ÜST
Oksijenli Su Kullanımının Faydaları ve Zararları

Oksijenli Su Kullanımının Faydaları ve Zararları

Günümüzde modern yaşamında etkisiyle insanlar oldukça hareketsiz ve stabil bir hayat sürmeye başladı. Bu yaşam biçimi, insanları her geçen gün daha da hareketsizleştirmeye ve insan sağlığını tehdit etmeye başladı. Spor yaparak kemik gelişimini hızlandırabilir ve daha fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Spor yapmanın yanı sıra sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için dengeli de beslenmeniz gerekiyor. Günümüzde modern yaşamın getirdiği olumsuzluk da sağlıksız beslenmeden kaynaklanıyor. Özellikle fast food gibi yiyeceklerin hayatımıza girmesiyle beraber, insanlara her geçen gün daha sağlıksız ve hareketsiz olmaya başladı. Yemeklerinizi dışarıdan yemek yerine evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Böylelikle hem sağlıklı beslenmiş olursunuz, hem de maddi açıdan tasarruf sağlamış olursunuz. 

 

Oksijen İlaveli Sular Ne Kadar Sağlıklı?

Egzersiz, fitness ve sporla ilgileniyorsanız, oksijenli suyu zaten duymuş olabilirsiniz veya içmiş olabilirsiniz. Oksijenli suyun sağlık açısından birçok faydası olduğu iddia ediliyor. Arıtılmış suya basınç altında ekstra oksijen eklenerek oluşan oksijenli suyun, kan dolaşımına daha fazla oksijen eklenmesi sağlanır. Oksijenli su şişesini açtığınızda içindeki oksijen oranı azalabilir. Su, sağlığınız için pek çok açıdan faydalıdır, ancak ilave oksijenli içmenin ek bir avantajı var mı? Oksijen, yalnızca dört dakikalık yoksunluktan sonra beynin kalıcı olarak hasar görmesine neden olacak kadar önemliyse, o zaman kesinlikle daha fazlası daha iyi olmalı diye düşünebilirsiniz. Suların tamamı oksijenli sudur çünkü havadaki oksijen suda çözünür, ancak çözünürlüğü litre başına yalnızca 25 ml olduğu için çok fazla değildir. 

 

Oksijenli su veya “hidrojenlenmiş su”, şişeleme işlemi sırasında suya ekstra oksijen eklenerek ortaya çıkar. Birçok şirket, oksijenli suyun, içme suyunun olağan faydalarının ötesinde sağlık yararları olduğunu iddia ediyor. Oksijenli su, çözünmüş su seviyesinin artması için su etrafındaki atmosferik basıncın arttırılması ile hazırlanır. Bu işlem üretimin şişeleme kısmında yapılır. Bazı üreticiler suyu dönüştürmek için elektroliz kullanarak bu işlemi gerçekleştiriyor. Teorik olarak sudaki oksijenin faydası olacağı düşünülüyor. Balıklar ve diğer su canlıları solungaçları aracılığıyla sudaki oksijeni emebilir. Sorun, insanların sudaki fazla oksijeni mide ve sindirim sistemi yoluyla absorbe edememesidir. Bağırsak zarından kan dolaşımına yalnızca çok az miktarda oksijen geçebilir. 

 

Bağırsaklarımızdan nefes almadığımız için geriye kalan çözünmüş oksijenin bir önemi yoktur. Sudaki çok az miktardaki oksijenin yalnızca çok küçük bir kısmı bağırsak zarından geçerek zaten oksijene doymuş olan kan dolaşımına geçecektir. En dikkat çekici nokta ise tek bir nefes havanın, bir litre oksijenli sudan daha fazla oksijen içermesidir.

Oksijenli Su Nedir?

 

Günümüzde kullanımı o kadar çok yaygınlaştı ki oksijenli su terimini duymayan neredeyse kalmadı. Oksijenli su uzun yıllardır kullanılan bir çözeltidir. Bu terimi özellikle ilk yardım çantalarında, acil müdahale dolaplarında ya da tıbbi alanlarda  sıklıkla görebilirsiniz. Bu alanlarda kullanılan ismi de hidrojen peroksittir. Oksijenli su bildiğimiz sudan oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Oksijenli su normal sudan daha farklıdır ve kimyasal bir yapıya sahiptir. Bu nedenle oksijenli suyun bulunduğu ortamdaki diğer bileşikler bozulur veya başka bir bileşik haline gelir. Saf olarak oksijenli suyu yanlış kullanmak öyle tehlikeli bir hale gelebilir ki; en küçük organizmaya bile zarar verebilir. 

