ÜST

Son Günlerde Sıkça Duyduğumuz AI Dünyasında Neler Oluyor?

Kısaca yapay zeka olarak nitelendirilen AI, dünyayı kısa sürede etkisi altına aldı. Özellikle gelişen teknoloji ile birlikte gündem olan yapay zeka, bilgisayar teknolojisi sayesinde insan hayatının bir parçası haline geldi.

AI terimi, kısa ve öz olması nedeniyle tercih edilir olsa da aslında “Artificial Intelligence” olarak yayılır. Yapay zekayı anlamak için öncelikle doğal zekayı anlamak gerekir. Doğal zeka hem hayvan hem de insanlar tarafından algılanabilen bir türdür. Buna karşın yapay zeka birçok farklı makine tarafından algılanabilen bir özelliğe sahiptir. İnsanların oluşturduğu ve icat ettiği bu makineler, yapay zeka ile çalışabilir hale gelir. Yapay zeka insana mahsus olan pek çok özelliğe de sahip olacak şekilde oluşturulur ve bunun yanında bunlara reaksiyon verme yetisine de sahiptir. Bu nedenle yapay zeka ile ilgili pek çok teori duymanız mümkündür. Yapay zeka son yılların en önemli icatlarından biri olmakla birlikte kullanım alanı da oldukça geniştir. Birçok uygulama alanına sahip olan yapay zeka, artık insan hayatının önemli birçok noktasında rastlanır. İleriki yıllarda ise gelişmesinin ve etki alanının artacağını tahmin etmek mümkündür. İnsan zekasını taklit etmeye yönelik bir çalışma prensibi olan yapay zekanın insan zekasını geçip geçmeyeceği merak konusudur. 

Dünden Bugüne AI Teknolojisi

Artificial intelligence, birçok avantajı ile bugün yaygın bir kullanıma sahiptir ancak gün be gün bu gelişirken yayılmaya da devam ediyor. Bu avantajları anlayabilmek adına AI dünyasının başlangıcını ve sürecini bilmek oldukça önemlidir. Yapay zeka ile bilgisayarın tarihi bir nebze paraleldir. Bugün dahi gelişimleri bir noktada beraber ilerliyor ve birbirini destekliyor. Yapay zekanın fikir babası olan kişi Alan Mathison Turing’dir. Kendisi makinelerin düşünüp düşünemeyeceği üzerine yoğunlaşmıştır ve bugünün dünyasına önemli bir adım atmıştır. 2. Dünya Savaşı civarında başlayan bu süreç, kısa sürede hızlı bir hal almıştır. Alan Turing 2.Dünya Savaşı’nın önemli isimlerinden birinin ve Enigma’nın şifresini çözen grupta yer alır. Yapay zekanın oluşma sürecinde aslında veri işleme bilgisi etkili olur. Bu durum insanlara makinelerin de zekası olabileceği fikrini düşündürmüştür. Bilgisayarlar hızlıca popüler hale gelirken 1970’li yıllarda yapay zeka dar bir kapsamda kaldı ancak 2000’li yıllar ile yapay zeka gündem haline geldi. Yapay zeka için pek çok farklı yaklaşım vardır çünkü hala avantajları, dezavantajları ve yapay zekanın nereye kadar gidebileceği tartışmaya açık. Gelecekte yapay zekanın ne olacağına dair pek çok fikir ortaya atılıyor. İnsan zekası için bir alternatif haline gelebileceği düşünülen bu zekanın kullanım alanı da genişleyecek gibi görünüyor.

AI Nasıl Çalışır?

AI nedir ve nasıl çalışır öğrenebilmek için üç temel beceri üzerine yoğunlaşmak gerekir. Bunlardan biri öğrenme becerisi, diğeri akıl yürütme becerisi ve sonuncusu ise kendini düzeltme becerisidir. AI yani yapay zeka, birçok durum için fikir sahibidir. Bu fikirler veri tabanında yer alır ve aslında bunları yorumlayarak işler ve sonrasında sunar. Bunlar çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşir. AI çalışma sürecinde etkili olan öğrenme becerisi, veri toplama üzerine kuruludur. Veriler bu süreçte toplanır ve algoritmalar ile talimatlar gerçekleşir. Bu sayede bir işlemin veya görevin nasıl gerçekleşeceği üzerine bir sıralama yapılır. Akıl yürütme sürecinde algoritmalar arasından seçim yapılır. Yani öncesinde var olan seçenekler artık tek bir seçeneğe iner ve buna odaklanır. Bu sayede sunuş aşamasına geçilmesi sağlanır. Kendini düzeltme sürecine gelindiğinde algoritmalar üzerine ayarlamalar gerçekleşir. Yani seçilen algoritma direkt olarak sunulmaz ve öncelikle işlenir. Burada en ince ayrıntıya kadar inceleme yapmak lasında en iyi sonucu vermek içindir. Algoritmalar her adımda biraz daha derine inerek ve daha detaylı hale gelerek en iyi sonucu verebilir. Bu bir süreçtir ve yapay zekanın gelişimi ile ilişkilidir. 

