ÜST

Sakal Gürleştiren Bakım Tavsiyeleri

Kişisel bakım konusunda erkeklerin en çok önem verdiği şeylerden bir tanesi, Sakal olmaktadır. Sakal, yüzün belli bölgelerinde ortaya çıkan ve hormonların durumuna göre uzayıp şekil alan bir kıl kökü olmaktadır. Erkeklerin en önem verdiği bakım türü olan Sakal, özel ve bir o kadarda dikkatli bir bakım gerektirmektedir. Erkeğin makyajı olarak nitelendirilen Sakal, bakım olarak birçok serum ve doğal yöntem ile birlikte çok daha bakımlı ve gür görülebilmektedir. Sakal bakımları arasında bir diğer önemli bakım türü ise, gürleştirici bakım olmaktadır. Sakalların gür ve güçlü durması ile birlikte, hem görüntü hemde yüzün duruşu farklı olarak değişmektedir. Bakım türleri arasında en önemli bakımlardan bir tanesi olan Sakal bakımı, doğal bakım kürleri ile birlikte kolaylıkla yapılmaktadır. 

Sakal bakımlarının genel olarak en çok tercih edilen yerleri, erkek kuaförleri olmaktadır. Erkek kuaförleri haricinde kolaylıkla evde de yapabileceğiniz bu bakım türleri, sizin ve sakalınızın sağlığı için önemli bir etken olmaktadır. Hem evde hemde dışarıda yapabileceğiniz birçok sakal bakımı bulunmaktadır. Bu bakımlardan en çok tercih edilenleri;

  • Okaliptüs Yağı
  • Sarımsak ve Zeytinyağı karışımı
  • Tarçın ve Limon Suyu
  • Tatlı Badem Yağı
  • Hint yağı
  • Aslan Pençesi 

olmaktadır.

Bakım türleri arasında en hassas ve en kolay yöntemlerden bir tanesi olan sakal bakımı, son zamanların en çok tercih edilen bakım türleri arasında yer almaktadır. Sakalın daha gür ve güzel çıkması için bu bakım tekniklerini kullanmanız önerilmektedir. Sakal bakımları arasında tercih edilen bu bakım ürünlerini daha yakından inceleyebilir ve daha gür sakallara sahip olmanın yollarını bulabilirsiniz.

Okaliptus Yağı

Sakal bakımı konusunda daha gür ve daha canlı bir görüntüye sahip olan bir sakal türü istiyorsanız, kesinlikle Okaliptus Yağını tercih edebilirsiniz. Doğal yöntemler ile birlikte sakallarınızı doğal ve sağlıklı olması için Okaliptus Yağı kullanılması önerilmektedir. Okaliptus Yağı, sakallarınızı uzatmak için kullanabilirsiniz. Kökleri güçlendirmek için kullanılan bu yağ, saçlarınızın en önemli doğal bakım ürünleri arasında yer almaktadır. Kullanım açısından genellikle yanlış bilinen bir bilgi, direkt olarak uygulanmasıdır. Yanlış bir bilgi olan bu durum aslında, karıştırılarak ve seyreltilerek kullanılmasıdır. Cilde saf halde temas ettiği zaman farklı yan etkilere sebep olabilir. Bu yüzden kesinlikle ve kesinlikle seyreltilerek kullanılmalıdır. 

Kullanım ömrü açısından birçok alanda kullanılan Okaliptus Yağı, sakallarınız için kullandığınızda haftada 2 kez kullanmanız yeterli olacaktır. Bakımlı ve güçlü sakallar için detaylı bir şekilde yüzünüzü temizledikten sonra, yayılıcak şekilde yüzünüzün her alanına yayabilirsiniz. Yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika kadar bir süre bekledikten sonra bol su ile tekrardan yüzünüzü yıkayın ve sakalınızın daha gür ve sağlıklı çıkmasına şahit olun. Düzenli bir şekilde kullanım sağlandığın çok daha güzel sonuçlar alındığı görülmektedir, ayrıca muhteşem kokusu ile birlikte hem sakalınızın gür çıkmasına hemde, daha sağlıklı bir yaşantıya sahip olabilirsiniz.

Sarımsak ve Zeytinyağı

Genellikle çoğu kişinin tercih etmediği fakat, vücudu besleme konusunda hemen hemen her şeyde kullanılan sarımsak, sakalın daha gür ve daha bakımlı olmasında da faydası bulunmaktadır. Sakalı olmayan kişilerin sakalının çıkması için daha çok tercih edilen Sarımsak, sadece sakal için değil birçok alanda da kullanılmaktadır. Sakallarda oluşan dökülmeler için kullanım açısından çok faydalı olan sarımsak ve zeytinyağı karışımı sadece dökülmeler için değil daha gür çıkması içinde tercih edilmektedir. Haftada sadece bir kez kullanılan bu karışım sayesinde, bazı sebeplerden dolayı dökülmüş olan sakalınızı tekrardan eski haline getirmeniz mümkündür. Sarımsağın doğal yapısı sayesinde kıl köklerini beslemesi ile birlikte daha gür çıkmasını sağlar. Zeytinyağı ise, sakalların uzamasını ve gürleşmesini sağlar. Bu sayede cildin nem dengesi korunarak, daha sağlıklı bir sakal görünümü elde edebilirsiniz.

