ÜST

Mor Şampuan Nasıl Kullanılır? & Mor Şampuanın Saçlara Faydaları 

Son dönemlerin saç bakım rutinlerinde popülerlik kazanan mor şampuan, kadın ve erkek kullanıcıların radarında bulunuyor. Mor şampuan  sarı, platin veya gri saçlara sahip olan bireyler tarafından ideal bir seçenek oluyor. Sebebi ise, saçların doğal renginin zamanla güneş ışığı, kimyasal işlemler ve diğer dış etkenler nedeniyle solmasından kaynaklanıyor. Yani saçlar zamanla olması gereken renkten uzaklaşarak sarımsı bir görünüme ulaşıyor.  

Mor şampuan ise saçlardaki bu istenmeyen sarı tonları nötralize etmek için özel olarak üretiliyor. Ürünün kullanımı ise oldukça basit oluyor. Nemli saçlara uygulanarak kökten uca masaj yapılıyor ve her yerine yayılarak uygulanıyor. Daha sonra saçlarda birkaç dakika kadar bekletiliyor.  Daha sonra saçlar iyice durulanıyor. Genellikle haftada 1 veya 2 kez kullanmak yeterli olsa da saç durumuna ve istenilen sonuca bağlı olarak bu aralık farklılık gösteriyor. Peki, mor şampuan saça ne gibi faydalar sağlıyor? Kullanılmazsa eğer neler olur? 

Mor Şampuan Nasıl Kullanılır?

Sağlıklı, bakımlı ve estetik saçlara sahip olmak için doğru şampuanı kullanmanın önemi büyük oluyor. Aynı zamanda şampuanı doğru şekilde kullanmak arzulanan saç görünümü için iyi bir fikir olarak görülüyor. Bu bağlamda mor şampuanlar sarı, platin veya gri saçlara tonlama ile  renk koruma sağlama konusunda etkili oluyor. Mor şampuanı doğru bir şekilde kullanmak ise arzulanan sonuçları elde etmeye olanak tanıyor. Mor şampuanı kullanırken dikkat edilmesi gereken detaylar şöyledir: 

  • Mor şampuanı kullanmadan önce saçınızı tamamen ıslatmanız gerekiyor. Ilık su kullanarak saç derisine ve saça nüfuz ettiğinden de emin olunması büyük önem taşıyor. İşlem için her bölgenin ıslak olması önemli!
  • Mor şampuanı avuç içine dökerek saçınıza uygulamalısınız. Şampuanı saçınızın köklerinden başlayarak saç uçlarına doğru masaj yaparak iyi bir şekilde yaymalısınız. Arzulanan fayda için saçınızın tamamına eşit şekilde dağıldığından emin olmalısınız. 
  • Şampuanın etkisini göstermesi için saçınızda mutlaka 6-10 dakika kadar bekletmelisiniz. Bu süre zarfında şampuanın sarı tonlarını dengelemesi ve renk koruma sağlaması adına saçınızda çalışmasına izin vermelisiniz. İlgili süre zarfında saçlar istendiği gibi korunacak. 
  • Şampuanı saçınızdan tamamen çıkarmak için bol su kullanarak saçınızı iyice durulamalısınız. Hiçbir şekilde şampuan kalıntıları saçınızda kalmamalı. 
  • Mor şampuanı kullandıktan sonra saçınıza nemlendirici bir saç kremi veya saç maskesi uygulamalısınız. İsterseniz saçınızın nemini geri kazanabilirsiniz ve hem yumuşaklık hem de parlaklık sağlayabilirsiniz.
  • Kullanılan mor şampuan güçlü renk düzenleyicileri de içerebiliyor.  Bu sebeple, haftada birkaç kez şampuanı uygulamak yeterli oluyor. Fazla kullanmak ise saçınızda istenmeyen mor tonlar oluşmasına neden olabiliyor. O nedenle bu detaya dikkat edilmesi gerekiyor. 

Mor Şampuanın Saça Faydaları Neler?

Mor şampuan saça ideal ve doğru oranda uygulandığı takdirde pek çok fayda sağlıyor. Özellikle platin sarı, gri gibi saçların düzenli kullanımında birçok fayda gördüğü aşikar oluyor. Mor şampuanın faydalarından biri sarı tonlarını dengelemek oluyor. Mor Şampuan, sarı veya sarımsı tonlara sahip saçlarda istenmeyen ve çirkin olan sarılığı gidermeye yardımcı ediyor. Özellikle açık renkli veya beyaz saçlarda kullanıldığı zaman bu şampuan saçların daha temiz, daha berrak ve daha doğal bir görünüm kazanmasına olanak tanıyor. 

Saç rengini koruma özelliği gösteren mor şampuan aynı zamanda solmanın da önüne geçiyor. Saç boyalı ve röfleli ise, bu şampuan saç rengini canlı ve parlak  gösteriyor. Bu sayede de erken solmalarını önüne geçiyor. Mor şampuan bir faydası da  saçı nemlendirmek oluyor. Bu yönüyle birlikte boyadan ötürü kuruyan saç tellerine neme boğuyor. Hatta kuru, yıpranmış veya kırılgan saçları nemlendirerek hem daha yumuşak hem de daha sağlıklı görünmelerine olanak tanıyor. 

