ÜST

Kısa saçlar için en iyi şekillendirme yöntemleri

Kullanması kolay olduğu kadar zorlukları da olan kısa saçlar için pratik şekillendirme yöntemlerini sizler için derledik.

Bir süre uzun saç kullandıktan sonra saçlarınızı kısa kestirdiğinizde yaşadığınız o hafiflik hissini bir hayal edin. Evet, kısa saçın birçok avantajı ve kullanım kolaylığı var. Örneğin saçlarınızı banyodan sonra saatlerce kurutup şekillendirmekle uğraşmak durumuda kalmıyorsunuz.

Ne var ki kısa saçlar sosyal medyada “bad hair day” (kötü saç günü) başlıklı paylaşımların başkahramanı olmayı sürdürüyor. Saçlarınız uzun olduğunda en kötü doğal bir topuz yapıp günü kurtarabilecekken yataktan kalktığınız anda isyankar bir şekilde yerçekimine karşı direnişe geçmiş olan kısa saçınızı ehlileştirmek ise bir mücadeleye dönüşebiliyor. Saçınızın ince ya da kalın telli olmasından kıvırcık veya düz olmasına birçok faktör devreye giriyor. Önemli olan saçınıza uygun ürünleri bulmanız ve onu nasıl şekillendireceğinizi bilmeniz.

Saç bakımına ve şekillendirmeye dair ihtiyacınız olan bütün ürünlere “Saç Bakımı” kategorimizden ulaşabilirsiniz. Şimdi sıra kısa saçlarınıza nasıl kolayca şekil vereceğinizi öğrenmekte.

Hacimlendirmek için

Kısa saçların hoş ve havalı bir görünüme sahip olması için hacim katmak en basit kurallardan biridir. Dolgun saçlar yaratmak için saç kurutma tekniklerinden saç şekillendiricilere birçok yöntem bulunuyor ama vakit kaybetmeden kolayca şekil vermek istiyorsanız, size işin püf noktasından bahsedelim. Özellikle çabuk yağlanmaya meyilli ve sönük görünümlü saçlara sahipseniz, saç köklerine yaklaşık 10 cm uzaklıktan kuru şampuan sıkın ve ardından saçınızı tarayın.

Love Beauty and Planet’ın Hacim Veren Kuru Şampuanı özellikle yağlı saçları hacimlendirmek için birebir. Başınızı öne eğerek taramak ise saçlarınızın kabarmasına yardımcı olur. Saç köklerinizdeki yağlanmayı ve sönük görünümü bu sayede anında giderebilir ve dolgun görünümlü saçlara sahip olabilirsiniz.

Kısa saçlar için olmazsa olmaz bir detay: Saç aksesuarları

kısa saçlar

1970’li yılların bohem havasını günümüze taşıyan saça takılan fularlar 2020’nin öne çıkan mikro trendleri arasında yer alıyor. Kısa saçlarınıza yaptığınız kombine uygun bir fuları katlayarak bağlayabilir ve oldukça stil sahibi bir görünüm yaratabilirsiniz. Keza taçlar da kısa saç şekillendirme yöntemleri arasında kurtarıcı rol oynayan ürünlerden.

Bu sayede saçlarınızın önünüze düşmesini istemediğiniz ya da “Keşke saçlarım uzun olsaydı da toplayabilseydim” dediğiniz günlerde bu yöntemi denemenizi mutlaka öneririz.

Dağınık görünüm yaratmanın sırrı

kısa saçlar

Güçlü bir karaktere sahip ve feminen tarafını vurgulamayı seven biriyseniz, 60’lı yılların moda ikonu olan kısacık saçlı Twiggy’nin stilinden ilham alıp saçlarınıza modern bir hava katmayı deneyebilirsiniz. Çene hizasında veya daha kısa olan saçlarınızı mat görünümlü wax ya da jöle gibi bir ürün kullanarak iyice dağıtın. Çok küçük bir miktar ürünü elinizle gelişi güzel saçlarınıza sürerek doğal görünümlü bu dağınık saç şekillendirme yöntemini pratik bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Kısa saçlar yüksek ısıdan uzak olmalı

Yüksek ısıyla çalışan saç şekillendirme aletlerinin saça ne kadar zarar verdiği artık kanıtlanmış durumda. Saçlarınız düzse ve dalgalı bir görünüm yaratmak istiyorsanız veya tam tersi söz konusuysa, aşırı ısı olmadan saça kolayca şekil veren ürünleri mutlaka denemenizi öneririz. Dyson Airwrap Complete Saç Şekillendirici ile kuaförden çıkmışçasına bir görünüm elde edebilirsiniz.

Saçınıza şekil verdikten sonra ince dokulu, sertleştirmeyen bir spreyle son dokunuşu yapmanızı tavsiye ederiz.

Fön makinesini unutun

Banyonun ardından saçlarınızı fön makinesiyle kurutmak yerine önce tarayıp sonra da istediğiniz yöne ayırarak kendi halinde kurumaya bırakabilirsiniz. Saç hafif nemliyken ince dokulu bir şekillendirici kullanabilirsiniz. Özellikle saçlarınız gür ve kalın telliyse, fön makinesi saçlarınızın daha da kabarmasına ve hatta elektriklenmesine neden olur. Bu yöntemle kolayca saçlarınıza istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Bakım yağlarını rutininize ekleyin

Saçlarınız ister kısa ister uzun olsun, arada bir kaybettiği nemi geri kazandırmak gerekir. Bu hem saç uçlarının kırılmasını önler hem de kolayca şekil almasını sağlar. Kérastase Elixir Ultime L’Huile Originale saç bakım yağı gibi içeriğinde çeşitli vitaminlerin bulunduğu saç bakım yağlarını haftalık saç bakım rutininize ekleyerek özellikle boyalı, yıpranmış ve kolay şekil almayan kısa saçlarınızı yumuşacık yapıp kolayca şekillendirebilirsiniz.

Yazdan kalma günler

Yazı yavaş yavaş geride bıraktığımız şu günlerde deniz havasını stilinize taşımak için küçük bir dokunuş yapmanız yeterli. Deniz tuzu içeriği olan saç spreyleri ile adeta denizden çıktıktan sonra oluşan doğal dalgalarınızı şehir hayatında da sürdürebilirsiniz. Tek yapmanız gereken saçınızı yıkadıktan sonra deniz tuzlu sprey kullanıp doğal bir şekilde kurumasını beklemek. Daha da kalıcı olmasını sağlamak için saçlarınız kuruduktan sonra sabitleyici sprey kullanabilirsiniz.

Saçlarınızın bakımına dair ihtiyacınız olan bütün bilgileri “Evde Saç bakımı Yapmak İçin 10 Tüyo” adlı yazımızda bulabilirsiniz.