ÜST

Layering Nedir? & Parfüm Kombinleme Nasıl Yapılır? 

Son dönemlerde adı sıklıkla duyulan layering, ürünlerin katmanlanarak üst üste kullanılması olarak tanımlanır. Parfüm kullanımlarında da yapılan bu uygulama ile en sevdiğiniz kokular üst segmente taşınır. Farklı ve benzersiz koku yaratmak için yapılan uygulamalar, hayallerinizi süsleyen parfümü bulmanızı sağlar. Layering tekniği, parfümüm kişiselleştirilmesi konusunda yapılan bir uygulamadır. Bir parfüm farklı notalarda olan parfümlerle birleştirilerek kullanılır. 

Taze kokulara sahip bir parfümü, vanilyalı ya da çiçeksi özlere sahip başka bir parfümle kontrast oluşturarak kullanabilirsiniz. Bu çaprazlamada baskın olması istenen parfüm daha yoğun olarak ilave edilir. Çiçeksi parfümleri taze kokularla eleştirebilir ya da pudralı bir notadaki parfümle birleştirebilirsiniz. İki parfümü vücudunuzun farklı yerlerine sıkarak kokuların birbirinin üzerine geçmesini engelleyebilirsiniz. Layering ile parfüm kombinleme, sevilen ve vazgeçilemeyen kokuların bir arada uyumlu olarak kullanılmasını sağlar. Parfümleri bu şekilde kullanırken dikkat edilecek önemli nokta birbirleri ile uyumlu notalardan  seçilmeleri olmalıdır. Kendinizi ifade eden özgün kokular yaratmak için tercih edilen yöntem sayesinde sizi yansıtan yeni bir kokunuz  olur. 

Parfümlerin Nota Terminolojisi 

 • Üst Nota: Ana unsurları esans özleri olan parfümler, kalıcılığına göre farklı isimlerle adlandırılır. Etki süresi kısa olan üst nota, düşük yoğunluğu olan esanslardan yapılır. Uçucu özelliği fazla olan bu notadaki özler, seçimlerde belirleyici olur. Sadece iki, üç dakika sürmesine karşılık koku hafızasına hızla işleyen nota, farklı parfümler göre seçilir. 
 • Orta Nota: Kalp notası olarak da bilinen orta nota, esansın kokusunu sonuna kadar yansıtır. Seçimler sırasında yoğun olarak gelen koku aslında bu notada baskın olan esanslardır. Etkisi birkaç saat süren nota, hızlı emilme özelliği ile de çekicilik kazanır. Orta noktalarda kullanılan esaslar genellikle aromatik ve çiçeksi kokulardan oluşur. 
 • Alt Nota: Parfümün ana hatlarını belirleyen alt nota, derinlik katarak daha fazla hissedilmesini sağlar. Orta notanın etkisi geçtikten sonra açığa çıkan esanslar, kalıcılığı ile de hafızalarda yer edinir. Baz yada dip nota olarak da adlandırılan koku eşiği, parfümün gün boyu hissedilmesini sağlar. Kokunun tende kalmasını sağlayan son nota, parfümün temelini oluşturur. 

Birbirine Yakışan Parfüm Notaları  

Mükemmel koku arayışı için farklı deneyimler yapmak, birbiri ile örtüşen parfümlerin oluşmasını sağlar. Parfümün temelini oluşturan üç temel notta genelinde yapılan seçimlerle teninize uygun olanı bulabilirsiniz. Kokular özelliklerine göre dört farklı kategoride değerlendirilir. 

 • Çiçeksi 
 • Ferah
 • Odunsu
 • Oryantal 

Bu dört başlık kendi içinde de ayırt edici özelliklerine göre sınıflara ayrılır. Taze çiçeklerin fresh tarzını yansıtan kokular hem kadın hem de erkek parfümlerinde kullanılır. Gül, yasemin ve portakal çiçeklerinden elde edilen kokuların alt notalarında meyveli, floral oryantal, yumuşak çiçeksi esaslar ve çiçeksi kokular yer alır. Odunsu kokuların sıcak dokusunu azaltmak için narenciye ve çiçek gibi uyumlu kokular kullanılır. Paçuli, sandal ve vetiver yaygın odunsu özler barındırır. Ferah koku sınıfındaki parfümler, temiz bir aromaya sahiptir. 

En çok kullanılan ferah kokular adaçayı, greyfurt ve bergamot gibi meyvelerden elde edilir. Ekşi ve meyveli notalarla birleştirilerek egzotik kokular elde edilir. Oryantal kategorideki kokular, kehribar ve tatlı notalara sahip esanslarla uyumludur. Vanilya, anason ve mür en bilinen oryantal kokular arasında bulunur. 

 

Parfümler Neden ve Nasıl Kombinlenir? 

Dünya genelinde yüzlerce koku  uyumlu olarak kullanılır. Çiçek özlerinin farklı yoğunluklarda kullanılması her zevki yansıtan kokuların oluşmasını sağlar. Renk kartelasında olduğu gibi parfümlerin esanslarında da bazı ürünler birbirleri ile bütünleşmeye elverişlidir. Parfümlerin sınıflandırılması sırasında koku çarkı olarak adlandırılan bir yuvarlak üzerinden eşleştirme yapılır. Bu çark üzerinde yan yana olan esaslar, her zaman karıştırılabilir ortak özelliklere sahiptir. Parfümün kalıcılığını artırmak amacı ile yapılan bu işlem sayesinde uygun notalar birbirini tamamlar. Koku çarkı olarak oluşturulan kartelada üçgen şeklini oluşturan esanslar birbirleri ile karıştırılır. 

