ÜST

Şıklığın Altın Kuralı: Vücut Tipine Göre Giyinme

Vücut şekline göre giyinmek her zaman alışverişe daha kolay bir hale getirir ve mükemmel bir görünüm yakalamayı sağlar. En güzel kıyafetler bile vücuda düzgün oturmazsa, kötü bir görüntü elde edilebilir. Bir mağazanın önünden geçildiğinde ve çok beğendiğiniz bir elbiseye gördüğünüz zaman hemen gidip denemek istersiniz. Elbise, vücudumuza göre hayal ettiğiniz gibi oturması eğer, bu noktada vücut hepinize bilmeniz oldukça önemlidir. Üzerinize tam oturacak kıyafetleri seçebilmek, sıradan kıyafetleri bile üzerinizde mükemmel gösterir. Her vücut şekli kendine güzel ve hastır. Kadınların kemik yapısı, yaşı, hormonları, yağ oranı, hamilelik durumu ve genetik faktörler her zaman vücut tipini belirler. Uzmanların söylemlerine ve yapılan araştırmalara göre kadınların vücut tipi beş tür altında toplanır. 

Uzun boya sahip olan kadınlar uzun etek ve pantolon giydikleri zaman mutlaka ayaklarını örten kıyafetleri tercih etmeleri gerekir. Genellikle uzun abiye ve tuvalet giyen kadınların, elbisenin içinde daha güzel bir görünüme sahip olması için, altına giydiğiniz ayakkabının elbisenin dışında kalmamasına özen göstermeniz gerekir. Uzun boylu kadınlar çok renkli ve parlak kıyafetler giymekten kaçınmalıdır. Düşük belli pantolonlar, mini etek ve babetler her zaman uzun boylu kadınların üzerinde daha güzel durur. 

Kısa boylu kadınlar kıyafet tercih yaparken dizinin altına geçen elbiseleri ve etekleri giymemeleri gerekir. Genellikle kısa boylu kadınlar her zaman mini boydaki elbise ve etekleri tercih etmelidirler. Minyon bir vücuda sahipseniz eğer, her zaman üzerinize oturan kıyafetleri seçmelisiniz. Bol kıyafetler minyon tipli kadınlara çok fazla yakışmaz. Vücut hatları ve kadınsı formları her zaman ortaya çıkmalıdır. Üst ve alt kısmı aynı giyerek, vücudun iki ayrı parçaya bölünmesini engellemeniz gerekir. Bu şekilde kıyafet tercihinde bulunulursa eğer, sizi olduğunuzdan daha uzun gösterme yardımcı olur. Vücuda tam oturan ceketler, minyon tipli kadınlar için oldukça uygundur. Yüksek topuklar, kısa boylu kadınların her zaman en iyi arkadaşlarından biri olabilir. 

Kendinizi daha iyi hissetmek için her zaman vücut tipinize göre uygun olan kıyafetleri tercih etmeniz gerekir. Kendi vücut şeklinize göre kıyafet seçiminde bulunursanız eğer, vücudu toparlayan, aynanın karşısına geçtiğiniz zaman çok yakışmış diyebileceğiniz kıyafetler sizi her zaman olduğundan daha güzel gösterir. Vücut şekli her zaman kadınların beden şeklinde ifade eder. Bedenin aynaya yansıması sağlıklı beslenme ve spor sayesinde değişiklik gösterebilir. Vücut tipi genetik faktörlerden dolayı da kalıcı hale gelir. 

Dikdörtgen Vücut Şekline Göre Ne Giyilmelidir? 

Kadınların vücudunun tüm bölümleri aynı ölçülerde olursa eğer, dikdörtgen bir vücut tipine sahip olduklarını gösterir. Dikdörtgen vücut tipi insanlar tarafından süper model vücudu olarak bilinir. Dikdörtgen vücut şekli aynı zamanda cetvel vücut şekli olarak da adlandırılır. Dikdörtgen vücut şekline sahip olan kadınların genellikle crop toplar, puantiye desenli elbiseler giymesi, vücudu her zaman daha çekici gösterir. Vücudu sımsıkı saran renkli elbiseler, kadınları daima kum saati gibi göstererek bütün dikkatleri üzerine çeker. Dikdörtgen vücut tipine sahip olan kadınlar sert dokulu ve şekilsiz kıyafetler giymekten kaçınmalıdır. 

Üst ve alt beden orantılıysa, ince ve düzgün bacaklara sahipseniz, belli belirsiz bir bel kavisiniz varsa eğer, bu vücut şekli dikdörtgen vücuduna sahip olduğunuzu gösterir. Kum saati vücut şeklinden sonra gelen ikinci mükemmel vücut şeklidir. İnce kollar, geniş omuzlar ve bacakların ön plana çıkmasından çekinilmemesi gerekir. Omuz kısımlarını vurgulayarak ve beli daha ince göstererek vücuda biraz daha kıvrım yaratmak oldukça mümkündür. 

