ÜST

Soğuklarda Cilt Bakımının Önemi & Kuru Cilt Problemleri

Soğuk kış aylarını gelmesiyle beraber birçok kişide sorun yaşadığı cilt kuruluğu, yaralanması ve hatta egzamaya kadar gidebilecek sorunlar ortaya çıkabilir. Soğuk hava genel sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebileceği gibi cildimizi de olumsuz yönde etkileyebilir. 

 

Soğuk hava cildi kurutur ve sertleşmesine ve kırılgan hale gelmesine neden olur. Hemen hemen her yaştan insanın soğuk havalarda ellerinin veya yüzlerinin kızardığını kabuk bağlanması gibi sertleştiğini görmeniz mümkün.

Soğuk havanın etkisiyle cildi koruyan tabakanın yapısı bozulur, ciltteki yağ oranı düşer ve bu sebeple yukarıda yazdığımız sorunlar ortaya çıkar. Böyle bir durumla karşılaşmamak için özellikle soğuk havaların giderek artmasıyla çeşitli önlemler almamız gerekir. Bu yazımızda soğuk havalarda cilt bakımı nasıl yapılır ve önemi nedir gibi işinize yarayacak ve sizi kuru ciltten kurtaracak bilgiler vereceğiz.

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

 

Cilt kuruluğu ve cildin kızarması soğuk havanın sizi etkilediğini gösteren bir işarettir. Zaman zaman acı verici seviyede de olabilir. Hatta bu duruma önlem alınmazsa egzamaya bile sebebiyet verebilir. Özellikle hassas cilde sahip olanların daha çok dikkat etmesi gerekir. Yapılacak birkaç basit işlem ile cilt kuruluğu önlenebilir. Peki bunlar neler?

 

  • Bol su içmek
  • Nemlendirici kullanmak
  • Soğuktan mümkün olduğunca uzak durmak

Bol Su İçmek

 

Cilt kuruluğunu önlemek için hem zahmetsiz hem de masrafsız olan yöntem bol su içmektir. Soğuk hava elimiz ve yüzümüz gibi cildimizdeki hassas yerleri çabuk kurutur. Kurumayı önlemek için ise vücudumuzun nemli kalması gerekir.

Vücudumuza nemi kazandırmanın en kolay yolu bol su içmektir. Günde en az 2 litreye yakın su içmelisiniz. Bu sayede ellerimizin ihtiyaç duyduğu nemi kazandırmanız mümkün. Her ne kadar cilt kurumasına yüzde yüz engel olmasa da başlangıç için yapılabilecek en iyi yöntemdir. 

 

Nemlendirici Kullanmak

 

Nemlendiriciler soğuk havaların karşısındaki en büyük güçtür. Nemlendirici kremler isteğe göre vazelin, gliserin gibi soğuk havalarda elimizin ihtiyaç duyacağı nemi sağlayacak maddeleri içermelidir. Nemlendiriciler el kuruluğunu önlemekle kalmaz aynı zamanda yılın her mevsiminde elimizin ve yüzümüzün ihtiyaç duyduğu nemi kazandırır. Soğuk havalarda ise bir çeşit kalkan görevi görür. Bu nemlendiricileri genellikle banyo sonrası nemli cilde sürülmelidir. Aynı zamanda kullanılan nemlendiricinin A, C ve E gibi cildimizin ihtiyaç duyduğu vitaminleri içermesi daha faydalı olacaktır. Her ne kadar nemlendiriciler bizi soğuğun zararlı etkilerine karşı korusalar da kimyasal ürünlerdir. Eğer bazı kimyasal maddelere aşırı hassasiyetiniz varsa daha kötü cilt sorunlarına yol açabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bir doktor tavsiyesi alabilir veya içinde fazla kimyasal olmayan sadece nemlendirici kremleri kullanabilirsiniz.

 

Soğuktan Mümkün Olduğu Kadar Uzak Durmak

 

Soğuğun kurutucu etkisinden kurtulmanın en kolay yolu nemlendirici kullanmak olsa da sizin de yapabileceğiniz bazı basit yöntemler ile de bu durumdan etkilenmemeniz mümkün. Elleriniz soğuk havalarda kuruyor mu o zaman onları saklayın. Evet, çok basit gözükse bile sizi bu durumdan kurtaracak etkili bir yöntem. Hem soğuk hem de rüzgârlı havalarda ellerinizin kurumaması neredeyse imkânsız. Bu sebeple onları soğukla temastan kesmeniz gerek.

Bunun için basitçe bir eldiven kullanabilirsiniz. Bu sayede ellerinizin soğukla teması azalacaktır. Eğer eldiven kullanmayı sevmiyorsanız ellerinizi montunuzdan çıkarmayarak da onları korumanız mümkün. Yüzümüz için ise atkı, boyunluk gibi eşyalar ile bir koruma sağlayabilirsiniz. Son olarak soğuk havalarda mümkün olduğu kadar dışarıya çıkmayarak cildinizde oluşacak zararı en aza indirebilirsiniz.

