ÜST

Kas Gevşeticilerin İşlevleri ve Faydaları

Düzenli olarak spor yapmak bedenin fiziksel ve zihinsel sağlığı bakımından büyük önem taşıyor. Bazen yoğun antrenmanlar ve fiziksel aktiviteler sonucu kaslar gerginleşiyor ve olduğundan daha fazla stres altına giriyor. Böyle anlarda kas gevşeticilerin kullanımı, spor yapanlar ve egzersiz yapanlar için önem arz ediyor. Kas gevşeticiler, kasların rahatlamasına, serbest kalmasına ve gevşemesine yardımcı olan ürünler olarak sıklıkla tercih ediliyor. 

Farklı formlarda bulunabilen kas gevşetici çeşitleri, sporcunun fiziksel performansını artırmak, sakatlık riskini azaltmak ve antrenman sonrası iyileşmesini desteklemek gibi birçok fayda sağlıyor. O nedenle spor ile ilgilenen veya hayatı çok yoğun olan insanlara kas gevşetici tüketmeleri öneriliyor. Biz de hem spor yapanlara hem de egzersiz yapanlara yönelik kas gevşeticilerin işlevlerini ve faydalarını sunuyoruz. Sporsal aktivitelerinizi daha verimli ve keyifli olmasını sağlamak üzere kas gevşeticileri nasıl kullanabileceğinizi bilmelisiniz!

Spor Sonrası Kas Ağrısı Neden Olur?

Spor sonrası meydana gelen kas ağrısı, kaslarda mikroskobik hasar veya iltihaplanma sonucu ortaya çıkıyor. Yorulan kaslar, fiziksel aktivite esnasında zorlanıyor ve yıpranmaya başlıyor. Özellikle de yoğun ya da yeni bir egzersiz programına başlayan bireylerin sporsal aktivitelerinin yoğunluğu artış gösterdiğinde kaslar kötü bir biçimde kendini gösteriyor. 

Daha sonra bu zorlanmaya tepki olarak mikroskobik düzeyde hasar alarak iltihaplanıyor. Bu da kas ağrısına sebebiyet veriyor. Aşağıda yer alan spor sonrası kas ağrısının ana nedenlerine bakıldığında tüm kas ağrılarından kurtulmanız mümkün oluyor. Bunlar: 

  • Egzersizle ilgili mikroskobik hasar sonucunda kas ağrıları oluşabiliyor. Yoğun veya yeniden başlanan bir spor programı kaslara ekstra stres veriyor. Bu da mikroskobik düzeyde hasar oluşmasına neden oluyor. Söz konusu hasar ise kas ağrısına neden oluyor. Özellikle direnç antrenmanı ya da aşırı esneme gibi yoğun fiziksel aktiviteler akabinde kas ağrısı daha fazla görülüyor. 
  • Yoğun egzersiz sırasında da kaslarda laktik asit birikimi meydana geliyor. Laktik asit de kaslarda biriken ve kas ağrısına yol açan bir bileşen olarak biliniyor. O sebeple kontrollü bir biçimde spor veya egzersiz yapılması tavsiye ediliyor. 
  • Fiziksel aktivite ve egzersiz akabinde kaslarda iltihaplanmalar oluşmaya başlıyor. İltihaplanmalar ise kaslarda hem şişme hem de ağrıya neden oluyor. 
  • Egzersiz ve spor yapıldıktan sonra kaslar gergin bir durum söz konusu oluyor. Bu da kısa bir süre sonra kas ağrısının oluşmasına yol açıyor. 
  • Uzun süreli veya yoğun fiziksel aktivite sonrasında kaslar çok ciddi şekilde yoruluyor. Bu durum da kas ağrısının meydana gelmesine zemin hazırlıyor. 
  • Bazı bireylerde de genetik olarak spor sonrası kas ağrısı görülüyor. 

Egzersiz ve spor sonrası oluşan kas ağrısı kendiliğinden iyileşebilen bir durum olsa da bazen ağrı yaşam kalitesini düşürebiliyor. Birkaç gün içinde azalmasını veya tamamen kaybolmasını beklemek yerine tedavi yöntemleri tercih edilebiliyor. Özellikle şiddetli veya uzun süreli kas ağrısı varsa bir uzmandan yardım almak daha doğru oluyor. Bunun dışında kas gevşeticilerden yardım almak hem pratik hem de iyi bir tedavi oluyor. 

Kas Gevşeticilerin İşlevleri ve Faydaları 

Spor ve egzersiz yapanlar için kas gevşetici kullanımı, kasların rahatlamasına yardımcı oluyor. Kas gevşeticilerin, sporcuların performansını artırmak, spor sonrası kas ağrısını azaltmak, kas yaralanmalarını önlemek ve kasların daha hızlı iyileşmesini sağlamak gibi daha pek çok faydası bulunuyor. Diğer faydaları arasında aşağıdakiler sayılabiliyor: 

Kas Gevşetme

Egzersiz sonrasında kaslar genellikle hem gergin hem de sıkı oluyor. Kas gevşeticiler ise kaslardaki gerilimi azaltarak kasların daha konforlu ve rahat olmasına imkan tanıyor. Bu, spor sonrası kaslarda oluşan gerginliği büyük ölçüde azaltıyor. Bu yönüyle de kasların daha hızlı bir şekilde normale dönmesine olanak veriyor. 

