ÜST
motor yağı

Motor Yağı Değişiminin Püf Noktaları

Araba kullanmak günümüzde bir ihtiyaç ve kullandığımız her şeyin bakım gerektirmesi gibi, arabalar da belli dönemlerde bakım gerektiriyor. Araba bakımı denince de akla ilk gelenlerden biri şüphesiz motor yağı değişimi oluyor.

Bu konuyla ilgili aklınızda; motor yağı ne zaman değiştirilir, motor yağı nasıl değiştirilir gibi sorular olduğunu biliyoruz ve bu yazımızda sizlere bu sorularınızın cevaplarını veriyoruz.

Motor yağı ne zaman değiştirilir?

motor yağı

Yağ değişimi yapmanızın zamanının gelip gelmediğini anlamak için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. Aracınızın yaşı ve kilometresi, aracınızı kullandığınız koşullar, aracınızda kullandığınız yağın kalitesi gibi faktörler araç yağ değişimi zamanının üzerinde etkili faktörler olmakla beraber; başlıca kontrol etmeniz gerekenler şöyle:

 • Yağ değişim ikaz lambası

Motor yağı değiştirme zamanı geldiğinde ya da motorun yağında azalma olduğunda, arabanızın gösterge panelindeki yağ değişim lambası yanacaktır. Bu durumda yapmanız gereken, uyarıyı dikkate alarak motor yağ çubuğunu kontrol etmektir. Araba yağ değişimi zamanını geçirmemeniz önemlidir; aksi takdirde motordaki hareketli parçalar zarar görebilir ve büyük arızalar meydana gelebilir.

 • Motordan gelen ses

Motor yağı değiştirme zamanının geldiğinin bir diğer işareti de motordan gelen sestir. Motor yağı motordaki hareketli parçaların arasında kaygan, koruyucu bir tabaka oluşturur ve sürtünmeyi azaltır. Sürtünme azalınca da sessiz bir sürüş deneyimi yaşanır. Araç yağı değiştirme zamanı geldiğinde ise, motordan sesler gelmeye başlayacaktır.

 • Motor yağının rengi

Arabanızın yağını değiştirme zamanı geldiyse; kirli partiküllerle dolan motor yağının rengi koyulaşacaktır. Bazı durumlarda yukarıda bahsettiğimiz yağ değişim ikaz lambası yanmayabilir veya motordan ses gelmeyebilir ancak yine de motor yağını değiştirmek gerekiyor olabilir.

Bu nedenle zaman zaman motor yağının nasıl göründüğünü kontrol etmelisiniz. Motor yağının rengi yarı saydam ya da amber renginde olmalıdır. Bunu anlamak için kaputun altında yer alan motor yağı çubuğunu çıkararak temiz bir bezle silmeli ve sonrasında tekrar yağ haznesine batırıp çıkarma yoluyla yağın rengini kontrol etmelisiniz.

 • Arabada yağ kokusu

Motor yağı ne zaman değiştirilmeli sorusunun bir cevabı da arabanızdan gelen yanık yağ kokusudur. Aracınızdaki yağ azalıp bittiğinde motorun yağ yakması denilen durum meydana gelmiş olur ve motorda aşırı bir ısınma oluşur. Böylece motor tekrar çalışmamak üzere kapanır ve kontağı çevirdiğinizde motordan sadece vuruntu sesleri gelir. Dolayısıyla aracınızda yağ kokusu sezdiğiniz anda yetkili servisle iletişime geçmenizde fayda olacaktır.

 • Egzoz dumanının görüntüsü

Arabanız rölantideyken egzoz dumanına baktığınızda mavi duman görüyorsanız, motora sızan yağ yakıtla birlikte yanıyor demektir ve bu da motor yağının azalmasına sebep olur.

 • Arabanızın kilometresi

Ortalama olarak 10.000 kilometrede motor yağı değişimi yapmanızda fayda olacaktır. Dilerseniz daha doğru cevap için arabanızın kullanma kılavuzuna da bakabilirsiniz.

Rutin araç bakımı zamanından önce de, herhangi bir problem nedeniyle yağ değişimi yapmak durumunda kalabilirsiniz ve bunun işaretlerini yukarıda değindiğimiz maddelerden anlayabilirsiniz. Değişime ihtiyaç duyduğunuzda Motul 8100 X-Clean Efe Motor Yağı ile değişim yapabilirsiniz.

Motor yağı nasıl değiştirilir?

 1. Motorun sıcaklığına bakın

Soğuk yağ daha donuk olacağı için boşaltmanız zaman alacaktır, bu nedenle motoru 5 dakika kadar çalıştırıp ısıttıktan sonra değişim işlemine başlamanızda fayda vardır. Ardından, yağın kartere boşalmasını ve motorun soğumasını beklemeniz gerekecektir.

 1. Yağ çubuğunu çıkarın

Kaputu kaldırdığınızda göreceğiniz, tepesinde halka olan parlak renkli yağ çubuğunu çıkartıp temiz bir bezle veya kağıt havluyla sildikten sonra çubuğu tekrar yağ haznesine batırıp çıkarın ve yağ seviyesi ile yağ kirliliğini kontrol edin. Değişime ihtiyaç varsa arabanızı krikoyla kaldırın.

 1. Arabanızı krikoyla kaldırın

Arabanızı krikoyla kaldırıp tahliye vanasına ulaşın ve arabanızın altındaki yağ karteri tapasını bularak anahtarla gevşetin. Tapanın altına kap yerleştirerek yağın tamamını boşalttıktan sonra yağ çözücü kimyasallar yardımıyla tapayı temizleyin ve tekrar sıkıca kapatmayı ihmal etmeyin.

 1. Yağ filtresini kontrol edin

Yağ değişimi yaparken yağ filtresini de değiştirebilir, böylece yeni yağınızdan alacağınız performansı artırabilirsiniz.

 1. Yeni motor yağını koyun

motor yağı

Motorun üzerinde yer alan yağ haznesinden, yani yağ çubuğunu çıkarttığınız delikten yeni yağı koyun. Bu işlem için bir huniden yardım alabilirsiniz. Arabanızın kullanma kılavuzunda, hangi yağı hangi miktarda eklemeniz gerektiği yazacaktır. Yeni yağı ekleyin ve motoru bir süre çalıştırın. Bu sayede yeni yağ motorun içinde dolaşmış olacaktır. Ardından, yağ seviyesini tekrar kontrol etmeyi unutmayın. Motor yağı olarak Shell Helix Motor Yağı’nı deneyebilirsiniz.