ÜST

Saksı Çeşitleri & Özelliklerine Göre Seçimi Nasıl Yapılır

Bitkiler, sağladığı oksijen ve estetik görünümden dolayı pek çok alanda tercih ediliyor. Ev, bahçe, teras, balkon, kafe, bar, güzellik salonu gibi daha pek çok ortamda görebileceğimiz bu bitkiler, iç ve dış mekanlarımızı süslemeyi başarıyor. Ortama fresh bir hava getirmesi ve eşyalarla bütünleşmesi için çiçekler kadar, saksılarında seçimi önem arz ediyor.

Çiçekleri toprakla buluşturan saksılar bulunduğu alana canlılık, şekil ve renk katmanın yanı sıra, çiçeklerin doğru bir şekilde yetiştirilmesine de imkan sağlıyor. İster bahçede ister pencere önünde ister işyerinde çiçek yetiştirilmek istensin, her ortama uyum sağlayacak çeşitlilikte saksı bulunuyor. Modeller arasında duvar saksısı, çiçek saksısı, balkon saksısı ve ağaç saksısı gibi her zevke hitap eden tasarımlar yer alıyor.

Birbirinden farklı özellik, renk ve tasarım içeren saksıların varlığı ise aralarından seçim yapmamızı zorlaştırıyor. Çünkü sağlıklı bir çiçek yetiştirmek için doğru saksıyı seçmek büyük önem arz ediyor. Saksı alırken renginin ve tasarımın yanı sıra, amacına hitap edebilecek bir modele yönelmeniz, çiçeğin sağlıklı bir şekilde büyümesinde etkin rol oynuyor. O nedenle saksı seçiminde birtakım detayları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Peki, saksı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında hangi detaylar yer alıyor?

Saksı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok dekorasyonun olmazsa olmazı olan çiçekler, tek başına tercih edilebildiği gibi saksılarla da alınabiliyor. O nedenle saksı modelleri birbirinden farklı tasarıma, renge ve özelliğe sahip olabiliyor. Bu saksılar arasından seçim yapmak ise, bitkinin türüne göre değişiklik gösteriyor. Örneğin iç ve dış mekanlar için tercih edebileceğiniz saksı modelleri birçok özellik ile birbirinden ayrılıyor. Daha bunun gibi birçok detayın varlığı, akıllara saksı seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunu getiriyor. İşte, saksı seçmenin püf noktaları!

  • Saksının Drenaj Özellikleri  

Saksı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken ilk detay, saksının drenaj özelliği oluyor. Çünkü, çiçeklerin yetiştirileceği saksının uzun vadeli kullanım sunması önem arz ediyor. Özellikle drenaj bakımından farklı türlerdeki çiçeklere hitap edecek saksılardan seçmek hem bütçenizi koruyor hem de çiçeklerin sağlıklı bir şekilde yetişmesine olanak tanıyor.

Drenaj özelliği istenilen şekilde olduğunda aynı saksıda birden fazla çiçek yetiştirmek de mümkün oluyor. O nedenle saksı seçiminde bulunurken, drenaj deliğini göz önünde bulundurarak seçim yapmanız önem arz ediyor. Bu sayede, bitki köklerinin sağlıklı olması ve büyümesi için havayı doğru şekilde alması sağlanıyor. Çiçekler ise aradığı oksijen miktarına ulaşarak muhteşem bir şekilde yetişiyor.

  • Saksının Malzemesi  

Günümüzde saksı modelleri birbirinden farklı renge, kaliteye, tasarıma ve özelliğe sahip olabiliyor. Bahsi geçen durumları etkileyen ise, saksı da kullanılan malzemenin yapısı oluyor. Yani bir malzeme ne kadar kaliteliyse, o saksının rengi, tasarımı ve özellikleri o kadar kaliteli gözüküyor. Neticede, yaşamınızın bir parçası olacak saksılardan alındığında onun uzun süreli kullanılması yeğleniyor. İşte bunun için saksının kaliteli malzemelerden elde edilip edilmediğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Saksının malzemesinin suya ve toprağa dayanıklı olması önem arz ediyor. Mesela tahta saksılar, son derece elverişli ve kullanışlı olduğu için sıklıkla tercih ediliyorlar. Fazla uğraş gerektirmeyen bir yapıda olduğu için toprağın ve çiçeklerin zarar görmeden büyümesine imkan sağlıyor. Plastik malzemelerden üretilen ürünlerin bazıları çiçekler üzerinde olumsuz etkiye sahip oluyor. Örneğin, kalitesiz ve ince bir plastik saksı toprağın sıkışmasına neden olabilir. Özellikle güneşli ortama konulduğunda bitkilerin toprağını aşırı derecede ısıtıyor. Bununla da kalmıyor, kışın dışarı da kalan plastik saksılar çiçeklerin köklerini fazlasıyla üşütüyor ve donmaya neden oluyor. Bu gibi daha pek çok olumsuz duruma sebebiyet veren kalitesiz plastik saksıların kullanılması önerilmiyor.