Mor şampuan çeşitleri saç derisini yatıştırma ve rahatlatma özelliği ile de yüksek beğeni topluyor. Özellikle kaşıntılı veya hassas saç derisine sahip olanlar, bu şampuanı kullandığında saç derisini sakinleştirebiliyor. Bununla beraber uzun süreli rahatlama olanağı da elde edebiliyor. Şampuan saçın daha kolay taranmasını sağladığından uzun saça sahip olanlar başta olmak üzere tüm insanlardan takdir topluyor. 

Bilindiği üzere boyalı saçları taramak son derece zor oluyor. Kuru ve katı olan saçları açmak bazen can yakabiliyor. Bu bağlamda kullanılan mor şampuan, saç tellerini yumuşatarak saçı daha yönetilebilir duruma getiriyor. Bu yönüyle de saçın taranmasını kolaylaştırarak saç kırılmasının önüne geçiyor. Mor şampuan aynı zamanda saçlara parlaklık kazandırıyor. Saç tellerini pürüzsüzleştirme ve saçı temizleme özelliği gösteren bu şampuan saçların doğal parlaklığını koruyor. Şampuan sayesinde daha parlak, canlı ve pürüzsüz görünümde saçlara sahip olmak mümkün oluyor. Aynı zamanda şampuan saç derisini temizleme özelliği de gösteriyor. Bu sayerde saçın daha temiz ve daha taze görünmesine olanak tanıyor. 

Mor Şampuanı Kimler Kullanabilir?

Bakımlı, sağlıklı, parlak ve güzel saçlar herkesin arzuladığı görünümü sunuyor. Bu da ancak doğru şampuan seçimi ile mümkün oluyor. Mor şampuanlar ise saçların sağlığını ve görünümünü etkileyen değerli şampuanlar arasında sayılıyor. Saç rengini koruma, saç tonunu dengeleme veya belirli renkleri canlandırma gibi faydalar sağlayan bu şampuan her kullanıcı tarafından kullanılmıyor. bu şampuanı yalnızca saçı boyalı  bireylerin kullanması tavsiye ediliyor. Peki, hangi renge boyanan saçlar için mor şampuan kullanılabilir?

Mor şampuanlar, saçlarında mor renk tonu bulunan bireylerin kullanımına uygun oluyor. Şampuan çünkü, saçlardaki sarı veya bakır tonları nötralize etme özelliği gösteriyor. Akabinde ise saçın mor tonunu koruyarak daha canlı görünmesine olanak tanıyor. Özellikle mor saç boyası veya mor tonlu saç renklendirme işlemi uygulanan insanlar için ideal bir ürün oluyor. Bu insanlar mor şampuan kullanarak saç renklerini daha uzun süre koruyabiliyorlar. Aynı şekilde sarı saç tonu, zamanla istenmeyen sarı veya bakır tonlara döndüğünde imdada mor şampuan yetişiyor. Söz konusu şampuanlar sarı saçlardaki istenmeyen sarı tonları gideriyor. Arzulanan tonda saç tonu isteyenlere istediklerini veriyor. 

Şampuan saçların daha doğal ve istenen bir görünümde kalmasına olanak tanıyor. Özellikle sarışınlar, mor şampuan kullanarak saçlarını daha soğuk ve platin bir renkte tutabiliyor. Gri saçlar da  zamanla sarımsı veya kahverengi tonlara dönüyor. Hatta zamanla daha mat bir görünüm kazanabiliyor. Mor şampuanlar ise gri saçlardaki sarımsı veya bakır renkleri gideriyor. Sonucunda ise saçların daha parlak ve canlı görünmesine olanak tanıyor. 

Gri saçlı bireyler de rutinine mor şampuan ekleyerek saçlarını daha temiz ve parlak tutabiliyor. Aynı şekilde platin veya beyaz saçlar, zamanla sarımsı veya kirli bir görünüme ulaşabiliyor. İşte böyle anlarda bu saçlardaki istenmeyen sarı tonları gidermek için mor şampuan kurtarıcı oluyor. Ürün saçların daha temiz ve beyaz bir görünüme kavuşmasına olanak tanıyor. Platin ya da beyaz saçlı bireyler, mor şampuan kullanarak saç renklerini hem daha parlak hem de canlı gösterebiliyor. Ürün aynı zamanda mavi, pembe, yeşil veya başka renkte saç boyası kullanan insanlara da hitap ediyor. Renkli saçlarda zamanla renk soluyor. Zamanla ise istenmeyen tonlar ortaya çıkabiliyor. Bu bağlamda mor şampuanlar ise renkli saçlardaki istenmeyen tonları gidermeyi  başarıyor.