ÜST
ilk kez ev

İlk kez ev kiralayacaklara 9 öneri

Herhangi bir mülk kiraladığınızda, mülkün sahibi olmadığınız için her zaman daha dikkatli olmanız gerekir. Mülke herhangi bir zarar gelmemesini sağlamak önem arz etse de kiracı olarak yasal haklarınız konusunda da bilgili olmalısınız. İşte ilk kez ev kiralayacaklar için bazı ipuçları…

Mutlaka Ev Sahibi-Kiracı yasalarını araştırın

ilk kez ev

İlk kez ev kiralayacaksanız kiracı olarak haklarınızı ve sorumluluklarınızı anladığınızdan emin olmak için Ev Sahibi-Kiracı yasalarını araştırmak önemlidir. Bir evi kiralamadan önce haklarınızı iyice anladığınızdan emin olun.

Mülkü inceleyin

Su sistemini, klimayı, kapı ve pencere kilitlerini ve sıhhi tesisatı (tuvaletlerin sifonların düzgün çalıştığından emin olun) kontrol etmelisiniz. Mutlaka emlakçıya veya ev sahibine evle ilgili en son bakımın ne zaman yapıldığını sorun. Kış aylarında tesisat sorunları veya ısınma sorunları olan bir evi kiralamak istemezsiniz.

Kira sözleşmenizi dikkatlice okuyun

ilk kez ev

Kira sözleşmesi, evin kullanımı için sizinle ev sahibi arasında yapılan yasal bir sözleşmedir. Bir kiralama sözleşmesi, ev sahibi-kiracı yasalarında bulunmayan ekstra maddeler içerebilir, ancak kira sözleşmesi her iki tarafça imzalandığında sözleşmede bulunan maddeler yasal olarak bağlayıcıdır.

İlk kez ev kiralayacaksanız ve kira sözleşmesinin aleyhinize maddeler içerdiğinden endişe ediyorsanız (örneğin, ev sahibi her hafta mülk denetimi yaptırmanızı talep ediyorsa), bir hukuk danışmanına başvurabilir veya ev sahibi-kiracı ilişkilerinde uzmanlaşmış bir avukat tutabilirsiniz.

Mülkü tekrar inceleyin

Kira sözleşmesi kesinleştiğinde ve hem ev sahibi hem de kiracı tarafından kabul edildiğinde, evi tekrar görmeyi talep edebilirsiniz. Evdeyken fotoğraf çekin ve gördüğünüz her türlü hasarı belgeleyin.

Samsung Galaxy M22 128 gb’lık hafızası ile evin ilk halinin tüm fotoğraflarını rahatça saklamanızı sağlayacak. İncelemeyi unutmayın!

Duvara monte edilmiş bir televizyon ekranının duvarlarda neden olduğu küçük delikler görürseniz, fotoğrafını çekin ve bunu ev sahibinize yazılı olarak bildirin. Ev sahibiniz, siz taşınmadan önce hasarı onarabilir veya onaramayabilir. Ancak, eve taşınmadan önce ev sahibini bilgilendirmek önemlidir, aksi takdirde ev sahibi sizi hasarla suçlayabilir ve onarmak için depozitonuzdan kesebilir.

Kiranızı zamanında ödeyin

İlk kez ev kiraladığınızda, kiranızı zamanında ödemeniz gerekir. Kira, nakit veya bankadan para transferi ile ödenebilir. Paranızı takip edecek bir belge olmadığı için nakit ödeme yapmanız önerilmez. Nakit ödemeye karar verirseniz, tarihi ve nakdin miktarıyla ne için olduğunu gösteren bir makbuz istemelisiniz.

Kirayı yatırdığınıza dair ev sahibinizi e-posta veya kısa mesaj gibi yazılı olarak bilgilendirmek de ilk kez ev kiralayacaklar için oldukça önemli bir ipucu. Ev sahibinizin sizi kirayı zamanında ödememekle suçlamasını istemezsiniz.

Ev sahibinizle iyi bir ilişki kurun

Bu, ev sahibinizle en yakın arkadaş olmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Ancak sizden hoşnut olmayan bir ev sahibiyle de evinde oturduğunuz süre boyunca uğraşmak zor olabilir. Ev sahibinize karşı nazik ve saygılı olun. Mutlu bir ev sahibi, herhangi bir acil durum onarımına daha hızlı yanıt verebilir. Eğer ev sahibinizin mülklerini yöneten bir yöneticisi varsa ve onunla iletişim kuruyorsanız, yöneticisiyle iyi bir ilişki kurmayı deneyebilirsiniz.

Ev sahibiyle aranızdaki tüm iletişimi belgeleyin

E-postalar ve mesajlar, herhangi bir durumu belgelemenin en iyi yollarındandır. Ev sahibinizle iyi bir ilişkiniz olsa bile, her zaman işlerin kötüye gitmesi durumunda kendinizi korumak için gerekli adımları atmalısınız. Sözle söylenenleri mahkemede kanıtlamak zordur.

Komşularınızı tanıyın

Bu önemli bir ipucu gibi görünmeyebilir, ancak komşularınız değerli bilgi kaynakları olabilir. Komşunuz muhtemelen bölgeyi iyi biliyor ve size iyi bir dişçi, tamirci veya bir restoran önerebilir. Ayrıca komşunuz ev sahibinizi ve evin önceki kiracılarını tanıyor olabilir. İlk kez ev kiralayacaksanız ev sahibinizin kiracılarla olan geçmişini öğrenmek, özellikle de ev sahibi gerektiğinde mülkü onaramıyorsa, önemli olabilir.

Mülkün onarıma ihtiyacı varsa ev sahibinizle iletişime geçin

ilk kez ev

Kiracı olarak, evde bir şeylerin düzeltilmesi gerekiyorsa ev sahibinizi bilgilendirmek sizin sorumluluğunuzdadır. Ev sahibiyle iletişime geçmezseniz ve hasar zamanla daha da kötüleşirse, ev sahibine haber vermediğiniz için hasarın bir kısmından sorumlu olabilirsiniz. İlk kez ev kiralayacaksanız ve kaldığınız evden eşyalarınızı taşımaya ihtiyacınız varsa eşyalarınızı düzgün bir şekilde paketlemeniz de oldukça önemli. Karan Home Çift Oluklu Eşya Taşıma Kolisi ile tüm eşyalarınızı güvenle yeni evinize götürebilirsiniz.