ÜST

Mekanik Klavye Nedir? Mekanik Klavye Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Mekanik klavyeler, standart klavyelere oranla özellikle oyuncular için tasarlanan ve farklı bir yapıya sahip klavyelerdir. Sıklıkla kullanılan ofis bilgisayarlarının klavye sistemlerinde, tuşların altında kauçuklar bulunur. Mekanik klavyelerde ise bu kauçuklar yerine her bir tuşun altında ayrı bir fiziksel anahtar sistemi bulunur. İşlerini bilgisayarda yapan ve gün içinde çok fazla klavye kullanan kişiler ve oyuncular mekanik klavye kullanarak daha verimli bir iş ortaya çıkarabilirler. Mekanik klavyelerde yer alan fiziksel anahtarlar, klavyelere her şeyden önce büyük bir hız ve hassaslık kazandırır. Her tuşun anahtarı farklı olduğu için girdiler çok daha hızlı ve net bir şekilde bilgisayarın beynine ulaşır ve bu da daha hızlı ve daha doğru yazım yapabilmenizi sağlar. Yalnızca yazarlar ve oyuncular için değil mekanik klavyeler yazılımcı ve programcılar için de büyük bir öneme sahiptir. Uzaktan bakıldığında klavyelerin mekanik olup olmadığı anlaşılmayabilir. Bunun anlaşılabilmesi için bu konuda uzman kişilerin incelemeleri ve bilgileri gerekir. Mekanik klavye sahibi olmak için klavyelerin ürün açıklamaları incelenebilir ya da bu alanda uzman kişilerden yardım istenebilir. Böylece istenen klavyeye daha kısa sürede ulaşım sağlanabilir.

En Sık Kullanılan Klavye Türleri

Günümüzde sıklıkla kullanılan iki tür klavye vardır. Bunlar membran klavyeler ve mekanik klavyelerdir. Aslında bizim standart olarak değerlendirdiğimiz klavyeler membran adı verilen klavye grubundadır. Her tuşun altında çoğunlukla kauçuk maddeden elde edilen ve kubbe şeklinde olan yapılar bulunur. Tuşlara basıldığı zaman bu kubbeler sıkışarak klavyenin ana telleriyle bağlantı kurar. Elektriksel bağlantının kurulması sonucunda yazılıma ilgili tuş işlenir ve bilgisayar ekranına yansıtılır. Mekanik klavyelerin çalışma prensipleri membran klavyelerden çok daha farklıdır. Diğer klavyelerde bulunan kauçukların yerine mekanik klavyelerde çoğunlukla plastikten üretilen fiziksel anahtarlar mevcuttur. Bu anahtarlar, bilgisayarın yazılımıyla gerçekleşecek bağlantıyı kurmakla görevlidirler. Tuşa basıldığı zaman bu anahtar devreye girer ve elektronik eylem gerçekleşerek işlevi yazılıma bildirir. Sonuç olarak da ekranda istenen harfler görüntülenir. 

Mekanik Klavyenin Çalışma Sistemi Nasıldır?

İsminin mekanik klavye olmasından kaynaklı olarak bu tür klavyelerin çalışma sistemlerinin de karmaşık ve algılanması zor olduğu yargısı oluşur. Durum esasında böyle değildir. Mekanik klavyelerde yer alan fiziksel anahtarların oldukça basit bir çalışma sistemi vardır. Tuşların başlığına takılan yay veya benzeri bir gövdeden ibarettir. Yukarıdan herhangi bir tuşa bastığınız zaman bu gövde, tuşun aşağı inmesini kolaylaştırır. Mekanik klavyelerde tuşa bastırıldığında, mekanik bir ses duyulur ve bu durum aslında fiziksel anahtarın işlevini başarılı bir şekilde yerine getirdiğine işaret eder. Başarılı anahtar girişinin ardından elektrik devresine ulaşan girdi, yazının da başarılı bir şekilde yazılmasını sağlar. 

Standart Klavyelerden Farkı Nedir?

Herkesin bildiği ve artık nostalji haline gelen daktilolar, mekanik klavyelerin öncüleridir. Sonradan kauçuk mekanizmalı bilgisayar klavyeleri ortaya çıktığında mekanik klavyeler de ortadan kalkmıştır. Mekanik klavyelerin diğer klavyelere oranla daha fazla ses çıkarması ve daha pahalı olması gibi nedenler de insanları membran klavyelerin kullanımına itmiştir. Mekanik klavyeler ile membran klavyeler arasındaki tek fark bu da değildir.

 

  • Mekanik klavyelerin kullanım ömrü membran klavyelere göre çok daha uzundur. Hata verme veya bozulma olasılıkları çok daha azdır.
  • Membran klavyeler, kauçuğun yumuşak dokuda olması nedeniyle daha az ses çıkarırken mekanik klavyeler bulunulan ortamda çok daha fazla, daktilo sesine benzer mekanik bir sese sahiptirler.
  • Mekanik oluşumları nedeniyle mekanik klavyelerin üretim maliyeti daha fazla olduğu için membran klavyelere oranla daha yüksek fiyatlarla sunulurlar.

