ÜST

Ofis Masasında Mutlaka Bulunması Gereken 9 Ürün

Düzenli ve tertipli bir çalışma ortamı için ofis masaüstü eşyaları büyük bir rol oynuyor. Bu ürünler, daha iyi bir çalışma ortamı kazandırmanın dışında iş performansını, kişinin odağını ve motivasyonu arttırıyor. Ürünlerin önemi her çalışan tarafından fark edilmese de üstün performans ve başarıya giden yol, masa düzeninden geçiyor. Özellikle ekip çalışması gerektiren tüm işlerde ofis ortamına ihtiyaç duyuluyor. Düzensiz, dağınık ve eksik olan iş yerleri, işlerin gecikmesine sebebiyet verebiliyor.

İş hayatından maksimum verim almak isteyenlerin mutlaka ferah ve konforlu masaüstü ürünlerinden alması gerekiyor. İhtiyaç duyulan ürünlerin alınması, istenilen şekilde konumlandırılması gibi detaylar ofis masasının daha estetik gözükmesine de olanak sağlıyor. Peki, düzenli ve doğru bir ofis masasının oluşması için gereken malzemeler neler oluyor? Gelin birlikte ofis masasında bulunması gereken 9 ürünü inceleyelim!

Ajanda

Ofis masasında mutlaka bulunması gerekenler dendiğinde ilk akla gelen ajanda oluyor çünkü ajandalar, kişisel asistan görevi görüyorlar. Genelde günlük yapılacak planları hatırlamak amacıyla kullanılan ajanda ile haftalık, aylık ve yıllık iş programı oluşturmak da mümkün oluyor. Günün stresinden, sinirinden ve yoğunluğundan dolayı birçok detay atlanabildiği gibi tamamen unutulduğu da olabiliyor. İşte böyle zamanlarda işleri kontrol altında tutmaya olanak sağlayan ajanda, zamanın verimli kullanılmasına ve işlerin vaktinde yapılmasına olanak tanıyor.

Ajanda toplantı bilgilerini, telefon notlarını ve özel bilgileri tarihlere göre sıralama fırsatı verebiliyor. Üstelik ideal boyutlarda üretilen bu ürünler hem ofis masasında hem de ofis dışı çalışmalarda kişinin yanında olabilmeyi mümkün kılıyor. Kişiselleştirilmiş ajanda modelleri ise, şirket ismi ve logosu içerdiğinden ofisin reklamını yapma konusunda da yardımcı oluyor.

Küp Bloknot

Her ofis masasında bulunması gereken bir diğer ürün ise küp bloknot oluyor. Kare bir küpün içerisinde boş kağıtlardan oluşan küp bloknot, toplantılarda, telefon görüşmelerinde vb. durumlarda çalışanların kolay bir şekilde not alabilmelerine olanak sağlıyor. Küçük boyutlara sahip olan bloknot modelleri, masa üstünde çok fazla yer kaplamıyor ve sayfaları almak son derece kolay oluyor.

Önemli notları küp bloknotlara yazan çalışanlar, isterlerse yanlarında taşıyabiliyor isterlerse bir başkasına vererek ilgili notu hatırlatabiliyorlar. Öte yandan küp şeklinde kutunun içerisinde yer aldıkları için dağılmıyor ve masada düzenli bir şekilde durabiliyorlar.

 

Evrak Rafı

Evrak rafı, iş yerlerindeki dağınıklığı önleme konusunda en yardımcı ürün oluyor. Fotokopi kağıtlarını, ajandayı vb. ürünleri hem bir arada tutuyor hem de masaya estetik bir görünüm katıyor. Bunun yanı sıra, konusuna göre dokümanları organize etme konusunda da büyük bir rol oynayarak iş verimliliğini büyük ölçüde arttırıyor. Özellikle zamanın kısıtlı olduğu durumlarda doküman ararken geçecek süreyi kısalttığından kullanıcıyı dolaylı yoldan motive edebilir.

Masaüstü Takvimi

Masaüstü takvimi, ofis masasında mutlaka bulunması gereken bir ürün oluyor çünkü ofis ortamında belirli plan ve program dahilinde işler yürütülüyor. Hatta her iş kaleminin ayrı bir tarih ve saatte tamamlanması gerekiyor. İşte bu da, masaya konumlandırılacak masaüstü takvimleri ile mümkün olduğu için iş yerlerinin vazgeçilmez ürünleri olarak nitelendiriliyor.

Günümüzdeki masa takvimleri çok işlevsel olup, işlerin aksatılmaması konusunda yardımcı oluyorlar. Ayrıca birbirinden şık renk ve tasarımları ile masaüstüne estetik görünüm kazandırmayı da başarıyorlar.

