ÜST
snowboard

Kayak mı snowboard mu?

Kayak ve snowboard popüler kış sporları arasında yer alıyor. Özellikle yeni başlayacaklar için hangisini tercih edecekleri aslında birden çok etkene bağlı. Bu yazımızda kayak ve snowboard’u farklı açılardan inceleyeceğiz.

Yazımızı okuduktan sonra kayak mı yoksa snowboard mu yapmak istediğinize daha kolay karar vereceksiniz…

Kayak ve Snowboard

snowboard

Kayak, başlangıçta öğrenmesi genellikle kolay, ancak ustalaşması daha zor olan bir kış spordur. Snowboard öğrenmek ise daha zordur ama ileri seviyeye ulaşmak daha kolaydır. Bu kuralın istisnaları olsa da bu gelişim adımları genellikle çoğu kişi için geçerlidir ve bunu kış sporu seçiminizi belirlerken kullanabilirsiniz.

Genel olarak, insanlar kayak yaparken ayakları ayrı olduğu için kayak yapmayı daha kolay bulurlar ve daha doğal hissederler. Buna karşılık, bir snowboard’da her iki ayak da tahtaya bağlanır ve birçok insan için doğal olmayan bir eğimle yüz yüze kalırsınız.

Yukarıda bahsedilen hususlar, ileri bir seviyeye ulaşmadaki zorluğu da etkileyecektir. İlk başta daha doğal olsa da iki ayağı aynı anda hareket ettirmek zor olabileceğinden, kayakta ayaklarınızı ayırmak ileri dönüşleri öğrenmeyi zorlaştırabilir. Snowboardcular bu sorunu yaşamazlar, bu da ileri dönüşlerde ilerlemeyi kolaylaştırabilir.

Kayak ve Snowboard Arasındaki Diğer Farklar

  • Vücut pozisyonu

Kayak: Her iki bacak birbirinden bağımsız hareket ettiğinden ve vücudunuz ayaklarınızla aynı yöne bakacak şekilde ilerlediğiniz için kayak yapmaya alışmak çok daha kolaydır. Önünüze bakmanız ayrıca önünüzdeki yokuşu bir snowboardcuya göre çok daha iyi görmenizi sağlar.

Snowboard: Her iki ayağın da tek bir tahtaya bağlı olması ilk başta rahatsız edici olabilir ve alışmak biraz zaman alabilir, özellikle de ayaklarınızın baktığı yöne 90 derecelik bir açıyla ilerlediğinizi hesaba kattığınızda. Ayrıca, bir snowboard üzerindeyken yüzünüzün yokuşa bakmayacağını ve bunun da çevrenizden haberdar olmanızı zorlaştırabileceğini unutmamak önemlidir.

  • Yaralanmalar

Kayak: Ayaklarınızın ayrı olması düşmeyi zorlaştırsa da bükülme hareketlerinden kaynaklanan yaralanma riskini de artırabilir. Kayak ayrıca dizlerinizi snowboard’a göre daha fazla zorlayabilir.

Snowboard: Her iki ayağın da tahtaya bağlı olması, snowboardcuların başlangıç ​​aşamasında kayakçılardan daha fazla yaralanma yaşaması anlamına gelir. Snowboardcular için en yaygın yaralanmalar bilek, omuz ve ayak bileği yaralanmalarıdır.

  • Giyim

Botların dışında, genellikle kayak ve snowboard için aynı giysiler giyilebilir. Sizi hava şartlarından koruyan bir cekete, bir pantolona, eldivenlere ve sıcak tutan termal çoraplara ihtiyacınız olacak.

  • Yamaçlar

Kayak: Kayak ekipmanınızı yokuşlardan çıkarmak zor olabilir, çünkü iki kayakla birlikte iki kayak batonu taşımanız gerekir. Kayak botları ise deneyimli kayakçılar için bile yürümeyi zorlaştırabilir.

Head Ambition R Unisex Kayak Turuncu+Sp 10 Gw Bağlaması-316439 başlangıç seviyesi ve orta düzey kayak tecrübesine sahip kullanıcıları memnun edebilir. Karar vermeden önce mutlaka bu ekipmanları incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Snowboard: Taşımanız gereken tek şey snowboard’unuzdur. Ayrıca snowboard botları kayak botlarından çok normal botlara yakındır ve bu da etrafta dolaşmayı kolaylaştıracaktır.

Lib Tech Skate Banana Snowboard, snowboard tercih edecekler için önerebileceğimiz bir ekipman.

Dikkate Alınması Gereken Diğer Noktalar

snowboard

Kayak batonları, düz araziyi geçmeye çalışırken çok kullanışlıdır. Snowboardcular yalnızca yerçekimine güvenirler ve düz zeminde hareket etmeye devam etmek için bir ayaklarını bağlamalardan ayırmaları gerekir.

İkisi arasında bir seçim yapmadan önce hangi sporları denediğinizi ve bu deneyimin size yardımcı olup olmayacağını düşünün. Daha önce kaykay veya longboard deneyimi olan kişiler, snowboard’u kayak yapmaktan daha doğal ve eğlenceli bulabilirler. Arkadaşlarınız ve aileniz hangi kış sporunu yapıyor? Kayakçılar ve snowboardcular yamaçlara birlikte çıkabilseler de, arkadaşlarınızla aynı sporu yaparsanız, onların deneyimlerini gelişiminize yardımcı olmaları için kullanabilirsiniz.

Ve tüm bunlar arasında en önemli şey sadece kişisel tercihiniz olabilir. Kayakla pistte hızlanmak gibi bir hedefiniz mi var, yoksa snowboard yapıp rampalardan atlamak mı istiyorsunuz? Hangisini seçerseniz seçin, harika zaman geçireceğinizden emin olabilirsiniz!