 

Oksijenli su kullanımı çok tehlikelidir ve büyük zararları bulunur. İsmi sizi yanıltmasın,  oksijenli su direkt olarak içilebilen bir madde değildir. Doğrudan oksijenli suyun içilmesi, ciddi boyutlarda sağlık sorunlarına yol açabilir. Hiçbir kontrol olmadan veya direkt olarak oksijenli su içmemeniz gerektiğini unutmayın! Öyle ki, oksijenli suyun cilt ile teması bile zarar verebilir. Oksijenli su bunun dışında pek çok zararı olmayan bir maddedir. Dikkat etmeniz gereken iki temel nokta bulunur. Bunlardan biri doğrudan oksijenli su kullanırken dikkatli olmanız, diğeri de oksijenli su kullanırken sıvıyı ısıdan uzak tutmanız gerektiğidir. Oksijenli su kimyasal bir yapıda olduğu için ısıyla temas ettiğinde yanıcı bir hal alır. Hiçbir kontrol olmadan tek başınıza oksijenli su ile çalışmalar yapmayın.

Oksijenli Su Kullanımının Faydaları ve Zararları

Oksijenli Su Tüketmenin Faydaları

 

Oksijenli su, çok miktarda alkol içtikten sonra ayılmanıza yardımcı olabilir. Küçük bir çalışma, içeceklerdeki çözünmüş oksijenin, büyük miktarda alkol tüketildikten sonra kandaki alkol içeriğinin azalma sürecini hızlandırdığını buldu. Oksijenli su içmek alkol metabolizmasını hızlandırmada faydalı olabilir. Alkolü metabolizmanızın işleyemeyeceği kadar hızlı tükettiğinizde, alkol doğrudan kan dolaşımına karışır. Ancak oksijenli suyun hipoksiyi azaltmaya yardımcı olup olmadığı konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Başka bir çalışma, oksijenli suyun egzersiz sonrası laktat klirensini arttırdığını ancak performansı veya laktat kinetiğini iyileştirmediğini buldu. Egzersiz sırasında ve sonrasında, özellikle de önemli miktarda kan laktatı üreten aktivitelerde, oksijenli su tüketmenin faydalı olabileceği sonucuna vardılar.

 

Oksijenli suyun faydaları aşağıdaki gibidir;

 

Temizlik ve dezenfeksiyon: Bakteri ve mikropları etkili bir şekilde temizler. 

 

Diş beyazlatma: Diş beyazlatmada etkilidir. Oksijenli su kimyasal bir yapıda yapıya sahip olduğu için dişlerin birkaç ton daha beyaz görünmesine yardımcı olur. Oksijenli su ile dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız bir diş hekimine başvurabilirsiniz. 

 

Ağız sağlığı: Ağızdaki bakteri sayısını azaltır ve oluşumlarını engeller.  Oksijenli su kimyasal bir yapıda olduğu için bakterileri ve zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu bağlamda oksijenli suyu ağız içerisindeki bakterileri ortadan kaldırmak için kullanabiliriz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nitelik, herhangi bir doktora kontrolü olmadan bu işlemi yapmamanızdır. Oksijenli su oldukça tehlikeli bir madde haline dönüşebilir, bu nedenle doktor kontrolünde bu işlemi yapmanız önemli tavsiye edilir. 

 

Cilt sağlığı: Akne ve sivilcelerin oluşmasını önler, cildi iyileştirir.

Saç rengini aydınlatır: Saç rengi pigmentlerini ve tonunu aydınlatır. Saç rengini açmak bazen gerçekten zor olabilir. Oksijenli su kullanarak saç renginizi rahat bir şekilde açabilirsiniz. Özellikle koyu saçların rengini açmak çok zordur, ancak oksijenli su kullanarak saç renklerini pratik bir şekilde açabilirsiniz. Bu nedenle oksijenli suyun bir kullanım alanı da güzelliktir. 

 

Yara Temizleme: Yara ve kesiklerdeki mikropları temizleyerek enfeksiyonu önler. Oksijenli su normal sudan farklı olarak kimyasal bir yapıya sahiptir ve bu nedenle cilt üzerinde bulunan zararlı mikroorganizmaları ortadan kaybeder. Vücudumuzda oluşan yara ve kesikleri mikroplardan arındırmak için oksijenli su kullanabilirsiniz. 

 

Bitki Sağlığı: Toprakta bakteri üremesini önler ve bitki köklerini güçlendirir. Bitkiler büyümek ve gelişmek için oksijene ihtiyaç duyar. Oksijenli su kullanmak bitkilerin köklerini güçlendirir ve daha hızlı bir şekilde büyümelerine yardımcı olur.

Oksijenli Su Tüketmenin Zararları

Yapılan küçük bir çalışma, oksijenli su içmenin orta düzeyde oksijen radikalleri oluşumuna yol açtığını ortaya çıkardı. Radikallerin konsantrasyonu %42 oranında artmış ve tüketimden iki saat sonrasına kadar yüksek kalmıştır. Serbest oksijen radikalleri kalp krizine, felce, amfizeme yol açabileceği ve hatta DNA’nıza zarar verebileceği öne sürülüyor.