ÜST

Sitrin Taşı Özellikleri ve Hastalıklara Karşı Faydaları Nelerdir?

Dünyanın pek çok yerinde bulunan şifalı taşlar arasında yer alan sitrin taşı ile alakalı bilinmeyen her şeyi yazımızda bulacaksınız.

Sitrin taşı özellikleri ile tüm insanların ilgi odağı haline gelmektedir. Her geçen gün çok daha fazla talep edilen bu taş psikolojik bakımında insanların rahatlamasına yardımcı olduğundan kullanım sayısı daha da artmaktadır. Pek çok farklı özellikleri ile ilgi odağı olan sitrin taşı ile alakalı merak ettiğiniz tüm konuları yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Peki, sitrin taşı nedir?

Sitrin Taşının Hastalıklara Karşı Faydaları Nelerdir?

Son yılların en çok aranılan ürünleri arasında yer alan sitrin taşı nedir? Hemen hemen pek çok kişi bu taş hakkında tam olarak detaylı bir bilgiye sahip değildirler. Özellikleri ve faydaları sonrasında sitrin taşına olan ilgi çok daha artacaktır. Sitrin taşı kuvars grubu içinde bulunan ve sarı tonda olan doğal bir taş olmaktadır. İçinde yer alan yoğun demir ile sarıdan açık kahveye doğru geçişli bir renktedir. Son derece doğal olan bu taş adını Yunanca da limon olarak bilinen citron kelimesinden almaktadır.

Genel olarak içinde bulunan donmuş su barındıran bu taş halk arasında limonlu kuvars olarak da bilinmektedir. Doğada çok nadir bulunan bu taşın sertlik derecesi çok daha yüksektir. Taşın kırılması ile içinde bulunan donmuş su çözünmeye başlamaktadır. Çok eski zamanlardan bu yana insan vücudunun sağlığını koruması adına kullanılan sitrin taşı şifalı taş olarak kabul edilmektedir. Tüccar taşı ya da para taşı olarak bilinen taş yüz yıllarca bolluk, bereket ile para getirdiğine inanılmasından dolayı kasaların içine konulmuştur. Her zaman zenginlik ve bollukla ile birleştirilmiştir.

Günümüzde de çanta, cüzdan veya cepte taşınmaktadır. Sitrin kristalinin zenginlik ile başarıyı getirmek ya da çekmek adına bu kadar güçlü olmasının diğer bir nedeni ise bu taşın niyetleri güçlendirmesidir.

Sitrin Taşı Özellikleri Nelerdir?

Gün geçtikçe çok daha popüler olan sitrin taşı özellikleri faydaları çok fazla merak konusu olmaktadır. 1. yüz yılda keşfedilen sitrin taşı hem Yunan hem de Roma kültüründe takı ile mücevher olarak kullanılmıştır. Günümüzde de özellikle kadın kolyesi yapımında çok fazla tercih edilen taş antik kazılarda bulunmaktadır. İşte çok önemli olan sitrin taşı özellikleri şunlardır;

 • Tüccar, başarı veya para taşı olarak da bilinen bu doğal taşın yüzyıllar boyunca para, bolluk ve bereket getirdiğine inanılmaktadır.
 • Taşın en çok çıkarıldığı yer Brezilya olup Amerika, Madagaskar ve Rusya da çıkarılmaktadır.
 • Yapı ve görüntüsü ile topazla karıştırılmaktadır.
 • Sitrin taşı temizleme işlemlerine ihtiyaç duymayan bir taş türü olmaktadır. Bunun nedeni ise negatif enerjiyi pozitif enerjiye çevirme özelliği olduğundandır. Ancak diğer taşlar gibi bir gün süre ile toprağa gömülerek temizlenmesi mümkün olmaktadır.
 • Bu doğal taş küpe ve bileklik yapımında kullanılabilir.
 • Taşın sertlik derecesi 7 olarak bilinmektedir.
 • Sahte olan bir sitrin taşının fark edilmesi mümkün değildir. Ancak bazı araçların yardımı ile taşın gerçek olup olmadığı çok daha kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Günümüzde çok fazla talep edilen sitrin taşı ile yapılmış olan ürünler arasında kadın bileklikleri ve küpeler çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Peki, sitrin taşı faydaları nelerdir?