Olumlu özelliklerine ek olarak ortam sesi gibi olumsuz özellikleri olsa da özellikle işi bilgisayar ve klavye ile olan yazılımcılar ve oyuncular için mekanik klavye onsuz olunmaz bir aksesuar haline gelmiştir. Sıradan konseptli oyunlar oynayanlar için çok gerekli olmasa da sürekli ve çevrimiçi, karşılaşmalı oyunlarda oyuncuların kesinlikle daha hızlı ve daha hassas tuşları olan mekanik klavyelere ihtiyacı vardır. 

Mekanik Klavye Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mekanik klavyeler de kendi içerisinde türlere ve kalitelere ayrılır. Hangi klavye türünün hangi amaçla kullanılacağının detaylı olarak bilinmesi ve mekanik klavye tercihinin buna göre yapılması, hayatınızı büyük oranda kolaylaştırır. Mekanik klavyelerin anahtar çeşitleri de farklılık gösterir. Mavi, yeşil, kahverengi ve renksiz anahtar çeşitleri, oyuncular için daha büyük önem arz etmektedir. Mavi ve Yeşil anahtar çeşitleri hareketin mouse’dan ziyade klavyede daha fazla olduğu oyunlar için geçerli bir klavye olsa da yeterli gelmeyebilir. Daha fazla tuş takımında işlem gerektiren oyunlar için oyuncuların kahverengi ya da renksiz anahtarlı mekanik klavyeleri tercih etmeleri gerekir. Piyasada daha çok gaming (oyuncu) klavyesi olarak bilinen mekanik klavyelerin de alınırken dikkat edilmesi gereken birtakım durumları söz konusudur.

  • Herkesçe kullanılan ve en bilinen klavye çeşidi Q klavye olsa da bazı oyuncu klavyeleri F klavye olarak da üretilir. Klavye alırken eğer Q klavye kullanıcı iseniz F klavye olmamasına özen göstermelisiniz. Özellikle yazarların ve resmî kurumların da mekanik klavye kullanması F klavye üretimini mecburi hale getirmiştir. Eğer oyun oynayacak iseniz Q klavye sizin için daha kullanışlı olacaktır.
  • Mekanik klavyeler de teknolojik gelişmelerden nasibini almış durumdadır. İlk önceleri tamamen kablolu olarak üretilen mekanik klavyeler zaman içerisinde bluetooth bağlantılı ya da USB girişli olarak da üretilmeye başlanmıştır. Bu nedenle klavye seçerken hangi türden bağlantıya sahip klavye istediğinizi belirlemeniz ve ona göre seçim yapmanız gerekir. Bluetooth bağlantı, pil ömrünü de azaltacaktır. Bu nedenle güç tasarrufu yapmak isteyen kişiler için uygun olmayabilir. USB bağlantılar da kablo görüntüsünden hoşlanmayanlar için ideal olsa da mekanik sorunlar zamanla oluşabilir. Kablolular da eski tip klavye kullanımı isteyenler için en ideal seçim olacaktır.
  • Mekanik klavyeler de kendi içerisinde farklılık gösterir. Bu sebeple bazı mekanik klavyelerin fiziksel anahtarları, herhangi bir arıza durumunda komple “switch” değişimi gerektirirken bazıları yalnızca tek bir tuş için değişim olanağı sağlar. Klavyelerin bu gibi özelliklerini öğrenerek satın almak hayatınızı büyük oranda kolaylaştıracaktır.
  • Tuş tasarımı da özellikle oyuncular için dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer alır. Tuşların birbirine olan aralıkları, zemin ile mesafesi ve tuşun yüksekliği, rahat ve ergonomik bir kullanım için önemlidir. Özellikle sık kullandığınız ve alışkın olduğunuz tasarımlara benzer tasarımlar seçmeniz önemlidir. Klavye konusunda hassas kişilerseniz klavyelerinizi mutlaka yüz yüze inceleyip görerek almalı ve tuş tasarımlarına dokunarak karar vermelisiniz.
  • Mekanik klavyelerin renklendirilmiş Led tasarımları da mevcut. Eğer bir konsept oyuncusu iseniz ya da yayıncı iseniz bu gibi ışıklı mekanik klavyeleri kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Estetik görünümün yanı sıra tuşların altında ledi bulunan klavyeler, karanlık ortamlarda da klavyelerinizi görüş açısı sorunu olmadan kullanabilmenizi sağlayacaktır.

Mekanik Klavye alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler listelenmiş olsa da kullanıcısı siz olduğunuz için size en uygununu bulmanız, uzun süreli memnuniyet derecenizi artıracak bir etkendir. Klavye seçimi yaparken size en uygun klavyenin hangisi olduğunu bulmak için bütün bilgilere hakim olmalı ve bu alanda uzman kişilere mutlaka danışmalısınız.