ÜST

Keşiflerin Arkasındaki İsimler: Ünlü Denizciler

Tarih, her anlamda hem ülkeler için hem de kişiler için çok önemlidir. Genellikle birçok kişi tarihe olan merakından dolayı farklı yerlerde ve farklı ülkelerde gezintiler ortaya koymuş olabilir. Tarihi araştıran kişilerin özellikle en çok dikkat etmiş olduğu durumlardan bir tanesi, keşif planları yapmaktır. Geçmiş nesilden bu zamana kadar gelmiş olan birçok farklı tarihi yapı ve tarihi olay bulunur. Kişilerin bu tarihi yapıları ve olayları araştırmasının ardından ortaya ilgi çekici sonuçlar çıkabilir. Geçmiş dönemden bu zaman kadar aynı şekilde gelmiş olan birçok farklı olay bulunsa da, denizcilerin yapmış olduğu keşifler büyük bir heyecan ile merak edilmektedir.

Denizcilerin keşif için yapmış olduğu birçok farklı gezinti ve rota bulunur. Bu rotalar sonucunda dünya üzerinde bilinmeyen ve daha önce görülmemiş olan yerler keşfedilebilir. Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesi ile birlikte, her zaman farklı olaylar ve farklı kara parçaları ortaya çıkmaktadır. Çok eski zamanlardan bu zamana kadar, dünya üzerinde yaşamış olan insanların keşfetmiş olduğu ilginç yerler bulunur. Günümüzde bu yerlerde yerleşimlerin olması ile birlikte, keşfedilmemiş olan bir kara parçası bulunmamaktadır fakat tarihi olaylara bakıldığında, birçok ünlü denizci farklı farklı yerler keşfetmiştir. Bu denizcilerin en büyük özelliklerinden bir tanesi, meraklı olmalarıdır. Denizcilerin keşif amaçlı olarak çıkmış olduğu rotalarda farklı yerler keşfetmesi, günümüzde çok önemli bir yere sahiptir.

Eski zamanlarda ünlü denizcilerin yapmış olduğu keşifleri daha yakından inceleyebilirsiniz. Bu sayede denizciler hakkında ve yapmış oldukları ilginç keşifler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Erik Thorvaldsson-Grönland

Tarihi açıdan bakıldığı zaman en eski kâşiflerden bir tanesi Norveçli Erik Thorvaldsson olmaktadır. Eski zamanlardan bu zaman en ünlü denizli olarak bilinen Erik Thorvaldsson,Grönland’daki ilk yerleşimi kurduğu bilinir. Genellikle isim olarak birçok kişi Kızıl Erik olarak bilmiş olsa da, asıl ismi olarak Erik Thorvaldsson denir. Saç ve sakal renginden dolayı birçok kişinin kızıl olarak adlandırmış olduğu Erik Thorvaldsson, yapmış olduğu büyük keşif ile birlikte, en gözde kâşifler arasında yer alır. 

Grönland, şimdiki zamana bakıldığı zaman dünya genelinde özellikle en önemli yerler arasında bulunur. Dünyanın uç noktası olarak bilinmiş olan Grönland, Erik Thorvaldsson tarafından sürgün yemiş olduğu zamanlarda keşfedilmiştir. Kaynaklardan alınan bilgilere bakıldığı zaman, 982 yıllarında bu keşfi yapan Erik Thorvaldsson, dönemin en önemli yerlerinden bir tanesini yaşam alanı olarak keşfetmiştir.

Sürgün edilmiş olduğu dönemlerde açık denizlere doğru açılan Erik Thorvaldsson, Grönland keşfinin ardından uzun bir süre orada kalmıştır. Yaşam şartlarının zor olması ile birlikte, sıkıntılı bir yaşantı geçirmiş olan Erik Thorvaldsson, sürgün süresinin dolması ile birlikte ülkesine geri dönmüştür. Grönland hakkında yaymış olduğu hikayeler ile birlikte, İzlanda’da bulunan kişileri Grönland’a gitmeye ikna etmeyi başarmıştır.

O dönemlerde gemi ile yolculuğa çıkmak büyük oranda tehlikeli olmuştur fakat Erik Thorvaldsson birçok sömürgeci ile birlikte Grönland’a tekrardan gitmeyi başarmıştır. Tarihi bilgilere göre yaklaşık olarak 25 gemi ile yola çıkmış olan Erik Thorvaldsson, 11 geminin denizde kaybolması ile Grönland’a 14 gemi ile ulaşım sağlamıştır. 

Marco Polo-Çin

İtalyan gezgin denildiği zaman akla ilk gelen kişilerden bir tanesi, Marco Polo olmaktadır. Geçmiş zamanın en çok beğenilen kişileri arasında yer alan Marco Polo, tüm zamanların en büyük keşiflerinden bir tanesine imza atmıştır. Çocukluk zamanlarında babası ile birlikte Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde ticaret işleri ile uğraşan Marco Polo, zaman geçtikçe ticaret konusunda ilerleme kat etmiştir. Babası ve amcası ile birlikte uzun bir seyahate başlayacak olan Marco Polo, Asya kıtasına doğru 24 yıl sürecek olan bir seyahate adım atmıştır. 

