ÜST

Meraklıları için Türkiye’den en iyi tren rotaları

Seyahat etmenin her türü ayrı bir keyiftir. Denizaşırı yolculuklar, kamp seyahatleri, tarih gezileri ve niceleri. Peki ya tren yolculukları? İşte sizleri etkileyebilecek Türkiye’den en iyi tren rotaları.

Toros Ekspresi

Serüvenimize ünlü Toros Ekspresi ile başlıyoruz. Toros Ekspresi, Adana ile Konya Garı arasında sefer yapıyor. Yaklaşık 6,5 saat süren yolculukta tren, 21 istasyona uğruyor. Tren Konya, Karaman, Niğde, Mersin ve Adana illerini ziyaret ediyor. 

Bu seferi farklı yapan şeylerin başında Akdeniz ve İç Anadolu gibi iki farklı iklim ve bitki örtüsünden bölgeyi kısa sürede ziyaret ediyor oluşu. Zira bu iki bölge Toros Dağları ile ayrılıyor ve bir bölgeden diğerine geçtiğinizde bir anda dramatik bir farklılıkla karşı karşıya kalıyorsunuz.

Adana tarafında manzaranızı Kızılçam ormanları ve Adana’ya has tarihi köprüler süslerken Konya’ya geçtiğinizde bozkırın farklı tonlardaki yeşiliyle baş başa kalıyorsunuz. 

tren rotaları
Van Gölü Treni

Van Gölü Treni, Ankara ile Tatvan Garı arasında yolculuk yapan bir tren. Yaklaşık 24 saatlik yolculuk süresiyle Toros Ekspresi’nden çok daha uzun bir sürede, haliyle daha fazla bölgeyi dolaşıyor.

Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Muş ve Tatvan’dan (Bitlis) geçen tren 6 istasyonda duruyor. Yolculuk Tatvan’da Van Gölü’ne yakın bir güzergahta tamamlanmış oluyor. Verdiği uzun molalar sayesinde bu yolculuk misafirlerine yerel tatları tecrübe etme şansı tanıyor. Yolculuk için farklı vagon seçeneklerden size uygun olanlarını seçebilirsiniz.

tren rotaları
İzmir Mavi Tren ve Doğu Ekspresi

İzmir Mavi Treni’yle devam edelim. İzmir Basmane ile Ankara arasında hizmet veren bu trende yaklaşık 14 saatlik yolculuk boyunca 43 istasyonda duruluyor. İzmir, Manisa, Uşak, Afyonkarahisar, Kütahya, Eskişehir ve Ankara şehirlerinden geçen trende farklı vagon seçenekleri mevcut.

Yolculuk sırasında yeşilin farklı tonlarını, çam ve zeytin ağlarını görebilirsiniz. Bu yolcuğun ardından Ankara’dan Doğu Ekspresi’ne bindiğiniz taktirde listemizin en uzun rotası haline gelen 39 saatlik bir yolcuğa ulaşmak mümkün.

tren rotaları
Doğu Ekspresi son yıllarda ünlenişiyle adını birçok yerde duyurdu. Bu yolculuk kendi başına yaklaşık 25 saat sürüyor. 1300 kilometrelik yolculuk yalnızca iki Ankara ve Kars olmak üzere iki istasyondan oluşuyor. Muhtemelen birçok şey duyup okuduğunuz Doğu Ekspresi hakkında yeri gelmişken ünlü polisiye yazarı Agatha Christie’nin bu rotayı kullanmasının ardından kaleme aldığı Doğu Ekspresinde Cinayet adında ünlü bir romanı bulunduğunu da hatırlatalım.

Konya Mavi Tren

İzmir ile Konya Garları arasında yolculuk yapan Konya Mavi Treni yaklaşık 12 saatlik bir sürede rotasını tamamlıyor. Uğradığı 37 istasyonda İzmir, Manisa, Uşak, Kütahya, Afyonkarahisar ve Konya illerinden geçiyor.

Seferlerin gece saatlerinde yapılıyor olması sebebiyle yukarıda olan örneklerde olduğu gibi doğayı canlı haliyle izlemek mümkün değil. Ancak buna karşın bölgenin güzellerini görmek ve konforlu bir yolculuk yapmak için keyifli bir seçenek olabilir.

tren rotaları

Rotayı seçtiğiyseniz hazırlıklar başlasın! Tren yolculukları gibi tatil programlarında pratik olmak ve sizin için sadece gerekli şeyleri alıp fazlalıkları almamak çok önemli.

tren rotaları

Montana’nın sırt çantası ile tüm yolculuğunuzda ihtiyacınız olan her şeyi yanınıza alabilir ve son derece rahat bir şekilde seyahatinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Türkiye’den en iyi tren rotaları listesinden sizin için en uygun olanı seçtiniz, seyahatiniz için tüm planları yaptınız, eksikleri tamamladınız, çantanızı da hazırladınız ama bu çanta nasıl hazırlanacak? “Seyahat çantası hazırlama tüyoları” başlıklı yazımızdan yararlanabilirsiniz.