ÜST

İnce detaylarıyla takım elbise giyimi için 10 öneri

Bir erkeği takım elbise kadar şık gösterebilecek bir şey yoktur diye düşünüyoruz. Erkek gardıroplarının vazgeçilmezi, hatta baş tacı, adeta bir sihirli değnek gibi…

Bir erkek iyi ve kaliteli bir seçimle kendini baştan sona yeniden yaratabilir. İster iş nedeniyle olsun isterse özel günler için, bu kıyafet asaletin ve şıklığın bir göstergesi. Yalnız her konuda olduğu gibi bu konuda da birtakım kurallar var ve siz bu kurallara uymazsanız şıklığın çok uzağına düşmüş olursunuz. Bunu hiçbirimiz istemeyiz. Eğer yeni bir takım alma niyetindeyseniz öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken şeyler var.  Gelin hep birlikte bu kurallara göz atalım…

Dikkat etmeniz gerekenler

takım elbise

  • Kaliteli kumaş seçin: Ölçüleriniz ne olursa olsun, seçtiğiniz model ne kadar farklı olursa olsun, takım elbiseyi gösteren kumaşıdır. Kaliteli bir kumaş olmazsa olmazlardandır.
  • Vücut ölçülerinizi öğrenin: Model ve kesimler arasında seçim yaparken beden ölçülerinizi ve fiziğinizi iyi tanımak doğru seçimler yapmanıza neden olur. 
  • Boy önemli: Her bir parça doğru uzunlukta olmalı. Örneğin ceketiniz kalçanızı kapatacak kadar uzun olmalı. Pantolon paçalarınız ise katlanacak kadar uzun, bileklerinizi ortada bırakacak kadar kısa olmamalı.
  •  Manşetler: Takım elbise için en önemli detay belki de ceketinizin kolundan dışarıya çıkan manşetlerdir. Bir kol düğmesi ile taçlandıracağınız bu manşetlerin uzunluğu ne kadar klas görüneceğinizle alakalı.

 

Şıklık deyince ilk akla gelen aksesuar elbette kol düğmesi. Kol düğmeleriniz sizin imzanız. Altınbaş Hanedan Kol Düğmesi gibi bir tercihle hem kendi tarzınızı yansıtabilir hem de takım elbisenize imzanızı atabilirsiniz.  

  • Vatka: Ceket içindeki vatkanın abartısız olması önemli. Vücut şeklinizi bozan bir vatka sizi komik duruma düşürebilir.
  • Terziye gidin: Eğer bütçe ayırabiliyorsanız, sizi özel dikilmiş bir takım tercih edin. Eğer hazır olarak bir takım aldıysanız, belki bir terzinin elinden geçmesi iyi olur. 
  •  Ayakkabı ve kemer: Takım elbise ne ile tamamlanır derseniz elbette ayakkabı ve kemerle deriz. Doğru ayakkabı seçimi oldukça önemli; ama ayakkabı rengiyle uyumlu bir kemer olmazsa olmaz.

Takım elbise giyimi için 10 öneri

1.Ceket oldukça önemli. İster iki düğmeli ister üç düğmeli bir model seçin eğer şık görünmek istiyorsanız; takımınız üç düğmeliyse orta düğmesi, çift düğmeliyse en yukarıdaki düğme göbek deliğinize gelmeli.

2. Ancak kravatınızı doğru bağlarsanız takım elbiseniz kendini gösterecektir. Kravat düğümünü kafanızın ölçüsüne göre ayarlamalısınız.

3. Eğer yelekli bir takım seçtiyseniz en alt düğme hep açık kalmalı.

4. Gömlek manşetlerinizle ceketiniz arasındaki uzunluk farkı en fazla 1.5 cm olmalı; yani  Kol düğmesi görünecek kadar

5. Oturduğunuzda bacaklarınızı göstermeyecek uzunlukta bir çorap seçin.

6. Takım elbise üzerine bağladığınız kravat, kemerinizin hemen üstünde bitmeli.

7. Paça boyu tam olarak ayakkabınızın üstünde bitmeli.

8. İnce yakalı bir model daha modern, geniş yakalı ise daha eski tarz bir görünüm sağlar.

9. Mendilsiz olmaz; ama siz mendilinizi mutlaka farklı bir desen ve kumaştan seçin.

10. Siyah takım özel günler içindir. Günlük olarak, kömür rengi ya da griyi tercih edin. 

Özel anların şıklığı takım elbise için olmazsa olmaz başka bir ayrıntı da kol saati. Sergio Tacchini kol saati izin verin sizin şıklığınızı tamamlasın.

Daha şık görünmenin bir başka yolu da cilt bakımından geçiyor. Işıldayan bir cilt ve takım elbisenin içinde sizi kimse tutamaz. Erkek cilt bakımı için tavsiyelerimiz “Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri yazımızda.