AI ve Merak Edilen Avantajları

Yapay zeka ciddi bir hızla gelişiyor ve bu hız birçok kişiyi düşündürüyor. Yapay zeka tehlikeli midir veya riskli midir gibi soruları duyabilirsiniz ancak yapay zekayı tanımak ve kullanım alanlarını bilmek bu konuda bir fikir sunacaktır. Yapay zekanın avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yapay zeka insandan daha hızlı bilgi sunumu gerçekleştirir. Bir bilgiye erişmek ve o bilgiyi sunmak isteyen bir insana nazaran yapay zeka bu konuda daha pratiktir. 
  • Yapay zeka detaylı işlerde oldukça iyidir. Detaya inme konusunda özel beceri olması bunda en önemli faktörlerden biridir. Tek bir konu üzerine detaylı veri sunabilmesi yapay zekanın pratikliğini ve derinliğini kanıtlar.
  • Yapay zeka önceki yıllara nazaran çok daha tutarlı sonuçlar verir. Bu sayede yoğun araştırma gereksinimini azaltarak net ve doğru bilgiler üzerine yoğunlaşmayı sağlar. Burada da araştırmaların zamandan kazanması mümkün iken aynı zamanda araştırmaya ayrılacak zamanın da artışına neden olur. 
  • Yapay zekadan her zaman destek alabilirsiniz. 7/24 sunduğu destekler ile insandan daha uzun süre çalışma potansiyeline sahiptir. Aynı zamanda çalışma süresi ve iş verimi arasında bir ilişki de bulunmaz.

AI pek çok avantaja sahip olsa da buna dezavantajları da eklememiz gerekir. Yapay zeka işsizliğe sebep olabilir ve aynı zamanda bilgiye erişimin kolaylığı, bilgiyi özümsemeyi olumsuz etkileyebilir. Bunun gibi daha pek çok dezavantajı da yapay zekanın kullanımında tereddüte sebep oluyor. Tüm bunlara karşın yapay zeka gelişmeye ve derinleşmeye devam etmektedir.

AI Dünyasının Merakla Beklenen Son Gelişmeleri

AI dünyasının gelişmeleri öylesine hızlı ki yetişmek için süreci sürekli takip etmek gerekiyor. Yapay zekanın kullanıldığı Chat GPT ile ilgili pek çok gelişmeden söz ediliyor. Yapay zeka içerikli metinler sunan Chat GPT, günlük hayatta kullanılır hale geldi. Öyle ki sınavlardan geçer not alarak son gelişmelere konu olan uygulama, yapay zekanın gelişimindeki hızı gözler önüne serdi. Aynı zamanda hızlı bir şekilde işten çıkarmalar da yaşandığını bildirmek gerekiyor çünkü yapay zekanın yayılımı ve kullanım alanın çeşitlenmesi, birçok sektördeki istihdam ihtiyacını sonlandırdı. Masa başında üretim sunan pek çok kişi için yapay zekanın risk teşkil ettiğinin kanıtı olabilir. 

Yapay zeka dışarıdaki pek çok insanın hayatına da dokunur bir noktadadır. Özellikle yapay zeka ile felçli insanların hareket edildiğinden söz etmek mümkündür. Yapay zeka makine teknolojisinde de etkili ki bu da kanıtıdır. Geliştirilen yeni ürünlere eklenen yapay zeka teknolojisi, onların daha kapsamlı bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Bu örneğe yapay zekalı kask örneği de verilebilir. Günlük hayatta kullandığımız ürünlerin dahi içerisinde konumlanabilen yapay zeka insan hayatının bir parçası haline geliyor. Bu nedenle yapay zeka artık gelişme aşamalarını tamamlarken aynı zamanda topluma da iniyor. Böylelikle yapay zekanın olumlu ve olumsuz etkilerini bir arada hissedebilirsiniz. Sıkça tartışılan yapay zeka konusu, sadece toplum tarafından değil, yöneticiler tarafından da ilgi görüyor. Olumlu ve olumsuz etkilerini değerlendirirken net bir taraf olmanın mümkün olmadığı yapay zeka, insan yaşamında önemli bir yer edinecek gibi görünüyor.  Yapay zeka denemeleri hız kesmeden devam ederken yenilikler pek çok kişiyi şimdiden heyecanlandırıyor.