maşalar rafa kalkıyor! Saçların incelmesine, yıpranmasına veya kırılmasına neden olabilecek her türlü uygulama, saç uzatma hızınıza sekte vuracağından belli bir süre boyunca doğal görünümünüzle barışmanız gerekiyor.

Aslında saç uzatma süreci bir nevi saç detoksu. Saça zarar veren her türlü işleme kısa bir mola vermelisiniz!

Bol Su Tüketimi

Evet, yine karşımıza çıktı. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme planını bu süreçte zaten benimsemiş olmalısınız. Protein bakımından zengin besinler ve vitamin içerikli yiyecekler rutin olarak tüketilmeli. Örneğin kan akışınızı düzenleyen E vitaminini, menülerinize dahil etmeye çalışmakla işe başlayabilirsiniz. Peki, hangi besinlerde var E vitamini? Badem, ıspanak, fındık, brokoli, pazı ve zeytin ilk akla gelenler… Bu gıdaları tüketmeye özen gösterirseniz çok hızlı sonuç alabilirsiniz. Bunun yanı sıra su tüketiminize de azami önem göstermelisiniz. Günde en az 2 litre su içerek hem vücudun nem ihtiyacını giderecek hem de saçlarınızın sadece hızlı değil, sağlıklı uzamasını da sağlayacaksınız.

Saçlarınızı uzatmaya çalışırken yapacağınız bu adımlarla daha sağlıklı, daha zinde ve enerjik olacaksınız.

Kafa Masajı ile Rahatlayın

Kan dolaşımını arttırmanın bir başka yolu da saç derisine masaj yapmak. Bunu ister duşta soğuk su ile saçlarınızı durularken yapabilir, isterseniz de kuru saçınıza herhangi bir zaman… 5 ya da 10 dakikanızı ayırarak uygulayabileceğiniz kafa masajı, günün yorgunluğunu da üzerinizden atmaya yardımcı olacaktır. Eğer kendinizi profesyonel ellere emanet etmek isterseniz kuru saça uygulanan bakım ürünlerinden birini de masaj esnasında saçlarınıza yedirebilirsiniz.

Doğal Maskeler Kullanın

Hepsiburada’da bulabileceğiniz sayısız saç bakım ürünü dışında evde kendi imkanlarınızla hazırlayabileceğiniz bazı doğal kürler de saçınızın uzamasına yardımcı olacaktır. Örneğin, elma sirkesi ile doğal bir canlılık ve sağlamlık sağlayabilirsiniz. Duştayken, durulama aşamasında 3-4 damla elma sirkesini saçlarınıza sürerseniz saç diplerinizin beslenmesini sağlarsınız. Daha parlak ve bakımlı bir görünüm için ise soğan kürünü deneyebilirsiniz. Haşladığınız soğanların suyunu soğuttuktan sonra saçlarınıza sürün. Ardından şampuan yapmadan sadece su ile durulayın. Haftada bir uygulayabileceğiniz bu işlem, saçlarınıza doğal yoldan bakım uygulayarak saçların hızlı uzamasına olanak tanıyacaktır.