ÜST
tarsus

Mersin Tarsus’ta görmeniz gereken 5 yer

Tarsus, Akdeniz’den 20 km içeride Mersin’de bulunan tarihi bir ilçedir. 3 milyonluk nüfusu ile Türkiye’nin dördüncü büyük metropol alanı olan Adana-Mersin Metropol Bölgesi’nin bir parçasıdır.

Tarsus, Mersin ilinin doğusunda yer alır ve Çukurova bölgesinin merkezindedir. 6.000 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Tarsus, uzun zamandan beri tüccarlar için önemli bir durak ve birçok uygarlığın odak noktası olmuştur. Berdan Nehri’nin (antik çağda Cydnus) ağzında bulunan Tarsus, Çukurova’yı, Orta Anadolu’yu ve Akdeniz’i birbirine bağlayan kara ve deniz yollarının kesişiminde yer alır. Ayrıca Roma İmparatorluğu döneminde Tarsus, Kilikya eyaletinin başkentiydi.

İklimi, yazları çok sıcak, kışları soğuk ve nemli olmasıyla tipik bir Akdeniz bölgesidir. Peki bu güzel ilçede mutlaka görmeniz gereken yerler neresi? Merak ediyorsanız, hemen başlayalım!

1.Eski Cami

tarsus

Kiliseden camiye çevrilmiş bu yapının 1102 yılında St. Paul Katedrali olarak yapıldığı söylenmektedir. Seyfeddin Bay-Temur el Harizmi’nin kiliselerden birisini camiye dönüştürdüğü ve bu nedenle “Bay Temür Camii” adıyla anıldığı da söylenenler arasında yer alır. Binanın güney batısında Ramazanoğulları tarafından yaptırılmış olan minare ve kuzeydoğu köşesinde de kilise döneminden kalma bir çan kulesi vardır.

2.Eshab-ı Kehf Mağarası

Ashab-ı Kehf Mağarası veya Yedi Uyurlar Mağarası olarak da bilinen Eshab-ı Kehf Mağarası, Tarsus’un kuzeyinde yer alır. Encülüs Dağı’nın eteklerinde bulunan mağara, Hristiyan ve Müslümanlar tarafından kutsal bir ziyaret yeri olarak kabul edilir. Doğal bir çöküntü mağara şeklini almıştır ve mağaranın hemen üzerinde 1873 yılında yapılmış bir cami yer almaktadır.

Arapça’da “Eshab” sahip, dost anlamına gelir. “Kehf” ise dağlarda oyulmuş ev gibi yerlere verilen isimdir. Dolayısıyla Eshab-ı Kehf’in Türkçe anlamı Mağara Dostları’dır. Günümüzde “İnanç Turizmi ve Kültür Turizmi” güzergahları arasında bulunan Eshab-ı Kehf Mağarası, her yıl 6-10 Mayıs tarihleri arasında yapılan Hıdırellez törenlerinde de anılmaktadır.

3.Makam-ı Danyal Camii

Makam-ı Danyal Camii, kent merkezinde, Kubat Paşa Medresesi’nin yanında bulunmaktadır. Danyal Peygamber’e ait sembolik türbenin üzerine yapılan cami, türbenin kutsallığından dolayı Makam Camii olarak adlandırılmıştır.

Danyal Peygamber, 2. Babil Kralı Nebukadnezar zamanında yaşamış ve Yahudileri Babil esaretinden ilmi ve kehanetleriyle kurtarmış bir peygamberdir. Bir rivayete göre Tarsus’ta kıtlık olan bir sene Tarsus’a davet edilen Danyal Peygamber’in Tarsus’a gelmesiyle birlikte bolluk olmuştur. Bu nedenle Danyal Peygamber Babil’e geri gönderilmemiş, ölünce de Tarsus’ta şimdiki Makam Camisi olarak anılan yere gömülmüştür. Görülecek yerleri keşfederken su içmeyi unutmayın.

Bunu için yanınızda Aladdin Chilled Thermavac™ Çelik Soğuk Su Termosu 0,55 LT bulundurabilirsiniz.

4.Kırkkaşık Bedesteni

Kırkkaşık Bedesten’in kapılarından girdiğinizde günlük hayatta pek karşılaşmadığınız loş ortam ve yöresel hediyelik eşyalar sizi bambaşka bir dünyaya götürecek. Tarsus’a gelenlerin orijinal hediyelik eşyalar almak ve sadece Çukurova’da tadabilecekleri kaynar ve Tarsusi kahvesi gibi yerel içecekleri tatmak için buraya uğramalarını tavsiye ediyoruz. Deri, gümüş ve dokuma eşyaların yanı sıra Çukurova kültürünün önemli unsurlarından biri olan Şahmeran motiflerinin kullanıldığı hediyelik eşyaları da ayrıca bulabilirsiniz.

İlk amacı aşevi olan Kırkkaşık Bedesteni, dış yüzeyinde bu amacı simgeleyen kaşık kabartmalarından dolayı bu adı almıştır. Daha sonra Tarsus Ulu Camii’ne gelir sağlamak amacıyla dükkân olarak kiralanmıştır. Kırkkaşık Bedesten’in orijinal hali tek kapılıydı. Batıdaki giriş, kervan develerinin girebilmesi için yüksek inşa edilmişti. 1956 yılında, Ulu Cami ile bütünleşmeyi sağlamak amacıyla bedesten çarşısının doğu kapısı açıldı.

Tarsus Belediyesi tarafından işletmecilere kiralanan bedestenin bir diğer özelliği de tüm dükkânların kadınlar tarafından işletiliyor olması. Kırkkaşık Bedesten, 2005 yılında Tarihi Kentler Birliği’nin özel proje ödülünü kazanmıştır.

5.Aziz Paul Kuyusu

Tarsus şehir merkezinde Kızılmurat mahallesinde bulunan Aziz Paul kuyusu, Hristiyanlığın yayılmasında önemli bir yere sahip olan ve İncil’de adı “müjdeci” olarak geçen Aziz Paul’ün yaşadığı yer olarak kabul ediliyor.

“Aziz Paul Kuyusu” olarak tanımlanan bu tarihi yapı, Aziz Paul’ün yaşadığı evin bulunduğu yer olarak kabul edilen avluda yer alıyor. Antik caddenin yaklaşık 200 metre kuzeydoğusunda yer alan 18 metre derinliğindeki kuyunun Aziz Paul adına yapıldığı ve antik bir sit kalıntısının uzun yıllar ziyaret yeri olarak kullanıldığı biliniyor. Restorasyonu ve çevre düzenlemesi yapılan bu kutsal alan, günümüzde de yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak noktası haline gelmiştir. Hristiyanlar bu kutsal yeri hac için ziyaret ediyorlar. Kuyu suyunun kutsal olduğuna ve iyileştirici güce sahip olduğuna da inanılıyor.

Tarsus’ta görülecek yerleri baştan sona gezerken ayaklarınızın yorulmasını istemezsiniz. İşte bu yüzden size önerimiz Skechers Graceful-Get Connected Kadın Siyah Spor Ayakkabı.