Havaların oldukça soğuk olduğu ve ciltlere tehlike yaydığı şu zamanlarda, soğuk havalardan mümkün olduğunca uzak durma açısından biten nemlendirici ürünlerinizi evden çıkmadan siparişte verebilirsiniz. Aynı gün teslim Hepsimarket ile biten nemlendirici bakım ürünlerinizi soğuk havalarda dışarıya çıkmadan kolayca indirimli fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Soğuklarda Cilt Bakımının Önemi

 

İnsan vücudu her türlü hava koşuluna karşı dayanıklı biçimde dizayn edilmiş olsa da bu onun süper güç olduğu anlamına gelmez. Ayrıca, bazı insanların vücudu çeşitli hastalıklardan dolayı kolay zarar görebilir. Aynı zamanda, olumsuz hava koşullarına dayanıklılığı az olabilir. Nasıl ki bir evi soğuktan, sesten ve tozdan koruyan şey duvarları ise vücudumuzu da koruyan ilk şey cildimizdir. Bu sebepten ona iyi bakmalıyız. Soğuk kış aylarının gelmesi ile beraber cildimizde çeşitli problemler meydana gelebilir. Ciltte kuruluk, kızarıklık ve yaralanmaların çoğu soğuk havanın etkisiyle oluşur. Bu sebeplerden ötürü cildimize gereken önemi vermeli ve onu korumalıyız. Peki cilt bakımı özellikle soğuk havalarda neden önemli?

 

Vücudumuz hava koşullarına karşı kendine ait bir koruma sistemi olmasına rağmen hiç etkilenmeyecek anlamına gelmez. Soğuk hava cildimizin nemli özelliğini kaybettirir ve zarar verir. Bunun neticesinde de çeşitli cilt sorunları ile karşılaşabiliriz. Bu sorunlarla karşılaşmamak için bol su içmek, nemlendirici kullanmak ve mümkün olduğu kadar soğuktan uzak durmak gerekir. Ayrıca, soğuk havanın etkisiyle oluşan bu kuruluk ve kızarıklık kötü bir görüntüye sebep de olur. Sürekli kızarık ve kabuklu bir el pek hoş gözükmez. Eğer estetik görüntüye çok önem veren biri iseniz bu durumda kalmak hoşunuza gitmeyecektir. Bunların yanı sıra, soğuktan zarar gören cilt size acı da verecektir.

Hiçbir cilt hastalığınız olmamasına rağmen böyle bir acıyı duymanız gereksiz olacaktır. Eğer cildiniz hassas ise daha kötü sonuçlara sebep olabilir. Kadınlar için cilt bakımı erkeklere göre daha yaygın bir durum olsa da herkes için gerekli bir durumdur. Cilt bakımını özellikle soğuk havalarda aksatmayarak bu sorunlar uzak durabilirsiniz.

 

Cilt Hangi Havalarda Zarar Görür

 

İnsan vücudu her hava koşuluna ayak uydurmayı zaman içerisinde öğrenmiştir. Gerekli nem oranını mevsime göre kendisi ayarlamaktadır. Ancak, aşırı sıcak ve soğuk havalarda cildimiz gücünü kaybedebilir ve hassaslaşabilir. Cildimizdeki bazı bölgelerimiz, özellikle ellerimiz ve yüzlerimiz, diğer bölgelere göre daha ince ve zarar görmeye meyillidir. 

 

Soğuk havalarda kendini daha çok gösteren el ve yüzün kuruması ve kızarması sıcak havalarda da görülebilir. Özellikle yaz aylarında güneş kremi gibi koruyucu maddeler kullanılmazsa ciltte yanıklar oluşabilir. Cilt yanıkları da kişinin hayat konforunu düşüren ve acı veren bir durumdur. Kış aylarında ise daha çok cildin kalınlaşması, kuruması ve yanıktan daha çok kızarıklık görülebilir. Bu durumda cildimize iyi bakmalı ve kaybettiği nemi ona geri sağlamalıyız. Cildi çok hassas olan kişilerde cilt hastalıkları da görülebilir. Yaz aylarında güneşte fazla kalmak yüzde egzamaya yol açabilir. Bu durum soğuk havalarda da meydana gelebilir. Sürekli kızarık el ve yüz göze kötü görünecektir.

 

Cilt bakımı ise çok zor olmayan ve çeşitli nemlendiriciler sayesinde kolayca yapılabilir bir şeydir. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri kullanarak sıcak ve soğuk hava koşullarında gerçekleşen cilt problemlerinden kurtulabilir ve daha konforlu bir hayat yaşayabilirsiniz.