ÜST
kış lastiği alırken

Kış Lastiği Alırken altın değerinde 5 ipucu

Kış yaklaştığında birçok ihtiyacımız için kışa hazırlık yapıyoruz. Kış hazırlığı listemizin içinde yer alanlardan biri de, arabamızla güvenli sürüş gerçekleştirebilmemiz için gerekli olan kış lastiği. Genellikle kış lastiği dendiğinde akla, sadece kar yağdığında kullanılacak bir lastik geliyor. Aynı zamanda, zincir olduğunda kış lastiğine ihtiyaç olmayacağı düşünülüyor. Oysa kış lastikleri kar veya yağmur yağsın ya da yağmasın, zincir olsun ya da olmasın kış ayları boyunca güvenlik için kullanılması gereken lastikler.

Eğer kış lastiğiniz yoksa hava sıcaklığı 7 santigrat derecenin altına düştüğünde büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olma ihtimaliniz artıyor demektir. Kış lastiğinin önemi de burada ortaya çıkar çünkü yaz lastiği ile kıyaslandığında, özel sırt derisi ve yumuşak hamurlu yapısı nedeniyle, 7 santigrat derecenin altındaki havalarda yol tutuş ve frenleme mesafesi bakımından daha güvenlidir ve mümkünse Ekim-Kasım ayları içinde 4 tekerleğe de kış lastiği takılmalıdır. Dolayısıyla kış lastiği neden gerekli sorusunun cevabı hem güvenlik hem de verimlilik olacaktır.

Kış lastiği neden önemli anladıktan sonra, gelelim kış lastiği alırken dikkat edilmesi gerekenlere…

Üreticinizin önerisine kulak verin

kış lastiği alırken

Birçok marka ve model lastik arasından doğru seçimi yapabilmeniz için otomobil üreticinizin önerisine kulak vermenizde yarar vardır. Lastik ölçüsü söz konusu olduğunda da üreticinizin önerisi önemlidir. Bu bilgileri almak için aynı zamanda aracınızın kullanım kılavuzundan, aracınızın genellikle ön iç kapısında bulunan yazılardan ya da aracınızın yetkili servisinden faydalanabilirsiniz.

Lastik testlerini dikkate alın

Tarafsız kuruluşlar tarafından yapılan lastik testleri, doğru karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Aklınızda almak istediğiniz bir lastik varsa, ilgili lastiğin testten aldığı sonuca bakabilirsiniz. Hangi lastiği almak istediğinize dair hiçbir fikriniz yoksa da karar vermek için bu testlerde yer alan listeden yararlanabilirsiniz.

Alacağınız lastikte kış lastiği işareti olup olmadığına bakın

Kış lastiği alırken almayı düşündüğünüz lastiğin üzerinde kış lastiği işaretinin olup olmadığına mutlaka bakmalısınız. Kış kullanım simgeli Sava 205/55 R16 91T Eskimo S3 + Oto Kış Lastiği’ne göz atabilirsiniz.

Bununla beraber, kış lastiği seçimi yaparken yaşadığınız bölgenin iklim koşullarını da göz önünde bulundurmanızda fayda olacaktır. Dikkate almanız gereken bir diğer konu da, kış lastiğinin derinliğidir. Güvenlik için dış derinlik 3 mm üzerinde olmalıdır.

Yakıt tasarruflu ve uzun ömürlü lastiği tercih edin

Yakıt tasarrufu konusu, hem yaz lastiği hem de kış lastiği için geçerli olan bir konudur. Hangi lastiğin yakıt tasarruflu olduğunu anlamanın yolu, lastik etiketlerinde bulunan ve yakıt verimliliğini gösteren harf notlarına bakmaktır. A harfi yakıt verimliliğinin en üst düzeyde olduğunu belirtirken, yakıt verimliliği düştükçe harfler B, C vb. olmak üzere sıralanır. Alacağınız lastiğin uzun ömürlü olması da dikkat etmeniz gerekenler arasındadır.

Üretim yılını göz önünde bulundurun ve garanti şartlarını inceleyin

Almayı düşündüğünüz kış lastiğinin üretim yılını kontrol etmeli ve son 5 yıl içinde üretilmiş lastikleri tercih etmelisiniz. Alacağınız kış lastiğinin garanti şartlarının da bakmanız gerekenler arasında olduğunu unutmamalısınız. Dilerseniz üretim yılı 2021 olan Goodyear 205/55 R16 91T UltraGrip 8 Oto Kış Lastiği’ni inceleyebilirsiniz.