ÜST
araç zinciri

Kış mevsiminde araç zinciri kullanmanın incelikleri

Kış mevsiminin yoğun geçtiği bir yerde yaşıyorsanız veya düzenli olarak yoğun karlı olan bölgelere seyahat ediyorsanız er ya da geç araç zinciri kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Biz de bu yazımızda kış mevsiminde araç zinciri kullanmanın inceliklerini sizler için derledik. Hemen başlayalım…

Doğru boyut ve zincir takılacak tekerlekler

araç zinciri

Doğru boyut, araç zinciri seçmek ve kullanmak için atılacak ilk ve tartışmasız en önemli adımdır. Çünkü küçük boyutta bir set alırsanız onları lastiklerinize takamazsınız. Çok büyük boyutta bir zincir alırsanız düzgün bir şekilde lastiğe oturtamazsınız, bu da hem güvenliğinizi tehdit eder hem de lastiklerinizin kısa süre içerisinde yıpranmasına neden olur.

Burada bilmeniz gereken tek şey lastik boyutunuzdur. Aracınızın lastiğinin hangi boyutta olduğunu biliyorsanız zincir setinizi hemen alabilirsiniz. Emin değilseniz lastiğinizin yan kısmında yer alan sayılar size bu konuda bilgi verecektir.

Örnek olarak lastiğinizde 225/30R20 şeklinde bir ifade var diyelim. 225 sayısı lastiğin taban genişliğini ifade eder. 30 lastiğin yanak ölçüsünün taban ölçüsüne olan yüzdelik oranıdır. R harfi, lastik tipinin Radial olduğunu söyler. Sondaki 20 ise lastiğin çapını belirtir ve inç ölçü birimi olarak belirtilir.

Zintaş X-Trac Takmatik Araç Kar Lastik Patinaj Zinciri kış koşullarında sürücülere iyi bir sürüş imkânı sağlıyor. Lastik boyutunuzu kontrol ettikten sonra siz de lastiğinize uygun olan zinciri seçebilirsiniz.

Artık lastik boyutunuzu bildiğinize göre hangi lastiklere zincir takılacağını bilmeniz gerekiyor. Öncelikli olarak aracınızın hangi taraftan çekiş sağladığını bilmelisiniz. Eğer aracınız önden çekişliyse ön tekerleklere arkadan çekişli ise arka tekerleklere zinciri takmalısınız. Eğer aracınız dört çeker bir araç ise genel olarak söylenen tüm tekerleklere zincir takılmasıdır. Ancak dört çeker bir aracınız varsa aracınızın kullanım kılavuzunu kontrol etmeniz tavsiye edilir. Buradan gerekli bilgilere ulaşıp hangi tekerleklere zincir takmanız gerektiğini doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Zincirlerin takılması

Tüm bu bilgilere ulaştıktan sonra sıra zincirlerin takılması aşamasına geliyor. İlk olarak eğer yoldaysanız aracınızı güvenli olan bir yere çekin. Daha sonra zincirlerinizi set çantasından çıkartarak birbirine dolanmadığından ve her şeyin düz olduğundan emin olun.

Genel olarak zincirlerde plastik kaplı kablolar vardır ve bunlar iki farklı renktedir. Zincirlerinizi bu kablonun biri sol diğeri sağ elinizde olacak şekilde tutun. Zincirler gevşek bir şekilde sarkmalı ve metal kancalar lastiklerinize zarar vermemeleri için sizden uzağa bakmalıdır.

Zincirlerinizi yere yatırın ve bir kablo ucu önde olacak şekilde sağdan sola doğru lastiğin arkasına itin. Zincirler tekerleğin arkasında ortalandığında, her iki ucundan tutun ve lastiğin üst kısmına doğru çekin. Artık kablo üste bağlandığına göre, kablo bağlantısının tam karşısındaki kancayı arayın. Kanca olarak ifade ettiğimiz şey ürünlerde farklı şekillerde bulanabilir ama her halükarda mevcut olacaktır. Bu kancayı mevcut diğer bağlantı noktasına bağlayın.

Bağlı zinciri lastiğin üst kısmına doğru itin. Lastiğinize karşı baktığınızda zincirlerdeki elmas şeklini görmelisiniz. Bu elmasların her birinin arasında, lastiğin sırtının ortasına yerleştirilmesi gereken ve bağlantı görevi gören zincirler bulunur. Bağlantı noktalarını birbirine bağlayın ve daha sonra diğer lastik veya lastiklere aynı işlemi uygulayın.

Bir sonraki adımda aracınıza binin ve yaklaşık 10 metre kadar ilerleyin. Bu, zincirlere rahatlama ve lastiklerinize yerleşme şansı verir. Eğer bir gevşeklik varsa zinciri iyice sıkın. Zincirler lastiğin üzerinde sıkı olmalıdır. Aracınızla herhangi bir temas kurduklarını duyarsanız durduğunuzdan emin olun.

Dikkat edilmesi gerekenler

İlk olarak zincir ne kadar iyi takılmış olsa da saatte 40-50 kilometre hızın üzerine çıkmayın. Araç zinciri tekerleklerinizde bir dengesizlik yaratabilir ve bu hem ciddi bir güvenlik riski oluşturur hem de arızalara neden olabilir.

İkinci olarak sürüşünüzün karlı kısmını geçtikten sonra zincirlerinizi hemen çıkarmalısınız. Kuru asfaltta araç zincirleri yollara zarar verir ve çok kısa bir süre içerisinde lastiklerinizi ciddi şekilde aşındırır. Aniden harekete geçerek veya fren yaparak tekerleklerinizi kilitlemekten veya patinaj yapmaktan kaçının.

araç zinciri

Space Kar Zinciri aracınız için tercih edebileceğiniz bir diğer ürün.