ÜST
far temizliği

Far Temizliği için 5 Etkili Yöntem

Araba farları arabayla yolculuk yaparken sürüş güvenliği sağlamada önemli rol oynarlar ve dolayısıyla da güvenli yolculuk için olmazsa olmazlar arasında yer alırlar. Sürüş sırasında farklı işlevleri bulunan otomobil farları bu işlevleri kusursuz şekilde yerine getirebilmek bakımından temiz olmalıdırlar. Farlarda kullanılan ampullerin güçlü olmaları ve sorunsuz çalışmaları, bir ışık kaynağı olan farların ihtiyaç duyulan aydınlatmayı sağlayabilmeleri açısından elbette önemlidir fakat tek başına yeterli değildir. Eğer farlar temiz ve lekesiz değillerse ışığı yansıtmaları istenilen düzeyde olamayacaktır. Bu nedenle far temizliği önemsenmesi gereken bir konudur.

Yazımızı okurken siz de aracınız için far temizleme ve far parlatma konularında kolları sıvamaya karar verdiyseniz ancak araç farı temizleme hakkında bilgi sahibi değilseniz, yazımızın devamında araba farı temizleme ile ilgili ipuçlarına ulaşabilir, far temizleme yöntemleri hakkında bilgi edinerek far temizliği nasıl yapılır sorunuza cevap bulabilirsiniz. Hemen başlamaya ne dersiniz?

Araba farı nasıl temizlenir?

far temizliği

Far içi temizleme konusunda oto servislerden yardım almanızda fayda olacaktır fakat farların dış yüzeylerini temizlemek için far temizleme kiti kullanarak ya da aşağıda vereceğimiz yöntemlerden yararlanarak düzenli şekilde otomobil farı temizleme işleminizi gerçekleştirebilir; kirlenmiş, sararmış farlardan kurtulup temiz ve parlak araç farları elde edebilirsiniz. Şimdi geçelim yöntemlerimize…

1.Araç pastası kullanmak

Farlarınızdaki kirlenme veya sararma fazla değilse araç pastası kullanarak far camı temizleme işlemini pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Farlarınızda hafif buğulanma varsa ya da farlarınızın parlaklığını korumak istiyorsanız, pasta istediğiniz sonucu alabilmeniz bakımından faydalı olacaktır. Özellikle temizleme ve parlatma işlemleri sonrasında farlarınızın temizliğini ve parlaklığını korumak için pastayı tercih ediyorsanız, düzenli kullanımınız önem kazanacaktır.

Eğer siz de far camı temizliği için bu yöntemden faydalanmaya karar verdiyseniz, ihtiyacınız olan malzemeler; araç pastası, nemli bez ve eski bir diş fırçasıdır. CYCLO Far Temizleme Pastası’nı eski diş fırçası veya bez yardımıyla farın dış yüzeyine yayıp ovalayın. Ovalayarak temizledikten sonra bir süre bekletip nemli bir bezle silin.

2.Far temizleme mendillerinden yararlanmak

Far temizliği konusunda hızlı ve etkili sonuç almak istiyorsanız far temizleme mendilleri tam size göre diyebiliriz. Sararmaları ve çizikleri gidermeye, aynı zamanda da parlatmaya yarayan far temizlik mendillerini direkt olarak kullanabilirsiniz.

3.Sirke ve karbonat karışımı hazırlamak

Doğal yöntemlerle araç farı nasıl temizlenir diye soracak olursanız; sirke ve karbonat karışımını önerebiliriz. Bu yöntemi uygulamak için; 2 yemek kaşığı karbonatı 1 çay bardağı sirkenin içine ekleyip iyice karıştırın. Karışımı nemli bir bez ile farın üzerine yayıp ovma yoluyla temizleme işlemini yapın ve temiz nemli bir bezle silin.

4.Diş macunundan faydalanmak

Otomobil farı nasıl temizlenir sorusunun bir diğer cevabı da diş macunu kullanmaktır. Diş macununu farın dış yüzeyine sıktıktan sonra yayıp diş fırçasından yardım alarak dairesel hareketlerle temizleme işlemini yapın. Daha sonra nemli bir bez ile farları silin.

5.Far temizleme seti edinmek

far temizliği

Far temizleme seti içerik bakımından farklılık gösterse de setin içinde genel olarak; far temizleme spreyi veya losyonu, pasta, zımpara kağıdı, ısıtıcı cihaz, huni şeklinde başlık, mikrofiber bez ve eldiven bulunur. Seti kullanma mantığı, losyonun ısıtıcı cihazda ısıtılıp huni yardımıyla farlara buhar halinde uygulanması şeklindedir, bu nedenle buharlı far temizliği olarak da bilinir. Gionmax Buharlı Far Temizleme Araba Farı Parlatma Seti’ni incelemenizi tavsiye ederiz.