  • Saksının Estetik Görünümü   

Rengarenk görünümü ve hoş kokusu ile sizi kendine çeken çiçekler, kendileri kadar güzel görünüme sahip olan bir saksıya ihtiyaç duyuyor. Çünkü çiçekler saksıyla bir bütünlük oluşturduğunda ortama güzellik katıyor. Bu noktada sizin zevkiniz, tarzınız ve ortamınızın dizaynı da önem arz ediyor. Ortamda hangi renkler ve detaylar mevcut, ona uygun bir saksı modeli seçmeniz istediğiniz görünümü size sunabiliyor.

Saksının estetik görünümüne karar verirken, onu nerede kullanacağınız da önem arz ediyor. Örneğin bahçe veya teraslar için farklı modelde saksılar bulunuyorken, oda ve cam önleri için farklı model saksılar yer alıyor. Eğer bahçede, balkonda veya terasta kullanmak üzere saksı seçecekseniz balkon saksısı veya ağaç saksısı olarak adlandırılan modellere yönelebilirsiniz.

Pencere önünde veya odada çiçek yetiştirmek üzere bir tercih edebileceğiniz sakı modelleri de epey fazla oluyor. Örneğin odanın dizaynına göre daha doğal görünümlü, modern veya şık saksı modelleri bulunuyor. Eğer parlak ve ihtişamlı renklerin hakim olduğu bir odaya alınacaksa spor şık modeller öneriliyor. Keza doğal görünümlü eşyalarla döşenmiş odaya, hasır örme saksılar, porselen ve beton saksı modelleri hitap ediyor. Bu detaylar göz önünde bulundurulduğunda en doğru saksı modeli seçilmiş oluyor.

  • Saksının Ağırlığı

Saksı seçerken dikkat edilmesi gereken detaylar arasında, saksının ağırlığı da yer alıyor. Saksının yapısı ve ağırlığı, çiçeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesi için büyük bir öneme sahip oluyor. Özellikle sürekli sulamak zorunda kaldığınız çiçekler için saksının hafif olması gerekiyor. Suyu emen toprak aşırı ağırlık yapacağı için yapı olarak hafif saksılara yönelmeniz önem arz ediyor.

O nedenle saksı seçiminde bulunurken su toprak ve saksının ağırlığını iyi hesaplamanız gerekiyor. Keza, saksıyı koçağınız alanın taşıyıp taşımaması konusuna da özen göstermeniz de iyi sonuçlar doğuruyor. Örneğin, balkon gibi tehlikeli alanlarda daha hafif yapıya sahip olan saksıların seçilmesi önem arz ediyor.

  • Gözenekli Yapı

Saksı modelleri birbirinden farklı malzemelerden elde edildiği için yapı bakımından değişiklik gösterebiliyorlar. Kimi saksılarda gözenekler yer almıyorken kimi saksılar kullanılan malzemelerden ötürü çiçeklere doğal ortamındaymış gibi hissettiriyor. Örneğin, doğal materyaller kullanılarak elde edilen saksılar, pek çok çiçek çeşidi için uygun ortam oluşturuyor.

Gözenekli yapıya sahip olan saksılar, toprağın ve çiçek köklerinin oksijen almasına olanak sağladığı için çiçeklerin daha sağlıklı yetişmesine olanak sağlıyor. Siz de gözenekli ve doğal malzemelerden elde edilmiş bir saksı tercih ederek çiçeklerinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz.

  • Ortama Uygun Saksı Modeli

Saksı modeli, kullanılacak ortama göre değişiklik gösteriyor.  Çünkü iç mekan ve dış mekanlar için farklı özelliklerde ve tasarımda saksı modelleri üretiliyor. O nedenle dışarıda yetiştirilecek bitkiler için dış mekana uygun tasarıma sahip olan saksıların seçimi önem arz ediyor. Örneğin dış mekan saksıları hem soğuğa hem de güneşe dayanıklı malzemeler kullanılarak üretiliyor.

İç mekandaki çiçekler sabit bir ısıya sahip oldukları için, onlara istenilen renk ve tasarımda saksı modeli seçilebiliyor. Ancak cam önünde yetiştirilecek çiçekler için daha elverişli, havayı ve suyu geçirebilen saksılardan almak önem arz ediyor. Keza, cam önünde olacağı için saksının ağırlığı ve boyutu da önem arz ediyor. Bu noktada cam önünü değerlendirerek saksı seçiminde bulunmanız, en ideal tercihi yapmanızı sağlıyor. Bahsi geçen maddelere dikkate alınarak en doğru saksı modeline karar verilebilir.