ÜST

Matcha çayı nedir? Matcha çayının faydaları

Yeşil çay uzun zamandır sağlıklı bir diyetin tavsiye edilen bir parçası olsa da matcha çayı giderek daha popüler hale geliyor. İşte matcha çayı hakkında bilmeniz gerekenler…

Matcha çayı nedir?

matcha çayı

Matcha, genç çay yapraklarının öğütülerek parlak yeşil bir toz haline getirilmesiyle yapılan bir tür yeşil çaydır. Toz daha sonra sıcak suyla demlenir. Bu, yaprakların suda demlendiği ve sonra çıkarıldığı normal yeşil çaydan farklıdır. Örnek vermek gerekirse, demlenmiş yeşil çay içmek biraz ıspanak kaynatmak, sonra o ıspanağı sudan çıkarıp sadece suyu içmek gibidir. Bu şekilde besinlerin bir kısmını alıyor ama en iyi kısmını atmış oluyorsunuz. Matcha yaptığınızda ise bu çay yapraklarının tamamını içiyorsunuz.

Matcha çayı, yaprakları hasat edilmeden 20-30 gün önce çay bitkilerinin bezlerle örtülmesiyle yetiştirilir. Bu, daha iyi tat ve dokuya sahip yaprakların büyümesini tetikler. Çünkü gölge klorofil üretimini ve amino asit içeriğini arttırarak bitkiye daha koyu ve parlak yeşil bir ton verir. Yapraklar elle toplanır. Ardından gövdeleri ve damarlı kısımları ayrılır. Genelde bu yapraklar granit taşlarla süper ince bir toz haline getirilir. Yaprakları ezmek yaklaşık bir saat sürer ve bu işlem besin değerini korumak için karanlıkta yapılır.

En iyi matcha, yüzyıllardır yetiştirildiği ve geleneksel Japon çay seremonisinin bir parçasını oluşturduğu Japonya’dan geliyor.

Peki ya kafein? Kahve delileri sormadan yanıtlayalım. Matcha normal yeşil çaydan daha fazla kafein içerir, ancak size kahve kadar hızlı enerji vermez. Matcha çayı içtiğinizde kendinizi odaklanmış ve enerjik ama sakin hissedersiniz.

Matcha çayının faydaları nelerdir?

matcha çayı

Matcha, diğer yeşil çaylar gibi, kateşin adı verilen fenol bileşenler açısından oldukça zengindir. Özellikle, vücut üzerinde kanserle mücadele etkisine sahip olduğuna inanılan EGCG (epigallocatechin gallate) adı verilen bir kateşin bakımından yüksektir. Birçok çalışma, yeşil çayı; kalp hastalıklarını, tip 2 diyabet ve kanseri önlemeye yardımcı olmak ve hatta kilo vermeyi teşvik etmek gibi çeşitli faydalarla ilişkilendirmiştir.

Meditasyon ve matcha çayı

Matcha çayının hazırlanması Japon çay törenlerinin odak noktasıdır ve uzun zamandır Zen ile ilişkilendirilmiştir. Meditasyon giderek daha yaygın hale geldiğinden, bu kadar popüler olmasının bir nedeni de muhtemelen budur.

Matcha’yı hazırlayıp yudumlamak yavaşlamanız ve anda bulunmanız için bir adeta bir fırsat olacak. Matcha çayının kortizolü (iştahı ve göbekte yağlanmayı artırdığı bilinen bir stres hormonu) azalttığı, ödemi azalttığı (erken yaşlanma ve hastalığın bilinen bir tetikleyicisi), kan basıncını düşürdüğü ve özsaygı ve şefkati artırdığı bilinmektedir.

Matcha tozu tatlandırılabilir

Matcha’nın kuvvetli bir tadı vardır. Bazı insanlar matcha çayını çimen veya ıspanak tadında tanımlar. Bu nedenle isteğe göre lezzetini artırmak için farklı ürünlerle tatlandırılabilir. Bazıları süt, akçaağaç şurubu veya bal ile tatlandırmayı tercih ederken biz, kaliteli bir matcha deneyimi için sade tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Kurşun içeriyor mu?

matcha çayı

Organik olarak yetiştirilen yeşil çayların bile, özellikle Çin’de yetiştirilenlerin, kurşun içerdiği belirtiliyor. Geleneksel yeşil çay demlendiğinde, kurşunun yaklaşık %90’ı yaprakta kalır ve atılır. Matcha çayında ise yaprağın tamamı tüketildiği için daha fazla kurşun yutarsınız. Çayları test eden bağımsız bir grup, bir fincan matchanın bir fincan yeşil çaydan 30 kat daha fazla kurşun içerebileceğini tahmin ediyor. Bu nedenle, uzmanlar günde bir bardaktan fazla içmemenizi, çocuklara içirmemenizi ve kaliteli olduğu kanıtlanmış markaların ürünlerini tüketmenizi tavsiye ediyorlar.

Arifoğlu matcha tozu çayı size kaliteli bir matcha çayı deneyimi sunacak. Bir elinizle çayı hazırladığınız kâseyi sıkı tutarken diğeri ile “chasen” kullanarak soldan sağa doğru karıştırırken köpükler oluşturmayı unutmayın!

Matcha çayı nasıl yapılır?

Önce tozu küçük bir kâseye eleyin. Matcha çok kolay topaklanır, bu yüzden su eklemeden önce her zaman elemenizi öneriyoruz. Aksi takdirde çayın sıvı içinde eşit dağılması zorlaşacak ve içeceğiniz topaklı olacaktır.

Daha sonra üzerine az miktarda sıcak su dökün ve çırpmaya başlayın. Fakat bu çırpma, kek tariflerindeki veya omlet yapmak için yaptığımız dairesel şekilde çırpma değildir. Bunun yerine, tozu suda eşit şekilde dağıtmak ve üstte köpüklü bir tabaka oluşturmak için ileri geri veya zikzak şeklinde bir yandan diğer yana kuvvetlice çırpın. Dairesel hareketlerle çırparsanız, çayınız köpürmez.

Bambu whisk çayınızı karıştırmak için ihtiyacınız olan ürün! Bamboo whisk’ler üzerindeki her bir uca “prong” adı verilir ve “prong” sayısı ne kadar çoksa, whisk karıştırma işlemini o kadar iyi yapar. Karadeniz Matcha’daki Bamboo Whisk’ler yüksek prong sayısına sahiptir.

Son olarak, biraz daha sıcak su ekleyin. Geleneksel matcha çayı sadece çayın tozu ve suyla yapılır, ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi içeceğinizi bal veya bir miktar ısıtılmış süt ekleyerek de yapabilirsiniz.  Tekrar köpürene kadar anlattığımız yöntemle çırpın, tatlandırın ve matcha çayınızın tadını çıkarın!

Farklı bir deneyim arıyorsanız beyaz çay hakkındaki yazımızı okuyabilir ve çay dünyasına ait ilginç bilgiler edinebilirsiniz.