ÜST

Kar Raftingi Nasıl Yapılır? Kar Raftingi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yoğun bir iş yaşantısının ardından kişilerin özellikle dinlenmek için yapmış olduğu belli başlı aktivite türleri bulunur. Çoğunlukla aktivite çeşidi bakımından bakımından kişilerin hafta sonlarında veya tatil zamanlarında yapmış olduğu en önemli aktivitelerden bir tanesi, spor olmaktadır. Spor çeşitleri farklı farklı türlerde ve farklı yapılarda olduğundan dolayı kişilerin tercihlerine göre değişkenlik gösterebilir. Spor türü açısından kış sporları özellikle kış aylarını sevenler için en vazgeçilmez spor türleri arasında yer alır. Kış sporları denildiği zaman akla birçok farklı spor gelmiş olsa da, özellikle aktivite bakımından kışın yapılan aktiviteler arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesi, Kar Raftingi olmaktadır.

Kış aylarının en çok tercih edilen ve özellikle en çok bilinen spor türlerinden bir tanesi olan kar raftingi, yüksek tepelerde karın yoğun olduğu alanlarda çok daha fazla tercih edilir. Genellikle kanyon raftingleri ile benzer bir yapıya sahip olan bu rafting çeşidi, kış aylarının en çok tercih edilen spor türleri arasında yer alır. Adrenalin dolu bir macera arayanlar için oldukça eğlenceli bir seçenek olan Kar raftingi, adrenalin tutkunlarının en çok sevmiş olduğu ve en çok beğenmiş olduğu kış sporları arasında yer alır.

Kış aylarında buzlu nehirlerde ve karlı dağlar da yapılan bir macera sporu olan kar rafting, şişme bot içerisindeki ekip üyeleri tarafından küreklerle yönlendirilerek yapılan bir spor türüdür. Kar ve buza karşı mücadele gerektiren bir aktivite olan rafting, adrenalin tutkunları için en gözde etkinlikler arasında yer alır. Dünya çapında yaygın bir şekilde kullanılmış olan birçok farklı etkinlik türü bulunsa da, özellikle kar rafting etkinlikleri en gözde etkinlikler arasında yer alır.

Kar Raftingi Nasıl Yapılır?

Buzlu nehir ve dağlarda yapıldığı için özel olarak tasarlanmış botlar kullanılmış olan kar raftingi, diğer rafting türüne göre daha farklı bir yapıya sahiptir. Normal raftinglerde suyun akış hızı ve ivme oranına göre bot kendi halinde akarsu boyunca gidebilir. Fakat kar raftingi de yönlendirmeler ve kar yapısına uygun bir şekilde küreklerle ile birlikte donmuş sulara karşı konulur. Normal rafting botlarına göre daha dayanıklı ve kara karşı dirençli bir şekilde üretilmiş olan kar rafting botlari, en dayanıklı bot çeşitleri arasında yer alır. Kar rafting ekibi genellikle dört ila sekiz kişiden oluşan bir ekiptir. Bu ekiplerin her üyesi botun hareket etmesi için gerekli olan kürekleri kullanarak botun hangi yöne ilerlemesi gerektiğine yön verebilir. Ekip lideri botun hareket yönünü kontrol ederek, diğer ekip üyelerine komut verebilir.

 

Kar raftingi sırasında ekip üyeleri sürekli olarak botu yönlendirmek için çaba sarf etmektedir. Bunun en temel nedenlerinden bir tanesi botun herhangi bir şekilde farklı kenarlara kaymasını önlemek ve düzenli bir şekilde aşağı doğru kaymasını sağlamaktır. Buz ve karlı mücadelede botun kontrolünü kaybetmemek için yapılan bu manevralar, sorunsuz bir şekilde aktivite yapmanızı sağlar. Rafting yaparken profesyonel rehberlerle birlikte çalışmak oldukça önemlidir. Bu sayede yönlendirmeler düzgün bir şekilde yapılarak, bot sorunsuz bir şekilde aşağıya doğru iniş yapabilir.

Kar Raftingi Ne Zaman Yapılır?

Kar raftingi denildiği zaman genellikle soğuk iklimler büyük bir heyecan içerisinde beklenir. Kış aylarında ülke geneline bakıldığında birçok yüksek farklı alan bulunabilir. Fakat bu alanların geneline bakıldığı zaman diğer rafting çeşitlerine göre güvenli olması gerekir. Kar raftingi için ne zaman yapıldığı konusunda birçok kişi farklı zamanları tercih etmiş olsa da, kış aylarını beklemek daha önemlidir. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında yoğun kar yağışı olması sebebiyle düzenli olarak kar raftingi yapılmayabilir. Fakat bu aylardan sonra, yani Şubat sonu ve Mart başı aylarında yüksek tepelerde halen daha kar olduğundan dolayı yumuşak yapıya sahip olan kar alanında rafting yapılabilir. Rafting için özellikle tercih edebileceğiniz birçok farklı alan bulunur. Yüksek tepelere ve kolay ulaşımın sağlanabileceği karlı alanları tercih ederseniz daha rahat bir şekilde rafting yapabilirsiniz.

