ÜST
matrıx

Matrıx filmlerini izlemek için her zaman geçerli 5 neden

21. yüzyılın başında, eleştirmenler ve sıradan film izleyicileri, göz kamaştırıcı görsellere, popüler bir film müziğine ve yaratıcı bir hikayeye sahip orijinal bir bilim kurgu-aksiyon filmi tarafından büyülendi. O zaman için az tanınmış iki kişi, Lana ve Lilly Wachowski tarafından yazılan ve yönetilen Matrix, 1999’un “işte bu” denilen filmiydi.

Hemen gişe rekorları kıran başarısı, akıllı pazarlamaya çok şey borçluydu. Whatisthematrix adlı resmi bir web sitesi yayına girdi ve “Matrix’in ne olduğu kimseye söylenemez, onu kendiniz görmelisiniz” iddiasında bulunan şifreli bir diyalog hattından yararlanan fragmanlar birçok sinefilin dikkatini çekti.

Böylece Matrix uluslararası bir sansasyon haline geldi ve birçok kişiye göre şimdiye kadar yapılmış en büyük bilimkurgu filmi oldu. 2021’in son günlerinde vizyona giren Matrix’in dördüncü filmi Matrix Resurrections hayranlar ve izleyenler tarafından beğenilmeyip yoğun eleştiriye maruz kaldı. Son film izleyenleri üzse de ilk 3 film size kendini tekrar tekrar izlettirmek için birçok neden sunuyor.

İşte bu sebepten dolayı bizde, Matrix filmlerini izlemek için her zaman geçerli 5 nedeni sizler için sıraladık. Yazımızda spoiler’lar olacağını hatırlatmakta da fayda var.

1.Matrıx karmaşık fikirleri benzersiz bir netlikle ifade eder

matrıx

Doğru yaratıcıların dümende olduğu bu bilim kurgu yapımı, içinde yaşadığımız dünya hakkında derin sorular sorar. Matrix tarafından ortaya atılan soru ise şu: “Ya gerçek olduğunu düşündüğünüz dünya aslında sizi hapsetmek ve sömürmek için tasarlanmış inanılmaz derecede karmaşık bir simülasyonsa?”. Bu, sadece bir film için harika bir öncül değil, aynı zamanda toplumun kurallarını ve sınırlarını belirleyen gerçek sosyal, politik ve ekonomik güçler için inanılmaz derecede etkili bir metafor.

Matrix, izleyicileri, içeriden tam olarak anlaşılamayan bir dizi beklenti ve koşula sahip bir kültürün içine doğduklarını düşünmeye davet ediyor. Doğal ve kaçınılmaz olarak kabul ettiğimiz şeylerin ne kadarı gerçekte inşa edilmiştir? Bu yapıları kim inşa ediyor? Ne amaçla? Ve hepsinden önemlisi: Her şey olduğu gibi mi kalmalı mı?

2.Sağlam bir harekete geçirici mesaj içerir

Matrix, yalnızca büyük sorular sormakla kalmaz, aynı zamanda onları yanıtlamanın yollarını da sunar. Filmin başında Neo (Keanu Reeves) hayatı boş ama tehlikede olmayan bir bilgisayar programcısıdır. Onu tehlikeye sokan, yalnızca bu boşluğun kaynağını( köleliğinin gerçeğini) öğrenme dürtüsüdür. Morpheus (Laurence Fishburne) ile ilk tanıştığında, Neo’ya bir seçenek sunulur: Cehalet ve göreceli rahatlık içinde yaşamaya devam edebilir ya da daha fazla anlayışa ve aynı zamanda daha büyük zorluklara neden olabilecek bir yol seçebilir.

Hikayenin kahramanları, kendi gerçekliklerinin dehşetini anlamayı seçen ve diğerlerini bundan kurtarmak için savaşanlardır. Kötü adamlar, sistemi koruyan Ajanlar ve onu sömüren sistem içinde cehalete ve daha yüksek bir statüyle Matrix’e dönüş karşılığında direnişe bilerek ihanet eden Cypher’dır.

3.Bilim kurgunun yanı sıra aksiyon sunar

Bilimkurgu filmleri yavaş ve felsefi yönü ağır basan yapımlar olabilir. Ancak Matrix, bilim kurgu olmasının yanı sıra birinci sınıf bir aksiyon filmidir ve filmle felsefi olarak ilgilenmeyen bir izleyici bile harika zaman geçirebilir. Matrix’in söyleyecek çok şeyi var ama bunu göz kamaştırıcı görseller ve aksiyon kullanarak yapıyor. İzlemeyi bitirdiğinizde sizi onun hakkında konuşturan bir film işini yapmış demektir. Sizce de öyle mi?

4.Film sektörü için çığır açan etkilere sahiptir

21. yüzyılın başları, özel efektler için heyecan verici bir zamandı. Bilgisayarlar yeni görsel olanaklar sunuyordu. Matrix’teki çarpıcı görsellerin çoğu, tamamen bilgisayar tarafından oluşturulmuş bir dizi efekt çekimi oluşturmak yerine, CGI ile güçlendirilmiş pratik efektler kullanılarak elde edildi.

Matrix’in imza niteliğindeki görsel etkisi, bullet time (mermi zamanı), bu benzersiz yaklaşımı kapsayan birleşik bir pratik-dijital efektti. Hızlı art arda görüntüler yakalayan gerçek bir öznenin etrafında bir dizi hareketsiz kamera kullanılarak bullet time efekti oluşturuldu. Bu görüntüler daha sonra dijital bir ortamda birleştirildi. Ve Matrix 21. yüzyılda film sektöründe çığır açan ve yeni fikirlerin oluşmasını sağlayan birçok öğeyi içinde barındırdı.

Philips Hue Play 2’li Paket kendinizi izlediğiniz filmin, oynadığınız oyunun veya dinlediğiniz müziğin içinde hissetmenizi sağlıyor.

5.Modası geçmiyor

matrıx

Piyasaya sürülmesinden 20 yılı aşkın bir süre sonra, Matrix olağanüstü bir şekilde ilgi çekmeye devam ediyor. Yapıldığı dönem, modası ve “gerçek dünya” teknolojisi ile kendini gösterirken, filmin stilize edilmiş, gerçekliğe farklı bakan hissi, onu eskimiş hissetmekten alıkoyuyor. Görsel efektler bile “eski ve çökmüş” yerine “retro cool” olarak hayatta kalacak şekilde stratejik olarak stilize edilmiş.

Muhteşem oyuncu kadrosunu da unutmamak gerekiyor. Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving başta olmak üzere birçok yetenekli oyuncu filmde yer alıyor ve işlerini mükemmel bir şekilde yapıyorlar.

Filmdeki birçok gönderme ve felsefi bakış açısı ise, Matrix serisini izlemek için ayrı bir neden. İlk filmde Neo’nun dairesinin kapı numarasından kapıyı açtığında karşılaştığı insanlar arasından bir kadının taşıdığı tavşan dövmesine, Neo’nun Morpheus, Kahin, Frenchman, Ajan Smith ve Mimar arasında geçen diyaloglarından serinin sonuna doğru Ajan Smith’in insanlaşmaya Neo’nun ise makineleşmeye doğru gittiğinin farkına varmaya kadar birçok detay ve öğe filmi tekrar tekrar izlemek için size nedenler sunuyor.

LG  43″ 108 Ekran Uydu Alıcılı 4K Smart LED TV Matrix ve daha birçok filmi daha keyifli ve kaliteli izlemenizi sağlayacak. Eğer bir televizyon almayı düşünüyorsanız bu fırsatı kaçırmayın!