ÜST
omega 3 içeren

İçeriğinde Zengin Omega 3 Barındıran 10 Yiyecek

Omega 3 çoklu doymamış yağ asitleridir ve gıdalar yoluyla vücuda alınması gerekir. Anne karnındaki dönemden itibaren yaşam boyunca omega 3 yağ asitleri vücudun ihtiyacı olmaya devam eder. Omega 3’ün faydaları oldukça fazladır. Omega 3 ne işe yarar diye soracak olursanız, başlıca faydalarını şu şekilde sayabiliriz: Büyüme ve gelişmeyi destekler, beyin gelişimi için faydalıdır, göz sağlığı için yararlıdır, kolestrolü ve trigliseridi düşürücü etkiye sahiptir, kalp sağlığını olumlu yönde etkiler, bağışıklığı kuvvetlendirir ve iyileşme sürecini hızlandırıcı etkisi vardır, tokluk süresini uzatır, iştah üzerinde dengeleyicidir, yağ yakımını kolaylaştırır, insülin seviyesini ve kan şekerini dengeler, cilt kanserine yakalanma riskini azaltır. Omega 3’ün vücuda faydaları ile ilgili fikir edindikten sonra, omega 3 içeren besinler hakkında da bilgi edinmek istediğinizi düşünüyoruz; çünkü omega 3 içeren yiyecekler ile beslenerek sağlığınıza olumlu katkılarda bulunabilirsiniz. O halde gelin, omega 3 bakımından zengin besinler nelerdir birlikte bakalım…

1.Balıklar ve deniz ürünleri

omega 3 içeren

Hangi besinlerde omega 3 var dendiğinde ilk akla gelenler balıklar ve deniz ürünleri oluyor. Balıklar arasında; yağlı balıklardan olan somon, uskumru, sardalya, hamsi, ringa, alabalık, ton balığı başı çekiyor. Karides, istiridye, havyar gibi deniz ürünleri de zengin omega 3 içeriyor.

2.Ispanak

Ispanak birçok faydasının yanında, omega 3 açısından da zengin yiyeceklerden biri. Bu nedenle mutlaka sofranızda yer vermeniz gereken sebzelerden diyebiliriz.

3.Ceviz

Ceviz, omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olmasıyla beyin sağlığı için çok faydalı. Ahsaf Kabuklu Ceviz alıp tüketerek sağlıklı beslenme yönünde önemli bir adım atabilirsiniz.

4.Kırmızı mercimek

Yine kırmızı mercimeğin de, içeriğinde bulunanlar nedeniyle vücuda birçok faydası var. Kırmızı mercimekte bol miktarda bulunan ve vücut için gerekli olanlardan biri de omega 3 yağ asitleri. Dolayısıyla sağlıklı beslenmek için sofranızda kırmızı mercimeğe de yer açmanızda fayda var.

Evinizde kırmızı mercimeğiniz bittiyse Reis 1 kg Kırmızı Mercimek Hepsiburada’da sizleri bekliyor!

5.Keten Tohumu ve keten tohumu yağı

omega 3 içeren

Omega 3 bakımından en zengin gıdalardan biri de keten tohumu ve keten tohumu yağı. Tabii ki keten tohumunun da tek faydası içeriğinde omega 3 bulunduruyor olması değil. Bu nedenle keten tohumu tüketmeyi de ihmal etmemenizi öneririz.

6.Chia tohumu

Chia tohumu da omega 3 içeren besinler arasında yer alıyor. Kalp ve göz sağlığı için çok faydalı olan chia tohumuna sofranızda yer vermeyi unutmayın!

7.Soya ve tofu

Soya ve soyadan yapılıp soya peyniri olarak da bilinen tofu, omega 3 içeren yiyecekler arasında yerini alıyor. Şimdiye kadar soya ve tofu tüketmediyseniz mutlaka denemelisiniz.

8.Barbunya

Barbunyanın da omega 3 bakımından zengin besinler içinde olduğunu biliyor muydunuz? Sağlıklı yaşam için sağlığa faydaları çok sayıda olan barbunyayı menülerinize dahil etmenizde fayda olacaktır.

omega 3 içeren

Yayla 2 kg Barbunya sepetinize eklenmeyi bekliyor.

9.Brüksel lahanası

Diğer faydalarıyla birlikte yüksek miktarda omega 3 bulunduran besinlerden biri de brüksel lahanası.

10.Hardal tohumu ve hardal yağı

Hardal tohumu ve yağı da omega 3 barındırıyor ve sağlığa pek çok faydası bulunuyor.