Armut Vücut Şekline Göre Ne Giyilmelidir?

Kalçalar geniş ve göğüsler küçük olduğu zaman, üçgen ya da armut vücut tipine sahip olduğunuzu gösterir. Doğru bir giyim şekli ile bel bölgeniz her zaman daha güzel bir hale gelebilir. Kayık yakalı ya da yuvarlak yakalı kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle omuzlar olduğundan daha geniş gözükür. Giydiğiniz kıyafetleri daha abartılı ve gösterişli bir hale getirmek için abartılı takılarla da ön plana çıkarabilirsiniz. Üst ve alt kısımları dengelemek için push-up sutyenler tercih edilebilir. Armut vücut tipine sahip olan kadınlar genellikle balon elbise, dar pantolon ve boru eteklerden kaçınmaları gerekir. 

Armut vücut tipine sahip olan kadınlar belin inceliğini ortaya çıkaran elbiseleri tercih etmeleri gerekir. Kalem ya da A şeklinde olan hafif kabarık etekler de tercih edilebilir. Boru paça koyu renk pantolonlar her zaman daha şık bir görüntü elde etmenizi sağlar. Vatka gibi detaylara sahip olan kıyafetlerin tercih edilmesi, her zaman omuzları daha geniş gösterir. Bacakların daha ince görünmesini sağlayan topuklu ayakkabılar da tercih edilebilir. Armut vücut şekline sahip olan kadınların daracık kıyafetlerden, mini eteklerden, havuç pantolonlardan, baskılı veya açık renkli pantolonlardan ve bol üstlerden uzak durmaları gerekir. 

Elma Vücut Şekline Göre Ne Giyilmelidir?

Elma vücut şekli, vücudun üst bölgesi kalça kısmına oranla daha geniş, omuzların daha yuvarlak ve bel kısmı ise belli değilse, elma vücut şekli tipine sahip olduğunuzu gösterir. bacaklar ve kollar tüm vücuda oranla daha ince görünüyorsa eğer, bu da elma vücut şekli görüntüsüne sahip olduğunun bir göstergesidir. Bu vücut tipine sahip olan kadınlar üst bölgelerinden kilo almaya daha müsait olurlar. Elma vücut tipine sahip olan kadınların genellikle yumuşak dokulu kumaşlar, A-kesim elbiseler, göğüs altından bağcıklı olan gömlekler, kalça kemiği hizasından daha aşağı doğru inen manşet kollu bluzlar ve vücuda güzelce oturan kıyafetleri tercih etmeleri gerekir. Elma vücuduna sahip olan kadınların üzerine yapışan kıyafetlerden, geniş kemerlerden, kat kat eteklerden ve kısa montlardan uzak durmaları gerekir.

Elma vücut tipine sahip olan kadınların ilk tercihi her zaman göğüs hizasından aşağı dökümlü olan elbiseler, omuz kısımları tam oturan ceketler, yüksek belli şort ve pantolonlar aynı zamanda topuklu ayakkabılar oldukça uygun seçenekler arasındadır. Bel kısmı çok fazla dikkat çekmemesi için dar, kaba dokulu, şekilsiz etek ve elbiselerden kaçınılması gerekir. Omuzları açık kıyafetler ve kaplumbağa yuvarlak yakalı bluzlar da tercih edilebilir. Geniş bir göğüs kafesine, ince bir bele ve dar kalçalara sahip olan kadınlar genellikle bacakları ve kalçalarına ön plana çıkaracak kıyafetleri tercih edebilirler. Elma vücut tipine sahip olan kadınlar mini etek, kalem etek, kalem elbise, dökümlü bluz, uzun gömlek ve dar paça pantolonları rahatlıkla tercih edebilirler. 

Kaşık Vücut Şekline Göre Ne Giyilmelidir? 

Kaşık vücut şekli genellikle armut vücut şekli gibi, kalçaların ve vücudun kalan bütün kısmına oranla daha geniş bir vücut tipine sahip olması durumudur. Kaşık vücut şekli tam olarak 8 rakamını andıran bir görüntüye sahiptir. Kaşık vücut şekline sahip olan kadınlar genellikle üst kısımlardan ve kollardan çok fazla kilo alma eğilimine sahip olurlar. Üst bölge daha açık, gövde ve bacak bölgeleri daha koyu olan straplez, kayık yakalı kıyafetler tercih edilebilir. Omuzları belirgin ceketler ve bel bölgesine tam oturan elbiseler, kaşık vücut şekline oldukça yakışacak kıyafetler arasındadır. Bilek bölgesine doğru daralan kot pantolonlar, göğüs hizasında altından bağlanan bağcıklı gömlekler, fırfırlı ya da pileli etekler, dar omuzlu bluzlar ve kalçanın hemen altında biten mini şort ve etekler çok fazla tercih edilen kıyafetler arasındadır.