Limon Suyu ve Tarçın

Bakım kürleri arasında en yaygın kullanılan ve genellikle en rahat kullanıma sahip olan  bakım kürlerinden bir tanesi, Tarçın ve Limon suyu olmaktadır. Sakal çıkartmak isteyen kişilerin kesinlikle ve kesinlikle kullanması gereken bu karışım, birçok saç bakım uzmanı tarafından tavsiye edilmektedir. Genellikle bu bakım kürünü kullanmak isteyenlerin bazı zamanlarda, tarçına alerjisi olabilir. Tarçına karşı alerjisi olanların dikkatli bir şekilde kullanarak uzak durmaları gerekir. Hassas bir cilde sahip değilseniz ve tarçına alerjiniz yok ise, bu karışımı kullanmanız sakalınız için büyük bir önem taşımaktadır. Maske olarak kullanılan Limon Suyu ve Tarçın karışımı, haftada bir kez kullanımı ile birlikte fayda sağlamaktadır. Muhteşem sonuçların alındığı ve tavsiye edildiği Limon Suyu ve Tarçın, özellikle sakallarında seyreklik olan ve dökülmeler yaşayan erkeklerin en çok kullandığı kürler arasında yer almaktadır. Evlerde yapılan kürler arasında açık ara en önde olanlardan bir tanesi Limon Suyu ve Tarçın olmaktadır. 

Tatlı Badem Yağı

Badem yağının vücut için birçok avantajlı etkisi bulunmaktadır. Bu avantajlardan bir tanesi ise, sakallar olmaktadır. Sakalların daha gür ve daha bakımlı olması için kullanılan Tatlı Badem Yağı, son zamanların en çok tercih edilen doğal bakım ürünleri arasında yer almaktadır. Masaj ile birlikte sürülen ve güzelce yüzün her tarafına yayılan bu yağ, kısa bir sürede etkisini göstermektedir. vücut emdikten sonra yağlı bir his bırakması gayet normal olmaktadır. Kullandıktan sonra yağlı bir cilt tonu bırakıyorsa, hafif sıcak bir suyla yıkayabilirsiniz. Sakallarınıza masaj yaparak haftada iki kez kullanılan Tatlı Badem Yağı, sakal köklerini canlandırarak daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Hint Yağı

Sakal çıkartmak için en çok kullanılan ve en çok tercih edilen doğal bakım kürleri arasında, Hint Yağı bulunmaktadır. Sağlıklı ve dayanıklı bir sakalınız olsun istiyorsanız, kesinlikle tercih etmeniz gereken bakım kürü, Hint Yağı olmaktadır. Dünya genelinde birçok kuaförün kullandığı ve sakallar hakkında güzel yorumların alındığı bu kür, son dönemlerin en popüler sakal bakım ürünleri arasında yer almaktadır. Kullanım olarak karışım yapılarak kullanılan Hint Yağı, çok az su ile birlikte karışım yapılarak sakalların olduğu bölgeye masaj yapılarak sürülmelidir. Bu sayede hem kıl köklerine hemde yüzün her bölümüne rahatlıkla ulaşabilmektedir. Sakallarınızın bakımlı ve gür çıkmasını istiyorsanız, Hint Yağını haftada 2 kez düzenli olarak kullanmanız gerekir. Yarım bırakılmış tedaviler sonuç vermeyeceği için, kullanmış olduğunuz kür çeşitleri bir işe yaramamaktadır. O yüzden en sağlıklı olarak düzenli ve dozunda kullanmak mantıklı olmaktadır. 

Aslan Pençesi

İsmi biraz farklı olsada, genel olarak sakallar için en faydalı kürler arasında yer almaktadır. Asıl ismi Testere Dişli Aslan Pençesi olan bu kür, aslında bir çay olmaktadır. Evet yanlış duymadınız, bir çay ile birlikte sakallarınızı daha doğal ve daha gür çıkmasını sağlayabilirsiniz. Sakal çıkmaması durumlarında genellikle tedavilerde en çok rastlanan durumlardan bir tanesi, hormonal bozukluklar olmaktadır. Hormonal açıdan bozuk bir hormona sahipseniz eğer ki, Aslan Pençesi çayı içmek hormon dengesini düzenlemektedir. Ünlü Kimyager İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyeleri ile birlikte, birçok kişinin olumlu sonuç aldığı bu bitki çayı, son dönemlerin en çok tercih edilen Sakal Bakım Tavsiyeleri arasında yer almaktadır.