ÜST

Spor Çantasında Mutlaka Olması Gerekenler

Spor çantası, gereken malzemeler ile kullanıldığında oldukça iyidir. Antrenman esnasında size lazım olacak tüm ekipmanı spor çantası ile kolaylıkla yanınızda taşıyabilirsiniz. Egzersiz için çanta hazırlamayı kolaylaştıran özelliklerle tasarlanmış bir taşıma çantası kullanırsanız rahat edersiniz. 

Spor çantası suya dayanıklı ve darbe emici neopren kumaştan yapılmış olmalıdır ya da en azından su geçirmez olduğundan emin olmalısınız. Böylece hangi koşullarda seyahat ediyor ya da spor yapıyor olursanız olun malzemeleriniz kuru ve güvende kalır. Pratik cepler su şişelerini saklamanıza ve kokulu ve temiz kıyafetleri ayırmanıza olanak tanır. Peki spor çantasında mutlaka olması gerekenler nelerdir? Öncelikle bu gereksinimler öne çıkar:

 • Su şişesi

Terleme hedefi ile egzersiz yapmak, su ihtiyacını doğurur. Tüm tesislerde su bulunmadığından, taşınabilir bir şişeyi el altında bulundurmak iyi bir fikirdir. Bazı su şişeleri, size daha fazla içmeniz gerektiğini hatırlatmak için parlar. Bu noktada su şişesinin yumuşak gövdesi olması, kullanılabilirliği arttırır. Bu da terli ellerden kaymadığı anlamına gelir.

 • Spor salonu kilidi

Evet, bu biraz garip gelebilir ancak her duruma karşı kesinlikle hazırlıklı olun. Seyahat ederken, hangi tesislerin hangi hizmetleri sunup sunmadığını bilmek zordur. Bu nedenle, egzersiz yaparken eşyalarınızı saklamak için bir kilit gibi birkaç temel öğenin elinizin altında olması iyidir. Parmak izi asma kilit, kapatmak ve açmak için parmak izinizi kullanır. Böylece başka bir kombinasyonu unutmanın stresini yaşamaz ya da kilidinizi seçerken stres olmazsınız.

 • Kulaklıklar

Müzik çalmak veya podcast dinlemek, egzersiz sırasında motivasyonu artırmanın ve araba kullanmanın harika bir yoludur. Stressiz bir antrenman için harekete ve tere karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış kulaklıkları seçin.

 • Spor Havlusu

Herhangi bir havlu alabilirsiniz ancak standart havlular genellikle hacimlidir ve çok uzun süre ıslak kalır. Bunun yerine, mikrofiber havlu gibi egzersiz dostu bir şey alın.  Çabuk kurur ve küçük katlanır, bu da onu spor çantasına uygun bir malzeme yapar.

 • Cüzdan

Kredi kartınızı, ev anahtarınızı seyahat dostu bir cüzdanda saklayın. şık kart tutucuları bu noktada oldukça iyi iş çıkarırlar. Kart ceplerine sahiptir ve bazı kartlık ya da kart tutucular, kredi kartlarını elektronik hırsızlığa karşı koruyan kimlik kilidi teknolojisi ile birlikte gelir.

Spor Çantasında Başka Neler Olmalı?

 • Yoga Matı

Tercih ettiğiniz egzersiz yöntemi ekipman gerektiriyorsa, kendi ekipmanınızı hazır bulundurmak iyi bir fikirdir. Örneğin; eğer yoga yapıyorsanız, kendi matınızı yanınızda taşıyabilirsiniz. Mat düz bir şekilde katlanır, böylece onu bir spor çantasına veya sırt çantasına koyabilir ve dev bir ruloyu yuvarlamaktan endişe duymayabilirsiniz.

 • Spor Ayakkabısı

Koşu bandından hemen sonra bir arkadaş buluşmanız olması durumunda, egzersiz için işe yarayan ancak spor salonundan sonra da kullanılabilecek spor ayakkabılar seçin.

 • Çorap

Antrenmanınıza bağlı olarak, herhangi bir eski çorap işe yarayabilir ancak çok fazla hareket içeren bir şey yapıyorsanız (koşmak, bisiklete binmek, hatta uzun yürüyüşler bile) normal pamuklu çoraplar bunu kesmez. Emici değildirler ve yer değiştirme eğilimi gösterirler, bu da sizi zemine dengeli bir şekilde basma gereksiniminden alıkoymaya neden olabilir. Bunun yerine, antimikrobiyal görünmez çoraplar gibi hareket dostu çorapları tercih edin. Bakterileri öldüren gümüş iyonları ve sentetik elyaf karışımları olan çoraplar, bunun için mükemmeldir ve ayrıca sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olur.