Ticaret açısından önemli adımlar atmış olan Marco Polo, bu dönemlerde Uzak Doğu ticareti ile birlikte parası olan kişilerin mallarının daha kolay satılması için yola çıkmıştır. Günümüzde bakıldığı zaman bu olayın birçok farklı terimi bulunsa da, ekonomi ve finansal açıdan uzman olan kişilere göre şimdiki zamanlarda, risk sermayesi olarak adlandırılabildiği söylenir. 1271 yılları arasında ticaret açısından ve keşif açısından Asya kıtasını dolaşmaya başlayan Marco Polo, birbirinden farklı yerleri keşfetmiştir. Anadolu’yu, İran’ı, Mezopotamya’yı, Pamir Dağları’nı, Türkistan’ı ve Çin’i dolaşmış olan Marco Polo, en önemli keşiflere imza atmış olan kişiler arasında yer alır.

Moğol İmparatorluğunun Kağanı olarak bilinen Kubilay Han’ın görevinde olan Marco Polo, bu yerleri gezerken keşif ve görev uğruna birçok yol kat etmiştir. Kubilay Han’ın vermiş olduğu görev ile birlikte, 17 yıl boyunca doğu ülkelerinde görev yapmıştır.

Bartolomeu Dias-Ümit Burnu

Keşif gezilerine hayatını adamış olan denizcilerden bir tanesi, Bartolomeu Dias olmaktadır. Tarihi açıdan bakıldığı zaman, önemli yerlerin keşfinde ön planda olan Bartolomeu Dias, Ümit Burnu keşfinin ardından tarihe adını yazdırmıştır. Deniz yolu keşfi için dönemin hükümdarı tarafından görevlendirilmiş olan Bartolomeu Dias, Afrika kıtasının en uç kısmına gitme görevini almıştır. Bu görev içerisinde uç kısmı dolaşmak ve mümkünatı var ise Hindistan’a kadar giderek bir deniz yolu keşfedilmesidir.

Kendisine verilmiş olan 3 gemi ile yola çıkan Bartolomeu Dias, şiddetli hava şartları ve zorlu yol rotasına rağmen kıta üzerinde farklı yerler keşfetmeye başlamıştır. Gitmiş olduğu kıyılarda Portekiz devletine ait olan bayrakları diken Bartolomeu Dias, geri dönüş yolunda 70 yıldır aranmış olan Afrika’yı dolaşarak Hindistan’a açılan yolun keşfini bulmuştur. Bartolomeu Dias’ın keşfetmiş olduğu bu yol, aslında Ümit Burnu olarak bilinmiştir. 

Kristof Kolomb-Amerika(San Salvador)

Dünya üzerinde gelmiş geçmiş en önemli keşiflerden ve kâşiflerden bir tanesi, Kristof Kolomb olmaktadır. Tarihi açıdan bakıldığında en önemli ve en değerli kıtalardan bir tanesini bulan Kristof Kolomb, Amerika’yı keşfeden kişi olarak adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Atlantik Okyanusunda yapmış olduğu seferler ile adından sıkça bahsettirmiş olan bu kâşif, Genç yaşta denize açılmış olan Kristof Kolomb, yapmış olduğu keşifler ile tüm dünyanın dengesini bozmuştur. Genç yaşlarda bulunan veya tecrübeli olan kaptanların cesaret edemediğini yaparak, Atlantik Okyanusunu geçerek Amerika’ya ulaşmıştır. San Salvador kısmına ulaşmış olan Kristof Kolomb, daha sonrasında yapmış olduğu seferler ile diğer bölgelerinde keşfini yapmıştır.

Vasco da Gama-Afrika ve Hindistan

Denizcilik açısından bakıldığı zaman birçok farklı kâşif bulunur. Dünya genelini araştırmış olan bu kâşifler, önemli yerlere adım atarak keşif yapmıştır. Keşif açısından dünyanın en önemli keşiflerinden bir tanesini yapmış olan kişi, Vasco da Gama olmaktadır. Portekizli bir denizci olan ve Avrupa’nın en başarılı denizcileri arasında yer alan Vasco da Gama, Avrupa’dan çıkıp doğrudan Hindistan’a giden ilk kişi olarak bilinir. Tarihi açıdan yapmış olduğu keşifler ile adından sıkça bahsettirmiş olan Vasco da Gama, tüm dünyanın en çok konuşmuş olduğu kâşifler arasında yer alır. Keşif açısından sadece Hindistan’ın keşfi değil, Bartolomeu Dias’ın keşfetmiş olduğu Ümit Burnu’nu dolaşan deniz hattını genişletmesi ile bilinir. Yapmış olduğu bu keşifler ile önemli bir yere sahip olan Vasco da Gama, ünlü denizciler arasında yer alır.