Kar rafting konusunda belli bir zaman dilimi belirlemek istiyorsanız, özellikle yumuşak karların olduğu zamanları tercih edebilirsiniz. Kar yağışının olmadığı ve yumuşak karın olduğu zamanlarda güvenli bir şekilde rafting yapabilirsiniz. Özellikle zaman açısından Kasım aylarında ekipman almaya başlarsanız, Aralık ayından itibaren eğlenceli bir şekilde kar rafting yapabilirsiniz. Hesaplı ve güvenilir alışverişin adresi olan Hepsiburada sitesi üzerinden Efsane Kasım indirimlerinden yararlanarak, rafting için ekipman sağlayabilirsiniz.

Kar Raftingi Yapılabilecek Yerler

Ülke geneline bakıldığı zaman kar raftingi yapılabilecek birçok farklı yer bulunur. Genellikle Doğu Anadolu ve Kuzeydoğu Anadolu kısımlarında yüksek alanlar bulunduğu için daha rahat ve daha konforlu bir şekilde kar raftingi yapılabilir. Türkiye genelinde kar raftingi yapmak istemiyorsanız, yurt dışından gidilebilecek birçok farklı ülke bulunur. İskandinavya, Alaska ve Kanada gibi Kuzey ülkelerini tercih ederseniz, aynı şekilde eğlenceli bir rafting yapabilirsiniz. Buzulların ve soğuğun birleşmesi ile birlikte kar raftingi yapabilme imkanınız vardır. Eğer ki uzak bir yere gitmeyi düşünmüyorsanız yüksek tepelerde bulunan dağlardan kar raftingi aktivitesi planı yapabilirsiniz.

Kar Rafting Ekipmanları Nelerdir?

Kış sporları arasında özellikle son dönemlerde yaygın bir şekilde tercih edilmiş olan birçok farklı spor bulunsa da, en çok tercih edilen kış sporlarından bir tanesi, kar raftingi olmaktadır. Bu spor dalı eğlence ve adrenalin üzerine kurulmuş olduğu için birçok kişinin beğenmiş olduğu spor dalları arasında yer alır. Kar raftingi yaparken kullanım sağlamış olduğunuz birçok farklı ekipman bulunur. Bu ekipmanlar ile birlikte daha güvenli ve daha konforlu bir şekilde rafting yapabilirsiniz. Kar rafting ekipmanları arasında en önemli ekipmanlar, kask ve yelek olmaktadır. Vücudunuzun ve kafanızın herhangi bir şekilde darbe almasını önlemek için yapılmış olan bu iki ekipman, en önemli ve en gerekli ekipman türleri arasında yer alır. Genellikle kişilerin yaygın bir şekilde tercih etmiş olduğu farklı farklı ekipmanlar bulunsa da kar rafting için mutlaka ve mutlaka kışlık kıyafetler tercih etmenizde fayda vardır.

Soğuk kış aylarında yapmış olduğunuz bu spor türü, diğer spor çeşitlerine göre daha soğuk bir ortamda yapılır. Termal kıyafetler ve termal eldivenler ile birlikte daha eğlenceli bir rafting sporu yapabilirsiniz. Genellikle kar rafting ekipmanları açısından önemli olan bir diğer ekipman türü ise, bot olmaktadır. Yüksek bir tepeden aşağıya doğru kayarken rafting botu içerisinde sabit olabilmeniz için ayaklarınızdan ve ellerinizden kuvvet almanızda fayda vardır. Hareket açısından herhangi bir sorun yaşamamak ve kar üzerinden rahat hareket edebilmek için ayaklarınızda sağlam ve dayanıklı botların olması gerekir. Kaliteli ve dayanıklı bir bot tercihi yaparak kar üzerinde daha rahat bir şekilde ilerleme sağlayabilirsiniz yüksek tepelere tırmanırken veyahut tepeden aşağıya indikten sonra zemininde kara basarken, rahat hareket etmek istiyorsanız kışlık botlar tercih edebilirsiniz.

Rafting yaparken ihtiyacınız olan ekipmanları Hepsiburada sitesi üzerinden Efsane indirimler ile birlikte satın alabilirsiniz. Yaklaşmış olan pek çok indirim ile birlikte, uygun fiyatlı ve kullanışlı Kar Rafting ekipmanlarını, Black Friday kampanyası ile Hepsiburada sitesi üzerinden göz atabilirsiniz.