 • Spor Çantası İçin Egzersiz Kıyafetleri

Çantanızda eksiksiz bir fitness kıyafeti bulundurun, yoksa egzersiz yapmamayı bile düşünebilirsiniz çünkü bu oldukça gerekli. Bayanlar için nemi emen spor sütyeni ve tozlukları kesinlikle en büyük ihtiyaçlardır. Erkekler hafif bir çorap ve spor ayakkabı ve kapüşonlu üst ile çabuk kuruyan, kokuyla savaşan şortlar saklamalıdır.

 • Saç Bandı ya da Kafa Bandı

Egzersiz sırasında sinir bozucu bebek saçlarını ve uçuşmaları gözden uzak tutun. Kafa bandı sadece ter tutmaz, aynı zamanda alt kısımdaki kadife kumaş, hareket halindeyken sabit kalmasına yardımcı olur.

 • Duş İçin Parmak Arası Terlik

Duş kabinlerinde ne kadar temiz olsalar da zemine basmamak iyi bir fikir olacaktır. Bu nedenle ayaklarınız ile zemin arasında bir tür bariyer bulundurmak iyi bir fikirdir. Klasik ucuz parmak arası terlikler işinizi görür çünkü yürümek için değil, sadece duş kabininde durmak için işe yarayacaklar. Bu yüzden kaliteli bir çift olmasına hiç gerek yok. Uygun fiyatlıdırlar, su geçirmezdirler ve hem erkekler hem de kadınlar için geniş bir renk yelpazesine sahiptirler.

Kişisel Temizlik Adına Spor Çantası Gereksinimleri ve Detayları

Egzersiz yaptınız, duş aldınız ve şimdi size gerekli olan en önemli şey, temiz kıyafet. Temiz giysiler için uzakta olan evinize gitmeyi beklemenize hiç gerek yok. Çantanızda yedek bir kıyafet bulundurmaktan asla zarar gelmez. Rahat kesimli, nefes alabilen giysiler seçin; bunlar sizi serinletmeye yardımcı olur. Kadınlar için bu, pamuklu düğmeli, rahat ama özel kesim pantolonlar ve kolay giyilen t-shirtler olabilir. Erkekler pamuklu pantolonları, slim fit bir poloyu ve şık spor ayakkabılarını yedek olarak alabilir ve dikişsiz, sıkmayan yeni bir iç çamaşırı unutmayın.

 • Yüz yıkama Jeli

Antrenman sonrası duş için birkaç temel öğeyi yanınıza almak, tazelenip gününüzü geçirebileceğinizi bilerek (terli bir karmaşanın etrafında koşmak yerine) egzersiz yaparken daha fazla esneklik sağlayabilir. Ter ve kiri çözen çay ağacı yağı ve canlandırıcı portakal kabuğu özü içeren bir yıkama jeli, size mükemmel gelecektir ancak eğer karmaşık ürünlerden hoşlanmıyorsanız, cildi kurutmayan ve PH oranı cilde uygun bir yüz sabunu da seçebilirsiniz.

 • Şampuan ve Saç Kremi

Çifte görev yapan ve bize yer kazandıran ürünler bu noktada önem taşır. Şampuan ve saç kreminin birlikte olduğu ürünler her zaman daha iyidir. Sadece saçları temizlemek ve nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda sağlam formu dökülmeye karşı dayanıklıdır. Tabii ki her şampuan ve saç kreminin bir arada olduğu ürünler için bu geçerli değildir. Bu nedenle araştırarak, kaliteli bir seçim yapmalısınız.

 • Deodorant

Hemen hemen her antrenmandan sonra bir deodorant gerekir. Duş almaya vaktiniz olmasa bile, bir deodorant kullanmak, duş almış hissi verir. Alüminyum ve alkol içermeyen ve ekstra koku giderme özelliklerine sahip bileşenlerden yapılan bir deodorant seçimi yaparsanız, istediğiniz ferahlığa kavuşabilirsiniz.

 • Mendil

Evet, bazen antrenman sonrası duş mümkün değildir. Tüm tesislerin egzersizden sonra temizlenecek bir yeri yoktur ve bunu yapmak için her zaman gerekli zaman da yoktur. Aloe vera içerikli bir mendil, kısa süre için işinizi görecektir. Bir hamlede yüz ve vücuttaki teri uzaklaştırabilir ve içerdiği aloe vera özü, kızarıklığın yatışmasına ve sakinleşmesine yardımcı olur.

 • Nemlendirici Sprey

Egzersizden sonra bir ferahlatıcı, en iyi duygulardan biridir. Egzersiz yüz ve vücut nemlendirici spreyi gibi bir nemlendirici ürün, tam olarak ihtiyacınız olan şeydir. Hafif formül cildi yeniden nemlendirir ve içerdiği bileşenler kızarıklığı uzak tutmaya yardımcı olur. Bu noktada istediğiniz spreyi bulmak için biraz araştırma yapabilir, size en uygun olan ürünü yakalayabilirsiniz.