Kas Ağrısını Azaltma

Yoğun yapılan egzersiz sonrasında ortaya çıkan kas ağrısı, sporcuların performansının düşmesine neden olabilir. Devreye giren kas gevşeticiler sayesinde ise spor sonrası kas ağrıları büyük ölçüde azalıyor. Bununla beraber daha hızlı bir iyileşme süreci görülüyor. Özellikle uzun süreli yapılan ya da yorucu geçen egzersizler sonrasında kas ağrısını hafifletmek için kas gevşeticiler büyük yardımcı oluyor. 

Kan Dolaşımını Artırma

Kas gevşeticilerin düzenli ve doğru oranda kullanımı kan dolaşımını artırıyor. Kan dolaşımının artması ise kaslara daha fazla oksijen ve besin taşınmasına olanak tanıyor. Bu sayede gevşeticiler  kasların daha hızlı ve konforlu iyileşmesini destekliyor. 

Sakinleştirici Etki

Kas gevşetici kullanımın son derece rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi de bulunuyor. Özellikle spor sonrası için kas gevşetici stresi azaltıyor. Bununla beraber zihni rahatlatma görevi de üstleniyor. Bu da sporcuların iyileşme sürecini büyük ölçüde destekliyor. Zihinsel olarak daha rahat, konforlu ve dengeli olmaya olanak tanıyor. 

Esnekliği Arttırma

Kas gevşeticilerin bir etkisi de karın kaslarını esnetme üzerine oluyor. Esnek kaslar ise sporcuların performansını artırma ve spor sırasında yaralanma riskini minimize ediyor. Kas gevşeticiler, kasları daha esnek hale getirerek, sporcuların daha verimli ve iyi bir şekilde hareket etmelerini mümkün kılıyor. 

Yaralanma Riskini Azaltma

Uzun süreli ya da yorucu spor aktiviteleri yapmak da kas yaralanmalarına yol açıyor. Kas gevşeticiler ise kasların daha konforlu, rahat ve gevşek olmasını sağlayarak yaralanma ihtimalini en aza indiriyor. Bununla beraber, kasların daha hızlı iyileşmesini destek olarak sporcuların yaralanma sonrası dönemde daha hızlı şekilde toparlanmalarına olanak tanıyor. 

Spor Yapanlar Kas Gevşeticileri Ne Zaman Kullanmalı?

Egzersiz ve spor ile sık sık ilgilenen bireyler için kas gevşeticiler, antrenman sonrası kasları rahatlatmak, esnetmek, gevşetmek ve iyileştirmek için büyük bir katkıda bulunuyor. Kas gevşeticilerin belirli aralıklarla ve ideal dozda kullanılması ise büyük önem taşıyor. Bu gevşeticiler, antrenman sonrası kullanılmaları gereken ilaçlar olarak geçiyor. Antrenman sonrası, kaslar genelde gerilmiş ve yorgun halde oluyor. Bu sebeple, gevşeticileri bu dönemde kullanmak son derece etkili oluyor. Her kas gevşetici türünün kendine özgü kullanım talimatları bulunuyor. O nedenle dozajı takip etmek son derece önemli oluyor. Genellikle, kullanım talimatlarına uyarak doğru miktarı kullanmanız tavsiye ediliyor. Aşırı kullanım veya yanlış dozda kullanım olumsuz etkilerle sonuçlanıyor. Bunun dışında kas gevşeticiler, çeşitli formlarda üretiliyor. Örneğin krem, jel, sprey, banyo tuzları veya masaj yağları üretilebiliyor. Bu doğrultuda gevşeticinin  doğru uygulama yöntemini ve kullanım talimatlarını takip etmek önem taşıyor. 

Kas gevşetici kullanımı ile hangi kas gruplarını hedeflediğinizi belirlemeniz de önem taşıyor.  Bunun dışında kas gevşeticileri uygularken ilgili bölgelere dikkat etmek gerekiyor. Mesela, belirli bir bölgedeki kasları rahatlatmak için yerel olarak uygulanan bir kas gevşetici kullanabilirsiniz. Kas gevşeticileri genelde masaj ile birlikte kullanmanız tavsiye ediliyor. Ürünü cildinize uygularken, nazik bir şekilde masaj yapmalı ve cildinize iyice emilmesini sağlayabilirsiniz. Kas gevşeticiler genelde belirli talimatları içeriyor. Bu nedenle kullanım talimatlarını dikkatlice okumanız ve uygulamanız öneriliyor. Mesela, ürünü kullanmadan önce cildinizi temizlemeniz istenebildiği gibi belli bir süre beklemek de gerekebiliyor. Söz konusu durumları bir uzmana danışarak uygulamak daha iyi bir fikir olarak görülüyor.