Yapışkanlı Not Kağıdı

Ofis yaşamında gelen bir telefon veya gerçekleşen bir toplantı ile randevu detayları, telefon numarası, iş teslim tarihi vb. durumların not alınması gerekebilir. Keza bu notların o iş yapılana dek göz önünde bulunması da unutulmaması açısından büyük önem taşıyor. İşte böyle zamanlarda akla gelen bir ürün yapışkanlı not kağıtları oluyor ve çalışanların hayatını kolaylaştırmayı başarıyor.

Arka kısmının belirli bir bölümü yapışkan olan bu kağıtlar, herhangi bir detayı not alarak görülür bir yere sabitlemeyi kolaylaştırıyor. O nedenle her çalışma masasının üzerinde en az 1 tane olması gerekiyor.

Arşiv Kutusu

Arşiv kutusu, ofis masasında bulunması gereken önemli eşyalardan biri oluyor. Bu ürün, kullanım süresi geçmiş ancak ofiste olması gereken belgelerin güvenli bir şekilde ve bir arada muhafaza edilmesine olanak sağlıyor. Bahsi geçen belgelere çalışan veya patron ihtiyaç duyabileceği gibi, resmi kuruluşların yaptığı denetimler sırasında ihtiyaç duyuluyor çünkü denetimler genelde geçmiş dönemlere ait olan hesap dokümanları ile yapılıyor.

Arşiv kutusu, çalışanların değerli dosyalarını saklaması açısından da kolaylık sağlayan bir ürün oluyor. Bu ürünler sayesinde her gün ihtiyaç duyulmasa da bir gün gereksinim duyulabilecek dosyaları arşivlemek ve zamanı geldiğinde arşiv kutusundan çıkarmak mümkün oluyor.

Kulaklık ve Şarj Kablosu

Kulaklık, mesai arkadaşları veya müşterilerle sağlıklı iletişim kurmayı mümkün kılıyor. Hatta bazen ortamın gürültüsünde ve hareketliliğinde çalışmak durumunda kalan insanların müzik büyük bir yardımcısı olabiliyor. İşte böyle durumda ofiste çalışanların kulak üstü veya kulak içi fark etmeksizin kulaklık olmazsa olmazı oluyor. Serbest çalışan insanların ortamdan izole olmasını da mümkün kılabiliyor.

Telefon, tablet gibi hem kişisel yaşam hem de iş hayatı için önem arz eden ürünlerin her daim bataryalarının olması gerekiyor. Şarj aletlerini evden iş yerine, iş yerinden eve taşımak bir çözüm gibi görünse de yoğun dönemlerde unutmak an meselesi olabiliyor. O nedenle bir tane şarj kablosunun iş yerinde bulunması gerekiyor. Eğer ekstra orijinal şarj kablosu almak maliyetli bir iş gibi görünüyorsa, bilgisayardan şarj etmeyi mümkün kılan kabloların kullanılması da iş görebiliyor. Öte yandan taşınabilir telefon şarjının olması bonus bir eşya olabiliyor.

Ataş ve Delgeç

Okul döneminden iş hayatına kadar birçok alanda kullanılan ataş ve delgeçler, kağıtların birbirine sıkıca tutunmalarına olanak sağlıyorlar. Ataş, metal tellerden yapılan ve icat edildiği günden bu yana yardımcı bir araç olan ürün oluyor. Dosyalama alanında değerli bir yeri olan ataşın, ofislerde bir arada yer alan evrakların ayrı kategori yapmaya olanak sağlıyor. Ortam koşullarından dolayı dağılabilen veya kaybolabilen kağıtlar, ataşlar yardımıyla bir arada kalabiliyor. Masaüstü ürünleri arasında büyük bir önemi olan ataşların mutlaka alınması gerekiyor.

Delgeç ise en az ataç kadar değerli olan bir eşya oluyor. Dosyalama konusunda sıklıkla ihtiyaç duyulan bu ürün, kağıtların delikler açılarak üst üst dizilmesine olanak sağlıyor. Delik sayısı kimi zaman 2 kimi zaman 4 olan bu ürünler genelde tek bir standartta kullanılıyor. Masaüstü ofis eşyaları arasında mutlaka alınması gereken ürünler arasında yer alıyor.

Kartvizitlik

Kartvizit çalışanın adını, soyadını, telefon numarasını ve çalıştığı kurumun bilgilerini içeren bir tür tanıtım aracı. Bu ürünün kullanımı oldukça eskilere dayansa da günümüzde de sıklıkla kullanılmaya devam ediyor. Kurumun ve firmanın imajını yansıtan bu kartvizit, çalışanın her zaman yanında bulunması gerekiyor.

İş yerlerinde ise, şahısların ya da müşterilerin bilgilerini içeren kartvizitlerin kaybolmaması adına kartvizitliklere ihtiyaç duyuluyor. Ofis masasının vazgeçilmez eşyaları arasında yer alan kartvizitlikler, dağınık görüntünün oluşmasını da önlüyor. O nedenle her ofis masasında mutlaka bir kartvizitliğin yer alması gerekiyor.