ÜST
korku filmi

Sinema tarihinin en iyi 7 korku filmi

Yıllarca süren fobiler, yatağının dibindeki karanlığın endişe vermesi, insanların ve gündelik nesnelerin korku öğelerine dönüşmesi…Sinema tarihinin en iyi korku filmleri üzerimizde bu tarz etkiler bıraktı. Bu filmlerde kimi zaman eli kanlı bir katil, kimi zaman aç bir yaratık ya da psikolojik bir kâbus ile karşılaştık. Bu yazımızda sinema tarihinin en iyi 7 korku filmi listesine beraber bakacağız. Vakit kaybetmeden başlayalım…

1.The Exorcıst (1973)

korku filmi

Bazı çağdaş korku filmlerine kıyasla tuhaf görünebilir ancak şimdiye kadarki en iyi korku filmi olarak gösterilen The Exorcist kesinlikle saygıyı hak ediyor. William Friedkin’in iblis etkisindeki bir çocuk ve bahsi geçen iblisi kovma girişimleri hakkındaki aynı isimli romanından uyarlanan film, tartışmalı konusuyla ilgili protestolardan izleyicilerde yaygın mide bulantısı ve bayılma raporlarına kadar verdiği kitlesel histeri ile tanınıyor.

The Exorcist, Friedkin’in iyiyle kötü arasındaki savaşının dehşetini tüm rahatsız ediciliği ve ihtişamıyla bir kez daha hissetmek için kendinizi yeniden izlerken bulacağınız bir korku filmi.

2.The Shınıng (1980)

Düzinelerce Stephen King romanı ve hikayesi sinema ekranlarına uyarlandı. Ancak bunların başını çeken filmin The Shining olduğunu söyleyebiliriz. Stanley Kubrick’in bu başyapıtını izlememiş olsanız bile The Shining’i mutlaka duymuşsunuzdur.

Eli baltalı Jack Nicholson’nın ikonik sahnesi ve 237 numaralı oda size mutlaka bir şeyler hatırlatmıştır. The Shining, The Overlook olarak bilinen bir otelde kış bekçisi rolünü üstlenen bir adam ve ailesini konu alıyor. Tüyler ürpertici sahneleri ve Jack Torrance’ın deliliğe yavaş yavaş inişini görmek farklı bir deneyim yaratıyor. Film elbette tüm zamanların en iyi korku filmlerinden bir tanesi olarak kabul ediliyor.

3.The Conjurıng (2013)

James Wan, Testere, Ölüm Sessizliği, Insidious ve gerçek hayattaki paranormal araştırmacılar Ed ve Lorraine Warren’ın deneyimlerine dayanan ve gerçek olaylardan ilham alan The Conjurıng gibi filmleri yöneterek modern korku ustaları arasında kendine bir yer edindi.

Warrens çifti, Patrick Wilson ve Vera Farmiga tarafından canlandırıldı. Sevilen film bu korku filmi büyümeye devam etti ve sonrasında genişleyen bir sinema evreni ortaya çıktı.

4.Get Out (2017)

Yankılanan sosyal medya yorumlarıyla daha da dikkat çekici hale gelen ve tüyleri diken diken eden katmanlar serpiştirilen Get Out, kelimenin tam anlamıyla modern bir korku başyapıtı ve şimdiden en iyi korku filmleri arasında yerini aldı. Sadece sizi korkutmakla yetinmeyen yönetmen Jordan Peele, dikkatinizi çağdaş Amerika’nın kimlik politikalarının derinliklerinde yatan korkutucu gerçeklere çekmek istiyor ve bu herhangi bir gerilim sahnesinin yapabileceğinden çok daha korkunç.

Özellikle korku filmi izlerken efektlerin kalitesiyle bir görsel şölen yaşamak istiyorsanız Vestel 58U9510 58″ 146 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Smart LED TV bu filmlerin tadını yüksek kalitede çıkarmanızı sağlayacak.

5.Heredıtary (2018)

korku filmi

Hiçbir noktada güvende hissettirmeyen Hereditary filminin iki saatlik süresi boyunca herhangi bir yerde durup nefes almanıza hatta sonra ne olacağına dair bir tahminde bulunmanıza bile izin vermiyor. Ailenin iki genci arasında geçen her garip konuşma izleyicide garip bir his bırakıyor. Hereditary, tüm heyecanlı ve çarpıcı sahneleriyle sizi sersemletecek modern bir korku filmi.

6.The Thıng (1982)

1982 tarihli bir yapım olan The Thing bilimkurgu korku filmi olmasının yanı sıra sinema tarihinin en iyi korku filmlerinden biri olarak gösteriliyor. Yoğun bir paranoya ve korku serpiştirilen bu filmde, bir Antarktika araştırma istasyonunda ortaya çıkan ve diğer organizmaları taklit edebilen bir yaşam formunun burada bulunan grup içine sızması ve devamında gelişen olaylar konu alınıyor. Ürpertici ortamı ve doğası ile The Thing filmi tüm zamanların en görkemli ve gergin korku filmlerinden biri olmaya devam ediyor.

7.Psycho (1960)

Alfred Hitchcock’un bu ikonik filmi olmadan listeyi bitiremeyiz. Hem sinema öğrencileri hem de Hitchcock hayranları tarafından dikkatle incelenen Psycho, kendi başına yepyeni yönergeler yaratırken aynı zamanda türün kurallarını da çiğneyen bir film.

Türkçeye Sapık olarak çevrilmiş 1960 tarihli klasik bir film olan Pyscho, içerisinde muhteşem detaylar barındıran özel bir film. Film ayrıca ABD’de de “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilmiş ve “Ulusal Film Arşivinde” muhafaza ediliyor.

Göze çarpan diğer filmler

Sıraladığımız bu 7 filmin dışında korku türünde dikkate değer ve en iyiler arasında gösterilen filmlerden bazıları da şunlar diyebiliriz:

 • The Texas Chain Saw Massacre (1974)
 • Halloween (1978)
 • Alien (1979)
 • Scream (1996)
 • The Witch (2015)
 • Rec (2007)
 • A Quiet Place (2018)
 • The Cabin in the Woods (2011)
 • The Birds (1963)
 • The Ring (2002)
 • Train to Busan (2016)

Her filmde ses önemlidir ancak korku filmlerinde ses öğesi gerilim ve korkuyu hissettirmek adına daha çok ön plana çıkıyor. Samsung HT-H4550R 500W 3D Blu-ray Ev Sinema Sistemi film izlerken muhteşem bir deneyim yaşatabilir.