Genel olarak pek çok kişi bu taşın faydaları hakkında araştırmalar yapmaktadır. Çok sayıda faydaları nedeni ile her geçen gün kullanıcı sayısı artan doğal taşa olan ilgi çok daha fazla olmaktadır. Özellikle bu taşın faydaları çok uzun yıllar yapılan araştırmalar sonrasında ortaya çıkmaktadır. Sağlık üzerinde yer alan etkisinin dışında kişilerin yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olmaktadır. İşte çok fazla merak edilen sitrin taşı faydaları şunlardır;

 • Zararlı alışkanlıkları ve bağımlılıkları olan kişilerin tüm bu sorunlardan kurtulmasına destek sağlar,
 • Karaciğer, böbrek, dalak ve kalp gibi çok önemli iç organlarının işlevlerini sağlıklı bir şekilde olmasını sağlar,
 • Kişileri stres, üzüntü ve endişe gibi pek çok olumsuzluklardan uzaklaşmasını amaçlayarak mental sağlığı korur,
 • Beyin fonksiyonlarını destekleyerek zihinsel gelişime katkıda bulunur,
 • Bilgisayar, tablet, cep telefonu ve bunlar gibi elektronik cihazların yaymış olduğu radyasyonun etkilerini azaltır,
 • Sinüzit ve migren rahatsızlıklarına karşı kişilerin şikayetlerinin azalmasını sağlar,
 • Sindirim sistemi düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur,
 • Kas ağrılarının hafiflemesini sağlar,
 • Vücudun zinde ve daha enerjik olmasını destekler,
 • Kabus gören çocukların yastığının altına sitrin taşı konularak çok daha rahat bir uyku geçirmesini sağlar,
 • Mide ve bağırsak sorunlarının önüne geçer,
 • Cesaret ve güç duygusunun artması ile ruhsal sağlığını destekler,
 • Uyku sorunları yaşayan kişiler sitrin taşı özellikleri ve faydaları sayesinde bu sorunlarına son verebilir,

Günümüzün en popüler doğal taşları arasında yer alan sitrin taşı zararları konusunda yapılan araştırmalar sonrasında bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Fakat Karnelyan taşı ve akuamarin taşı ile beraber kullanılması halinde istenmeyen sorunlar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı bu taşlar ile birlikte kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Hem ruhsal hem de fiziksel olarak etkileri büyük olan sitrin taşı her zaman kullanılması mümkün olan son derece önemli doğal taşlar arasında yer almaktadır. Her zaman zenginlik ve bollukla ile birleştirilmiştir. Günümüzde de çanta, cüzdan veya cepte taşınmaktadır. Sitrin kristalinin zenginlik ile başarıyı getirmek ya da çekmek adına bu kadar güçlü olmasının diğer bir nedeni ise bu taşın niyetleri güçlendirmesidir.

Bilindiği gibi bazı taşlarla kullanması halinde zararlı etkileri görülen bu doğal taşın bilinen pek çok faydası vardır. Siz de bu faydalardan yararlanmak için bu doğal taşın yer aldığı kolye, bileklik ve yüzük benzeri aksesuarlar edinebilirsiniz. Bu sayede tüm bu etkileri yaşayarak öğreneceksiniz. Özellikle belirli sağlık sorunu olan kişilerin kullanması çok faydalıdır. Sinüzit ve migren benzeri ağrıya sebep olan rahatsızlıkları giderdiği gözlemlenmiştir. Bu gibi saymakla bitmeyen pek çok etkisi mevcuttur.

Bu doğal taşı kullanmadığınız süreç boyunca içerisinde toprak dolu bir kapta bekletmeniz onun ömrünü uzatacaktır. Bu sayede ürününüz hem daha canlı kalacak hem de uzun süre kullanma imkanına sahip olacaksınız. Bu tarz kıymetli ürünleri alırken mutlaka gerçek olduğuna dikkat edin. Pek çok doğal taş ürününün gerçek olmayan sahteleri bulunur. Dolayısıyla faydasını görmek istiyorsanız mutlaka gerçek olup olmadığını araştırmalısınız.

Oldukça değerli olan sitrin taşı günümüzde yoğun olarak kullandığımız elektronik cihazların ortama verdiği radyasyonu emerek bizlere zarar vermesini engeller. Ayrıca uyku problemi yaşayan kişiler için sitrin taşı paha biçilmez bir üründür. Sitrin taşı özellikleri faydaları saymakla bitmez. Eğer uykunuzdan yorgun kalkıyorsanız bu doğal taş sizin vazgeçilmeziniz olacak. Çünkü bu taş sizin çok daha dinç ve zinde kalmanızı sağlıyor. Ülkemizde pek çok kişinin mide ve bağırsak problemi yaşadığı düşünülürse bu konuda da oldukça faydalı bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Her türlü bağırsak ve mide problemini çözebilir. Siz de hem kendiniz hem de sevdikleriniz için bu değerli taşın faydalarından yararlanın.