Kişisel tercihlere göre denenen parfüm layering nasıl yapılır sorusu esanslara ilgi duyan kullanıcılar tarafından merak edilir. Kullanıcıların daha güzel ve çekici olması için tasarlanan her parfüm, uyumlu olduğu esanslar sayesinde çarpıcı kokulara dönüşür. Gün boyu kalıcılığı üst segmentlerlere çıkarılan parfümler, su bazlı içeriklerle birleştirilir. Ünlü markalar uygun niteliklerdeki esasları yoğunluk ve kalıcılık özelliklerine göre alt, orta ve üst notalarda buluşturur. Siz de parfüm alımlarınız sırasında teninize uygun esans içerikleri üzerinden seçim yaparak doğru kararı verebilirsiniz. 

 

Parfüm Kombinlerken Dikkat Edilecekler 

Hafif ve yoğun kokuları bir arada kullanarak kendi zevkinize uygun parfümleri kombinleyebilirsiniz. En kolay kombinlenen parfümler, misk ve vanilya aromalarına sahip kokulardır. İki parfümü aynı anda kullanırken yoğun olan alt baz olarak sıkılır. Üzerine sıkılan hafif çiçeksi bir koku ile yeni bir ambiyans yaratabilirsiniz. Kombin yaparken dikkat edilecek hususlar şöyle sıralanır:

 • Kombin sırasında notaların önemi oldukça fazladır. Ortak notalara sahip parfümler, size en ideal kokuyu sağlar. 
 • Kombin sırasında narenciye, paçuli, bergamot, gül ve vanilyalar tercih edilir. 
 • Çok notaya sahip parfümler, az olanlarla daha yoğun olarak birleşir. 
 • Baharat ve şeker aroması yüksek olan parfümler kombinleme te uygun olmayan özelliklere sahiptir. 

Temiz cilt üzerinde yapılan kombinleme işlemleri, kalıcılığın daha fazla hissedilmesini sağlar. Vücut üzerine nemlendirici sürdükten sonra uygulanan parfüm, yoğunluğu en iyi şekilde bırakır. Ten, koku uyumu ve notalara dikkat edilerek yapılan parfüm seçimi, her ortamda mis gibi kokmanın güvencesidir. Kokuların hafızada yer etmesi için farklı özellikleri cesur bir şekilde harman yapabilirsiniz.

Parfüm Katmanlama Yaparken Uzak Durulacak Kokular 

Özel kokuların kişiliği tamamlayan tarzı, hafızalara kazınacak anıların canlı kalmasını sağlar. Kokuları tanınan kişilerle bağdaştıran esanslar, hoş aromalarla daha çekici olur. Koku Katmanlama sırasında bazı kokular birbirleriyle bağdaşmaz. Kokuları katmanlama her ne kadar doğru bir işlem olarak görülse de bazı esasları karıştırmak kötü sonuçlar doğurur. Parfümleri katmanlayarak kullanırken kaçınılan kokular arasında yoğun olanlara yer verilmez. 

Ağır kokusu olan parfümlerin tek başına kullanılması önerilir. Bu yöntemin uygulandığı yoğun kokular, kullanım sırasında ağır ve bunaltıcı bir koku oluşturur. Parfümünüzün her ortamda fark edilmesi için siz de beğendiğiniz ve notaları arasında uyum olan seçimler yaparak bunu sağlayabilirsiniz. Her esans parfüm için çıktığı yolculukta, özel işlemlerden geçerek istenen koku ve duyu eşiğine ulaşır. Burada önemli olan kaçınılması ve kullanılması uygun olan kokulara yönelerek doğru seçim yapmaktır. Birbiri ile aynı notalarda olan kokuları bir arada uyumlu olarak kullanabilirsiniz. 

Layering Tekniği ile Sıra dışı Tarzınızı Yansıtın! 

Parfüm kullanıcıları zaman zaman sevdikleri farklı kokuları bir araya getirmeyi düşünür. Cesaret isteyen bu durum, deneme yanılma yöntemi ile yapılır. Temiz ve nemlendirilen tene uygulanan parfümler, farklı ortamlarda kokunuzla fark edilmenizi sağlar. Profesyonel olarak bu işi yapanların önerileri doğrultusunda yapılan işlemlerde esans özlerinin uyumu öncelikli olur. Kombin sırasında en çok üç parfümü bir arada kullanabilirsiniz. 

Alt, orta ve üst notalardan özel parfümler oluşturulurken en yoğun olanı daha fazla tercih edilir. Bu tekniği kullanarak yarattığınız sıra dışı tarzınızı her ortamda rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Yaz ve kış mevsimlerin konseptine uygun seçimlerle her zaman mis gibi kokabilirsiniz. Tarzınıza farklı bir boyut kazandıran tercihler, çiçeksi kokuların teninizdeki yansıması olmayı başarır. Teninize yakışan kokuları marka bazında değerlendirerek en güzel koku kartelasını açığa çıkarabilirsiniz.